1

Temat: Do odrzucenia?

Mam postępowanie poniżej progów. Jako kryterium oceny okres gwarancji, który ustaliłem maksymalnie na 36 miesięcy. Zapomniałem niestety dopisać, że jak zaoferują więcej niż 36 miesięcy to punktuję jak dla okresu maksymalnego czyli 36. Czy jeżeli zaproponowano mi np. 48 miesięcy gwarancji to uznaję, że oferta jest niezgodna z SIWZ i odrzucam na podstawie 89.1.2 ?

2 (edytowany przez janek159 2017-02-23 12:20:56)

Odp: Do odrzucenia?

przydałoby się kilka cytatów z siwz w sprawie

Było gdzieś wprost napisane że w przypadku gdy jest powyżej 36 to oferta będzie odrzucona?
Bo może wystarczy tylko przyjąć 36 ale bez odrzucenia.

3

Odp: Do odrzucenia?

No właśnie nie zapisałem. Zawsze stosuję taki zapis że jak powyżej 36 to traktujemy jak 36 a tu jak na złość zwyczajnie zapomniałem. Chętnie przyjąłbym 36 ale czy bez zapisów w SIWZ mogę to zrobić z czystym sumieniem? Oferty z dłuższym terminem gwarancji nie są najkorzystniejsze.

4

Odp: Do odrzucenia?

nie wiem,
chyba bym nie odrzucał, przyjął w kryteriach 36 a do umowy wpisał 48

zresztą jak rozumiem przyjęcie 48 i tak by nie miało wpływu na wynik ...

5

Odp: Do odrzucenia?

ta do jakiej umowy jak nie jest naj...

6

Odp: Do odrzucenia?

janek159 napisał/a:

zresztą jak rozumiem przyjęcie 48 i tak by nie miało wpływu na wynik ...

Nie ma wpływu na wynik bo najwyżej punktowany jest dopuszczony w SIWZ maksymalny okres czyli 36.

7

Odp: Do odrzucenia?

No

8

Odp: Do odrzucenia?

Przyjmij do punktacji 36 m-cy a do umowy wpisz 48. Wykonawca mógł oferować nawet 100 lat (jego strata), grunt że nie dajesz za to dodatkowych pkt-ów.

9

Odp: Do odrzucenia?

umowy nie będzie raczej z tym chyba że ci wyżej ocenieni się wykruszą

10

Odp: Do odrzucenia?

janek159 napisał/a:

umowy nie będzie raczej z tym chyba że ci wyżej ocenieni się wykruszą

Właśnie stąd mój dylemat. Oferta X z dłuższym terminem jest druga. Załóżmy, ze pierwszy się wykruszy, wtedy X staje się pierwsza a oferta trzecia Y staje się drugą. W międzyczasie trzeci (a potem drugi) - Y sprawdził ofertę X i zauważył że zaoferował 48 a nie 36, czyli niezgodnie z zapisami SIWZ, gdzie  zapis mówił że maksymalny termin to 36. Czy nie będzie to powód do np wniesienia odwołania co do wyboru najkorzystniejszej oferty i zaniechania odrzucenia oferty X z uwagi na niezgodne z zapisami SIWZ zaoferowanie terminu?

11

Odp: Do odrzucenia?

A miałeś jakieś zapisy dotyczace minimalnej gwarancji?

12

Odp: Do odrzucenia?

Gdzie był zapis dotyczący maksymalnej wartości. W opisie kryterium? Jeżeli tak to zawsze możesz twierdzić że zapisy dotyczące maksymalnego wymiaru gwarancji dotyczą tylko i wyłącznie zasad liczenia kryterium. Co do zasady długość gwarancji to element przedmiotu zamówienia i jeżeli tam zapisałeś że to maksimum to faktycznie moze być problem. W przeciwnym wypadku zasady uslalania punktacji nie wpływają na przedmiot zamówienia.

U mnie zwykle są 2 miejsca w których piszę o gwarancji - OPZ określam minimalną wartość, - opis kryteriów określam zasady przyznawania punktów z widełkami. Tylko zejście poniżej minimalnej wartości oznacza odrzucenie oferty.

13

Odp: Do odrzucenia?

jarosław napisał/a:

Gdzie był zapis dotyczący maksymalnej wartości. W opisie kryterium?

W OPZ: Maksymalny oczekiwany przez Zamawiającego okres gwarancji na każde urządzenie wchodzące w zakres przedmiot zamówienia wynosi 36  miesięcy  od  daty  odbioru  przedmiotu zamówienia. Oferowany okres  gwarancji  podlega punktacji zgodnie z kryteriami oceny ofert określonymi w pkt ....SIWZ

Czyli kto da 36 otrzymuje 40 pkt kto da mniej niż 36 otrzymuje odpowiednio mniej punktów.

14

Odp: Do odrzucenia?

czyli w opz

15

Odp: Do odrzucenia?

Określenie przez wykonawcę w ofercie okresu gwarancji na termin o 12 miesięcy dłuższy niż wymagany przez zamawiającego specyfikacji nie prowadzi do tego, że ofertę można byłoby uznać za sprzeczną z siwz (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 kwietnia 2011 r., sygn. akt KIO 607/11).

16

Odp: Do odrzucenia?

Dla mnie ten zapis jest jakiś nieostry. Gdyby ten pierwszy utrzymał się i nie odrzucisz go, to bym nie ruszał tematu. Do punktacji przyjąłbym "maksymalnie oczekiwany" okres gwarancji.

17

Odp: Do odrzucenia?

Dzięki Panowie. Uzasadnienie wyroku przemawia do mnie i zgodnie z sugestiami przyjmę do oceny 36.