1

Temat: formularz ofertowy z błędem

Jesteśmy obecnie na etapie badania ofert. To już czwarty przetarg. Poprzednie unieważnione  z uwagi na brak środków finansowych w budżecie. W obecnym mamy 3 oferty i taki klops. Jeden z Wykonawców składa formularz ofertowy, w treści którego, ( w miejscu gdzie wymienione są kolejno oświadczenia np. 1) ?Akceptujemy termin wykonania zamówienia? itd? brakuje jednego punktu tego oświadczenia o treści cyt: 4)?Oświadczamy, że zapoznaliśmy się ze SIWZ i nie wnosimy do niej zastrzeżeń oraz że zdobyliśmy konieczne informacje do przygotowania oferty?.           Treść moim zdaniem bardzo istotna. Nie mam za bardzo podstawy aby to poprawić na podst. art. 87 , nie mogę tego też uzupełnić. Wypadałoby odrzucić, jako treść oferty niezgodna z SIWZ, tylko czy przed ewentualnym spotkaniem z KIO wygramy? Pliss, pomóżcie. Co powinnam zrobić? Jest to oferta najdroższa a inwestycja ze środków UE.

2 (edytowany przez hubal 2011-08-13 17:30:27)

Odp: formularz ofertowy z błędem

Co zrobić? Tak na pewno to chyba nikt nie powie, ja proponuję zapomnieć o tej sprawie i przejść do ważniejszych.

Tak przy okazji: nie jestem przekonany do celowości takich oświadczeń, bo jakie czyli praktyczne konsekwencje?

3

Odp: formularz ofertowy z błędem

może zapytam inaczej, jeśli wykonawca zmienia treść formularza ofertowego poprzez usunięcie z niego conajmniej niewygodnego dla siebie  zapisu to czy jego oferta jest wówczas zgodna z SIWZ?

ps. gdyby to nie było zamówienie z udziałem środków UE to zapewne przeszlibyśmy do spraw ważniejszych ale ta ich wszędobylskość  podczas kontroli mnie przeraża:(

4

Odp: formularz ofertowy z błędem

Po pierwsze mimo wszędobylskości jest mało prawdopodobne wygrzebanie tej sprawy (nie pomagajmy w tym zostawiając ślady wątpliwości).
Po drugie sprawa nie ma żadnego znaczenia dla wyniku postępowania.
Po trzecie przedmiot oferty nie różni się od przedmiotu zamówienia, pominięcie formułki oświadczenia nie oznacza, że wykonawca oferuje co innego niż z formułką, ja bym nie nazywał tego niezgodnością treści.

5

Odp: formularz ofertowy z błędem

Ja uważam, że oferta powinna być odrzucona bo nie spełnia wymogów SIWZ. Zamawiający przygotowuje wzór oferty, ale w tym wzorze Wykonawca ma wpisać swoje dane, cenę oferty i wypełnić brakujące dane, a nie wykreślać dość istotny zapis "Oświadczamy, że zapoznaliśmy się ze SIWZ i nie wnosimy do niej zastrzeżeń oraz że zdobyliśmy konieczne informacje do przygotowania oferty?.  To oznacza, że zaakceptowali warunki SIWZ (wraz ze wszystkimi załącznikami w tym najważniejszym wzorem umowy), a żeby później nie było akcji, że dochodzi do podpisania umowy, a Wykonawca wymusza jakieś zmiany umowy, bo przecież nie podpisał się pod stwierdzeniem, że zaakceptował warunki SIWZ.

6

Odp: formularz ofertowy z błędem

Hubal dobrze radzi, zostawić w spokoju i oceniać ofertę.

7

Odp: formularz ofertowy z błędem

zostawić oferty  bez żadnej reakcji już niestety teraz nie mogę ponieważ  komisja powzięła wiadomość. Skoro tak szybko komisja to wypatrzyła to wysoce prawdopodobne że i ewnetualna kontrola  to wypatrzy. Istotne jest również to o czym pisze monia_g - wykonawcy często w trakcie realizacji inwestycji szukają  "mozliwości zarobienia na interesie". Najchętniej oczywiście bym tak pozostawiła ponieważ odrzucenie otwiera droge do odwołania, ale  czy mam inne wyjście?

