51

Odp: elektronizacja zamówień

tresi napisał/a:

Dzięki za Wasze odpowiedzi! Też myślałyśmy, że elektronizacja kwietniowa dotyczy tylko JEDZa, a potem koleżanka wróciła ze szkolenia organizowanego przez APEXNET i przywiozła taką rewelację właśnie, że małe oświadczenia w formie elektronicznej także powinny zostać dopuszczone (nie obowiązkowo elektronicznie składane jak JEDZ, ale dopuszczone takie złożenie) i że wynika to z treści rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2017 r. w sprawie użycia środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz udostępniania i przechowywania dokumentów elektronicznych.

Zaczęłyśmy nad tym myśleć i w rozporządzeniu faktycznie jest taka jakby rozbieżność z ustawą:
§ 7.
2. (...), z wyjątkiem przepisów dotyczących składania oświadczenia, o którym mowa w art. 25a tej ustawy, w tym jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, które stosuje się od dnia 18 kwietnia 2018 r."

Nie powinny, ale MOGĄ zostać dopuszczone, a to jest różnica.

52

Odp: elektronizacja zamówień

Marcel napisał/a:

No tak, ale czy zrezygnują z elektronizacji?, tym bardziej że od kwietnia wstępne oświadczenie i JEDZ ma być składane elektronicznie!, kurcze będzie zamieszanie!
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/prawo-zamowien-publicznych-nowa-ustawa-2017-2018/9jh2tm


Niezły komentarz pod ty, linkiem od niejakiego "księgowego"
    "Złamałem przepisy zamówień publicznych co potwierdziła kontrola z jednostki nadrzędnej.
Kupiliśmy do szkoły używane polizingowe komputery. Ponieważ nie było nas stać na zakup kompletów, w jednym miesiącu kupiliśmy jednostki, w drugim monitory. Mamy duży internat, mamy dochody z obozów, więc za te pieniądze (po zwiększeniu budżetu) kupowaliśmy, bo z subwencji nie wystarcza na nic. W cenie jednostki komputera był też system operacyjny (na wieczność a nie na rok). Wybraliśmy ofertę od sprawdzonego dostawcy, zgodnie z regulaminem zakupów mieliśmy też 3 inne oferty, ale gorsze cenowo, lub jakościowo. Cena za komplet około 1.200 złotych. Razem za 20 komputerów plus jeden jeszcze mocniejszy jako serwer 24.500 złotych,bo to na edukacje bez VAT.
No i się zaczęło.
Pani na kontroli zarzuciła nam dzielenie zamówienia na części, aby "obejść" regulamin zakupu jednostki nadrzędnej i nie było ogłoszenia na stronach BIPu Posprzeczaliśmy sie i tyle. Ja uważam że mieliśmy dobrze, że do 30.000 euro obowiązuje ustawa o finansach publicznych, czyli najlepsza jakość za najlepszą cenę, bez przetargu nieograniczonego, tylko oferty.
Pani wywaliła protokół, przyszło do podpisania i .... Wyciągnąłem z archiwum dokumenty przekazania nam przez tę samą jednostkę nadrzędną 20 sztuk komputerów robionych kilka lat temu przez nich jako przetarg ze środków pomocowych. Cena za komplet ..... 145.000 (sto czterdzieści pięć tysięcy) w tym system operacyjny licencja tylko na rok. Stare komputery, już wtedy przestarzałe, z których po roku ponad połowa padła (skończyła się gwarancja). To na tamtą pracownię maja iść te komputery, które są znacznie szybsze, mocniejsze, cenowo 1/6 wartości, i maja dwa lata gwarancji. Zapytałem się pani z kontroli czy jej starosta chce kampanii wyborczej, bo jak tak, to ja mu ją zacznę.
Bo za taką cenę jak wtedy kupiono tamte komputery i taki szajs ktoś musiał dostać w łapę. Pani wybiegła obrażona z biura, po kilku dniach wróciła.
Efekt - mamy pracownię, protokół pokontrolny idealny, ale .... obrażony na mnie starosta.
Wniosek - ustawa o zamówieniach publicznych jest najbardziej korupcjogenną ustawą jaką znam".

53

Odp: elektronizacja zamówień

"tym bardziej że od kwietnia wstępne oświadczenie i JEDZ ma być składane elektronicznie!"

Raczej TYLKO JEDZ.

54

Odp: elektronizacja zamówień

Darek W. napisał/a:

Nie powinny, ale MOGĄ zostać dopuszczone, a to jest różnica.

Na jakiej podstawie uważasz, że mogą zostać dopuszczone, a nie powinny?

55

Odp: elektronizacja zamówień

ulotne napisał/a:

[...]
Wniosek - ustawa o zamówieniach publicznych jest najbardziej korupcjogenną ustawą jaką znam".

Myślicie, że po elektronizacji będzie lepiej? Kogo oferta ma wpłynąć, to wpłynie, a później dziwnym zbiegiem okoliczności, braknie prądu albo połączenia internetowego, tak żeby nikt więcej oferty nie złożył.

