1

Temat: Wykaz usług

W ramach kryterium doświadczenia zażądaliśmy Wykazu wykonanych usług - treść oferty. Wykonawca załączył Wykaz, jednak go nie podpisał (przystawił tylko pieczątkę firmową). Co w tej sytuacji byście zrobili? W SIWZ mieliśmy zapis, że w przypadku braku Wykazu oferta nie zostanie odrzucona, wykonawca otrzyma 0 pkt. w ramach kryterium doświadczenia. Tylko czy w tej sytuacji możemy uznać, że Wykazu w ogóle nie ma?

2

Odp: Wykaz usług

skad taki zapis w SIWZ?wykonawca zawsze moze ten dokument wyjasnic a w tym konkretnym przypadku uzupelnic

3

Odp: Wykaz usług

Co chcesz uzupełniać? Treść oferty???

4

Odp: Wykaz usług

ten wykaz był wymagany tylko w ramach kryterium?czy bylo tez warunkiem?

5

Odp: Wykaz usług

w ramach kryterium.

6

Odp: Wykaz usług

Nie podpisany, nie możesz go uznać Apollo.

7

Odp: Wykaz usług

W formularzu ofertowym wykonawca wpisał, że integralną część oferty stanowi m. in. wykaz wykonanych usług (formularz oczywiście podpisany). Więc sam już nie wiem..., chociaż bardziej się skłaniam ku temu, aby nie przydzielić żadnych punktów.

8

Odp: Wykaz usług

I tak bym też zrobił.

9 (edytowany przez bipi 2015-08-31 13:55:59)

Odp: Wykaz usług

Ja wezwałbym do uzupełnienia w zakresie spełniania warunków - jako kryterium nieuzupełnialne.
PS. i oczywiście 0 pkt wink

10

Odp: Wykaz usług

Ale czy był też jako warunek udziału w postępowaniu, czy też nie?

11

Odp: Wykaz usług

Napisz jeszcze Apollo jak punktowałeś to doświadczenie

12

Odp: Wykaz usług

Co było przedmiotem zamówienia?, niepriorytetowe?

13

Odp: Wykaz usług

Szkoleniówka, punkty od jednej usługi w górę.
Ps. dopadła mnie kwestia RNC. Ceny ofert w ramach jednej części potrafią się różnic o kilkaset procent!!! Poza tym, w jednej części 3 ceny w miarę zbliżone, jedna zawyżona o 200 procent. Gdyby tę skrajnie wysoką odwalić nie byłoby problemu, a tak trzeba wszczynać procedurę RNC. Najciekawsze będzie to, że w tej sytuacji może trzeba będzie odrzucić ofertę wykonawcy, którego oferta już na pierwszy rzut oka rażąco niska nie jest  (w sytuacji, gdy wykonawca nie odpowie na wezwanie zamawiającego).
Ten przepis jest chory!!!

14

Odp: Wykaz usług

Czyli wszystko jasne 0 usług = 0 punktów. Nie odrzucać wink Racja - przepis jest chory...

15 (edytowany przez jarosław 2015-09-01 11:53:42)

Odp: Wykaz usług

Skoro wykaz jest integralną częścią oferty (podpisanej), jak piszesz, to dlaczego brak podpisania załącznika dyskwalifikuje ten dokument? Czy SIWZ w tym zakresie przewidywała jakieś zasady?

16

Odp: Wykaz usług

To wykonawca wpisał w formularzu ofertowym, że wykaz stanowi integralną część oferty. Samego wykazu (załącznik do siwz) już nie podpisał. Chyba należałoby temu zapisowi w formularzu oferty nadać wyłącznie walor informacyjny. Nie zmienia to postaci, że sam wykaz wykonanych usług też powinien zostać podpisany. Podobnie zresztą jak z oświadczeniami (art. 44, art. 24.1, oświadczenie o nieprzynależności...). Wykonawca też w formularzu oświadcza, że stanowią integralną część oferty, składa powyższe bez podpisów - uważasz że nie trzeba w tej sytuacji wzywać go do uzupełnienia?

17

Odp: Wykaz usług

Jedna sprawa to oferta a druga to dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Te drugie mają ściśle określoną formę (oświadczenia, dokumenty). Oferta wraz załącznikami to tak naprawdę jeden dokument który musi zawierać elementy określone w SIWZ. Nie wiem czy w Twoim wypadku nie można byłoby się pokusić o taką interpretację że załączniki nie wymagają podpisu skoro zostały wymienione / zatwierdzone w ofercie.