8

Odp: formularz ofertowy z błędem

Z drugiej strony jeśli pozostawisz tą sprawę w spokoju to wychodzi na to, że Wykonawca może sobie zmieniać Formularz Ofertowy jak chce, ważne żeby wpisał cenę i się podpisał. Pamiętaj jednak, że jeśli jest kilka film które będą walczyć o zamówienie, to jeśli inna firma zrobi wgląd do ofert i dopatrzy się tego faktu to odwołanie masz jak w banku, bo różni są Wykonawcy. Poszukaj w wyrokach KIO czy były podobne sprawy i może znajdziesz jakiś wyrok w tej sprawie.

9

Odp: formularz ofertowy z błędem

monia_g napisał/a:

1)  Zamawiający przygotowuje wzór oferty,   2) ale w tym wzorze Wykonawca ma wpisać swoje dane, cenę oferty i wypełnić brakujące dane, ... 3)  Wykonawca wymusza jakieś zmiany umowy, bo przecież nie podpisał się pod stwierdzeniem, że zaakceptował warunki SIWZ.

1) To tak tradycyjnie, dla WYGODY stron. Nie znajduję stosownego wymogu prawnego.
2) Niezupełnie tak, tu pasują uwagi jak w 1). Należy zauważyć, że to wykonawca OFERUJE i SPORZĄDZA ofertę, zaś oferta to nie jest proste wypełnienie formularza (!).
3) Nie mogę sobie wyobrazić, mimo niezłej wyobraźni, by trzeźwo myślący zamawiający uznał takie grymaszenie. Normalna reakcja jest raczej  taka:  tongue
Chyba że ktoś tu przedstawi inne doświadczenia.

Ada napisał/a:

zostawić oferty  bez żadnej reakcji już niestety teraz nie mogę ponieważ  komisja powzięła wiadomość.

No i co z tego? Zrobiła dokument? To niech lepiej szybko wywali go na śmietnik i zapomni.

monia_g napisał/a:

... to 4) wychodzi na to, że Wykonawca może sobie zmieniać Formularz Ofertowy ...  5)  Poszukaj w wyrokach KIO ...

4) Jak to zmieniać??? Przecież to wykonawca OFERUJE i przygotowuje ofertę, z zasady robi to samodzielnie i na swoją pełną odpowiedzialność, nikt nie może go wyręczyć. 
Czy w specyfikacji może postawiliście warunek że ma oświadczyć to akurat? No to macie problem podwójny, po pierwsze warunek bez podstawy prawnej (znacie może konkretną podstawę???)
5) Nawet jeśli, to przecież dotyczyło INNEJ (!) sprawy, a w konkretnej konieczne jest indywidualne i samodzielne myślenie. Powodzenia.

10

Odp: formularz ofertowy z błędem

Jeszcze jedno.
Dla mnie najważniejsza część oferty, a może jedyna istotna występuje po słowie ?oferuję?. Skupmy się może na tym, tj. CO naprawdę wykonawca oferuje (i czy w ogóle oferuje, bo w tym miejscu bywa różnie).
Oto więc sedno: CO oferuje i czy brak formułki TO zmienia.
TO jest treścią oferty (a nie wymyślone formułki) i przez rozbieżność TEGO z ISTOTNYMI warunkami zamówienia daje się ofertę odrzucić.

11

Odp: formularz ofertowy z błędem

hubal ma oczywiście sporo racji, najwygodniej czy najbezpieczniej jest pozostawić dokument i nie reagować tzn. nie odrzucać, bo o uzupełnieniu nie ma mowy, jak uzupełnić oświadczenie:) Ale ja chciałabym wiedzieć jak zachować się  zgodnie z literą prawa. Wciąż zastanawia mnie czy to oby nie jest jednak zmiana treści oferty? W SIWZ nie wymagaliśmy konkretnych oświadczeń ponieważ załączony był gotowy formularz ofertowy. Dla mnie ta sytuacja jest nadal problemem. Czy  ktoś miał może podobne doświadczenie?