56

Odp: elektronizacja zamówień

takie coś sie pojawiło https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pd ... rukcja.pdf
a wynika z tego że na wezwanie z 26 ust 3 JEDZ jednak z podpisem elektronicznym

57

Odp: elektronizacja zamówień

jo napisał/a:

takie coś sie pojawiło https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pd ... rukcja.pdf
a wynika z tego że na wezwanie z 26 ust 3 JEDZ jednak z podpisem elektronicznym

link nie działa

58

Odp: elektronizacja zamówień

https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci/elektroniczny-jedz

59

Odp: elektronizacja zamówień

jedz podpisany podpisem elektronicznym i wysłany drogą mailową, tak to będzie od 18.04.2018 tak?

60

Odp: elektronizacja zamówień

Tak.

61

Odp: elektronizacja zamówień

Marta napisał/a:

jedz podpisany podpisem elektronicznym i wysłany drogą mailową, tak to będzie od 18.04.2018 tak?

Zgodnie z interpretacją UZP tak. Natomiast ostatnio zapoznałem się z taką interpretacją

"konsekwencjach złożenia JEDZ w postępowaniach wszczętych po 18 kwietnia 2018 r.:
- w formie elektronicznej jednakże nie za pomocą środków komunikacji elektronicznej np. na nośniku danych załączonym do oferty,
- w formie pisemnej,
- w przypadku przekazania JEDZ w pliku niezaszyfrowanym umożliwiającym zapoznanie się z jego treścią,
Zdaniem uczestników:
    Przekazanie JEDZ na nośniku danych załączonych do oferty nie spełnia za dość przekazaniu JEDZ za pomocą środków komunikacji elektronicznej (art. 10a ust. 1 Pzp) - jednak będzie zachowana elektroniczna postać dokumentu, a tylko uchybienie formie jest zastrzeżone sankcją nieważności (art. 10a ust. 5 Pzp)
    Przekazanie JEDZ w formie pisemnej jest niedopuszczalne i zastrzeżone rygorem nieważności.
    Przekazanie JEDZ w niezaszyfrowanym pliku umożliwiającym zapoznanie się z jego treścią powinno być taktowane analogicznie, jak w obecnym stanie prawnym przekazanie oferty pisemnej niewłaściwie zabezpieczonej."
https://szukio.pl/blog/marcin-kalmus/nowe-wiesci-w-sprawie-postepowania-na-zaprojektowanie-budowe-i-wdrozenie-platformy-e-zamowienia-wraz-z-usluga-hostingu-2018-02-27

62 (edytowany przez jo 2018-04-12 10:32:29)

Odp: elektronizacja zamówień

projekt przesunięcie elektronizacji dla postępowań poniżej unijnych

https://www.uzp.gov.pl/strona-glowna/elektronizacja-zamowien-publicznych

63

Odp: elektronizacja zamówień

Uff

64

Odp: elektronizacja zamówień

Raczej wiadomo było że termin może ulec przesunięciu, może to i dobrze.

65 (edytowany przez Marta 2018-04-12 11:46:49)

Odp: elektronizacja zamówień

jestem miło zaskoczona, czyli całkiem możliwe ze do końca 2019 działamy jak dotąd

66

Odp: elektronizacja zamówień

oprócz progów unijnych

67

Odp: elektronizacja zamówień

Tak, tak, mowa o krajowych.

68

Odp: elektronizacja zamówień

Do końca 2019? Zaszaleli, ale to dobrze smile

69

Odp: elektronizacja zamówień

Ja tam się martwię, co się odwlecze to nie uciecze big_smile

70

Odp: elektronizacja zamówień

Z czego się tak cieszycie, przecież to jest przyznanie się do porażki zanim cokolwiek zaczęło się robić

71

Odp: elektronizacja zamówień

Tyle, że to nie nasza porażka.

Myślę, że każdy z nas przygotował się na tyle ile mógł. Każdy z nas był na co najmniej na jednym szkoleniu, na którym mówiono o elektronizacji. Z naszej strony należyta staranność została zachowana.

A kto poległ to poległ smile

Szkoda, że jak nam się zdarzy nie zrobić czegoś w terminie, to nie możemy przesunąć sobie terminów i udać, że nic się nie stało. chłopaki nic się nie stało.

72

Odp: elektronizacja zamówień

No i dobrze. Dlatego komercyjne portale tak naciskały by kupować ich platformy. My się wstrzymaliśmy.

73

Odp: elektronizacja zamówień

wysłałem zapytanie na tego meila podanego w tej informacji zobaczymy czy odpowiedzą
czy waszym zdaniem po 18 kwietnia w małych przetargach oświadczenia idą po staremu w wersji papierowej?? bo na szkoleniach znów mieszają

74

Odp: elektronizacja zamówień

jo jak dostaniesz odpowiedź to wrzucaj

75

Odp: elektronizacja zamówień

marekw2 napisał/a:

Z czego się tak cieszycie, przecież to jest przyznanie się do porażki zanim cokolwiek zaczęło się robić

A cieszę z tego, ze w 2019 r. dostanę kompletny produkt który pozwoli mi przeprowadzić postępowanie. Do tej pory wszyscy odpowiedzialni za elektronizacje zapewniali że JAKOŚ to będzie. Co to znaczy? Bałagan i chaos w którym to zamawiający oberwie.
Problem z przetargami unijnymi zostaje ale ja akurat takich mam mało albo wcale, a w razie czego to jakoś to będzie.