Cały szereg oświadczeń złożonych w trybie art 22(?) czy też dokumentów ZUS US to nie jest oferta, a sposób ich przedstawienia zamawiającemu określono w rozporządzeniu. Każde z takich oświadczeń stanowi oddzielny element i tu brak podpisu oznacza brak takiego oświadczenia.

18

Odp: Wykaz usług

Ale w moim przypadku wykaz powinien zostać podpisany, była na dole taka adnotacja: "pieczątka imienna i podpis..."! Nie było też w siwz żadnej wykładni, że wykaz nie musi zostać podpisany, jeżeli wykonawca wskaże go w formularzu ofertowym.
Z tym moim wykazem, to podobnie jak z kosztorysem ofertowym. Jeżeli miał być, to powinien zostać podpisany. Sama informacja o nim, że stanowi integralną część oferty, to trochę za mało.
Poza tym, jaką mam pewność, że informacja o wykazie w formularzu ofertowym, dotyczy tego samego wykazu dołączonego w postaci załącznika (nie podpisanego)?

19

Odp: Wykaz usług

Już sam zapis "pieczątka imienna" nie powinien się tu znaleźć. Nie ma przepisu nakładającego obowiązek posiadania takowej, więc na jakiej podstawie tego żądasz?
Wg mnie nie możesz uznać tego dokumentu.

20

Odp: Wykaz usług

Katiqq napisał/a:

Już sam zapis "pieczątka imienna" nie powinien się tu znaleźć. Nie ma przepisu nakładającego obowiązek posiadania takowej, więc na jakiej podstawie tego żądasz?
Wg mnie nie możesz uznać tego dokumentu.

Ja się nie czepiam braku pieczątki imiennej, tylko podpisu, a konkretnie jego braku (a co do pieczątki, to nie widzę w tej sytuacji niczego niezgodnego z prawem. Zresztą, w siwz mam taki zapis, że w przypadku braku pieczątki imiennej konieczny jest czytelny podpis).
Tzn. uważasz, że nie powinienem uznawać tego wykazu bez podpisu, czy tak?

21

Odp: Wykaz usług

Apollo napisał/a:
Katiqq napisał/a:

Już sam zapis "pieczątka imienna" nie powinien się tu znaleźć. Nie ma przepisu nakładającego obowiązek posiadania takowej, więc na jakiej podstawie tego żądasz?
Wg mnie nie możesz uznać tego dokumentu.

Ja się nie czepiam braku pieczątki imiennej, tylko podpisu, a konkretnie jego braku (a co do pieczątki, to nie widzę w tej sytuacji niczego niezgodnego z prawem. Zresztą, w siwz mam taki zapis, że w przypadku braku pieczątki imiennej konieczny jest czytelny podpis).
Tzn. uważasz, że nie powinienem uznawać tego wykazu bez podpisu, czy tak?

Tak właśnie uważam. Pieczątkę imienną "Jan Kowalski" może wyrobić każdy i przystawić na papierze.

22

Odp: Wykaz usług

Apollo, ja już nie rozumiem - sam napisałeś w SIWZ info, że jeśli nie będzie tego dokumentu, to nie będzie to skutkowało odrzuceniem tylko 0 pkt. Z tym się zgadzam w 100%. Jeśli wykaz miał służyć tylko do oceny oferty, to jego brak (brak podpisu to też brak wink ) nie wywołuje innych negatywnych skutków. Treść oferty masz jasna - jakaś tam cena i zero doświadczenia. Uzupełnienie jednak prawidłowego wykazu skutkowałoby istotną zmianą treści oferty (wskutek czego złożono by drugą ofertę - tak czy inaczej oferta out. To jest analogia do np. oświadczenia o podwykonawstwie - jest to treść oferty ale jeśli wykonawca go nie dołączył, to nic się nie dzieje.

23

Odp: Wykaz usług

Nic dodać nic ująć.

24

Odp: Wykaz usług

I o to się rozchodzi, że brak podpisu pod wykazem = brak wykazu (pomimo wyszczególnienia go w formularzu ofertowym). Dzięki za podjęcie dyskusji.

25

Odp: Wykaz usług

Witam w ramach przetargu zażądaliśmy od wykonawcy wykazania 1 usługi szkoleniowej na kwotę 10 tys brutto, w złączniku Wykonawca wykazała się realizacja zajęć dodatkowych oraz prowadzenia zajęć pozalekcyjnych czy takowe można uznać za usługi szkoleniowe, czy jednak wezwać go do uszczegółowienia przedstawionych referencji z których jasno wynika że realizowane były zajęcia dodatkowe.