12

Odp: formularz ofertowy z błędem

Witam!
Ja spotkałem się z podobną akcją tylko w wersji hardcore (znam to ze słyszenia od znajomych z branży): Wykonawca wpisał tylko cenę odpuścił sobie te "oświadczenia", oczywiście wpisał zwoją nazwę i terminy realizacji. I nie było jak (a w sumie to i po co) go odrzucać/wykluczać. I tak ostatecznym "weryfikatorem" jego uczciwości będzie moment podpisania umowy. Zresztą na samą logikę: a jakby w formularzu ofertowym wpisał że w sumie to zrobi to na naszych warunkach ale tak na marginesie to ma zastrzeżenia do SIWZ to co to zmienia? W umowie nie bedzie miejsca na zastrzeżenia a ofertę złożył z ceną i zgadzając się z warunkami. Jak nie będzie chciał podpisać umowy to się ciachnie wadium i wybierze kolejnego:)

13

Odp: formularz ofertowy z błędem

tylko że ten mój wykonawca, który złożył nam taki niepełny formularz nie jest natańszy ale najdroższy:). Problem jest jednak z tym jak wyjść z sytuacji bez szwanku.

14

Odp: formularz ofertowy z błędem

"Oświadczamy, że zapoznaliśmy się ze SIWZ i nie wnosimy do niej zastrzeżeń oraz że zdobyliśmy konieczne informacje do przygotowania oferty?. 
Formula narzucona na sztywno przez zamawiajacych nic nie wnosząca i nie dająca żadnej gwarancji zamawiajacemu ,że zwali wszystko na Wykonawcę w przypadku  źle przygotowanego postępowania!
jest najdroższy więc zostawić bo nie ma to żadnego wpływu na wybór oferty najkorzystniejszej

15

Odp: formularz ofertowy z błędem

Ada w żadnym wypadku nie masz prawa odrzucać tej oferty - treścią oferty jesto że W. zrobi to co żądałaś tak jak żądałaś a nie że przeczytał twoją siwz a jak nie przeczytał ale zapoznał się np z dokumentacją i uważa że to wystarczy daje cenę i (zresztą nie ważne) nie masz podstawy do odrzucenia

16

Odp: formularz ofertowy z błędem

Planuję w pismie ( w  którym i tak  żądała będę  uzupełnienia jednego dokumentu ) żądać od Wykonawcy  wyjasnienia na podst. 87. ust. 1 - dlaczego w formularzu brakuje jednego z oświadczeń, chyba tyle mogę  i powinnam, prawda?

17

Odp: formularz ofertowy z błędem

jak nie wyjaśni to i tak nic nie możesz mu zrobić

18

Odp: formularz ofertowy z błędem

tak jak myszy1953 i danaug
po co  tyle zamieszania? ja bym to zostawił w spokoju!
samo złożenie oferty w przetargu już jest akceptacją na np. wzór umowy,
po co jeszcze oświadczenie?

19

Odp: formularz ofertowy z błędem

problem w tym że jest to zamówienie finansowane ze środków UE i podczas kontroli czym będę się  tłumaczyła, jeśli to wypatrzą, że tak było najwygodniej? Gdyby nie środki zewnetrzne....:(

20

Odp: formularz ofertowy z błędem

co finansowanie - ma do prawidłowego rozumowania?

21

Odp: formularz ofertowy z błędem

czy prawidłowe rozumiowania oznacza zostawić bez reakcji skoro jest błąd w formularzu? Finansowane inwestycje sa kontrolowane zawsze. Pytanie tylko jak szybko wytkną mi, że jeden z wykonawców ma błedny formularz...

22

Odp: formularz ofertowy z błędem

Amen