1

Temat: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

Po otwarciu ofert liczę których wykonawców wezwać do wyjaśnień o rażąco niską cenę. Czy po obliczeniu najpierw wezwać wykonawców o RNC czy sprawdzić kosztorys? Jakie pierwsze czynności robicie przy rozliczeniu kosztorysowym?

2

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

Żądanie o wyjaśnienia na samym końcu po przeprowadzenia postępowania naprawczego (uzupełnienia, poprawa omyłek, wyjaśnienia).

3

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

no ale jesli wezwę do wyjaśnień o RNC i nie odpowie to jes odrazu odrzucony

4

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

Poza tym najpierw sprawdź kosztorys, bo może się okazać, że wcale go nie musisz wzywać.

5

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

poprawki do obliczenia ceny potem RNC i wyjaśnienia a potem 26 ust 3 to na ostatku bo zapis ".....chyba  ze mimo ich złożenia ......

6

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

ok sprawdzam kosztorys jest ok i wzywam RNC tylko chyba nie piszę o dowodach bo mam kosztorys, no nie wiem jak Wy to robicie jeśli wykonawca złoży koszorys, jakie macie wezwanie?

7

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

jo napisał/a:

poprawki do obliczenia ceny potem RNC i wyjaśnienia a potem 26 ust 3 to na ostatku bo zapis ".....chyba  ze mimo ich złożenia ......

A czy przypadkiem 26.3 nie  w pierwszej kolejności a później RNC wink

8

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

1. sprawdza się czy jest podpisana i czy zabezpieczona wadium ( o ile wymagano)
2. sprawdza się pod kątem rażąco niskiej ceny, czyli też sprawdzasz kosztorys aby wyartykułować odpowiednie pismo
3. Jeżeli nie wyjaśni lub okaże się ,że jednak  jest rażąco niska to już nic nie robisz bo jest odrzucona
a dlaczego masz nie pisać o dowodach czy kosztorys jest dowodem ? jest wyliczeniem kosztu robót w układzie technologicznym.

9

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

myszy1953 napisał/a:

1. sprawdza się czy jest podpisana i czy zabezpieczona wadium ( o ile wymagano)

ok.

myszy1953 napisał/a:

2. sprawdza się pod kątem rażąco niskiej ceny, czyli też sprawdzasz kosztorys aby wyartykułować odpowiednie pismo

Myślałem że drugim etapem jest sprawdzanie spełniania warunków z 22 i24 wink

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=13853

10

Odp: rażąco niska cena - rozliczenie kosztorysowe

Schemat Pzp (kolejność przepisów oraz kolejność czynności np. w przetargu ograniczonym) wskazują, że najpierw badamy właściwości podmiotu a następnie przedmiot, czyli ofertę, z jednym małym ale... 26.3 wskazuje na pierwszeństwo badania oferty, ponieważ nie wzywamy do uzupełnienia jeśli oferta i tak podlega odrzuceniu. W praktyce czynności te wykonywane są równolegle i dopiero przy wystąpieniu jakichś błędów, braków czy niejasności decydujemy jaką kolejność wykonywania czynności przyjąć. Ja, z lenistwa, wybieram drogę najkrótszą z możliwych - jeżeli uznam, że oferta podlega odrzuceniu bez względu na wynik uzupełnienia, to ją odrzucam i korzystam z dobrodziejstwa art. 26.3 - nie wzywam.