1

Temat: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

Proszę wszystkie mądre głowy o radę, jak postąpić w następującym przypadku.

Załóżmy że termin związania ofertą upływa 29.03. W dniu 21.03 przekazano Wykonawcom wezwanie do przedłużenia okresu związania ofertą oraz ważności wadium. W dniu 25.03 zostaje rozstrzygnięte postępowanie i przekazano informację o wyborze najkorzystniejszej oferty. Ze względu na wykluczenia Zamawiający może zawrzeć umowę po upływie 5 dni.

Pytanie jest następujące: Czy Wykonawcy którzy na dzień 28.03 nie odpowiedzieli na wezwanie powinni być wykluczeni w tym dniu?  Gdyby rozstrzygnięcie nastąpiło po dacie 29.03 sprawa byłaby oczywista.

2

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

jak mają być wykluczeni 28.03.2011?
25.03.2011 wybierasz i przekazujesz informację o wyborze najkorzystniejszej oferty
26.03.2011 zwracasz ( niezwłocznie) wadium wykonawcom oprócz tego wybranego

nie rozumiem powodu wezwania z dnia 21.03.2011

3

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

Pewnie się obawiali, ze nie zdążą rozstrzygnąć przetargu w terminie, a ustawa narzuca te siedem dni przed. Taki rodzaj zabezpieczenia przed ewentualną koniecznością przedłużenia. Nie widzę jednak podstaw do odrzucenia. 25 poinformowaliście o wyborze i kropka. Przecież na dzień 28 czy 29 marca nie ma już najmniejszego znaczenia zabezpieczenie ofert, poza wybraną. Czyli tak jak pisze myszy.

4

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

nie siedem tylko 2

5

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

pomyłka na trzy - pomyliło mi się z odpowiedziami na pytania     smile

6

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

Przepraszam ale trochę namieszałem. Rozstrzygnięcie przyjmijmy że jest 28.03, a nie 25.03. Ja uważam że na dzień rozstrzygnięcia nie wykluczam Wykonawców, którzy do tego dnia nie odpowiedzieli na wezwanie.

Teraz tak jeszcze trochę skomplikuję smile Co robię z Wykonawcą, który w odpowiedzi na wezwanie (złożone przed rozstrzygnięciem) nie wyraża zgody na przedłużenie terminu związania ofertą?

7

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

myszy 1953 poruszyłem ten problem jako hipotetyczny. Chcę się bowiem tylko utwierdzić w moim przekonaniu. Można również założyć że wezwanie do przedłużenia terminu związania ofertą przekazano w najkrótszym dopuszczalnym terminie, tj. 3 dni przed upływem terminu związania ofertą. Pozdrawiam smile

8

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

Wykonawca, który nie wniósł wadium na przedłużony okres związania ofertą albo nie zgodził się na przedłużenie okresu związania ofertą, podlega wykluczeniu z postępowania. Wykluczenie samo w sobie jest ?sankcją? dla wykonawcy, zamawiający w takim przypadku nie ma podstaw do zatrzymania wadium wraz z odsetkami.

9

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

jak Marcel

10

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

z małą uwagą czynność wezwania do przedłużenia terminu związania ofertą musi być czymś podyktowana, a nie wzywam bo wzywam bo mam taki artykuł pzp
to wiąże się z kosztami jakie muszą ponieść wykonawcy

11

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

To jest normalne, że nie ma podstaw do zatrzymania wadium. Zgadzam się również z myszy1953 - Zamawiający musi mieć konkretny powód aby przedłużyć termin związania ofertą.
Wracając do odpowiedzi Marcela. Powiedz kolego na jakiej podstawie miałbym wykluczyć Wykonawcę, jeśli ten na dzień rozstrzygnięcia nie wyraził pisemnej zgody na przedłużenie okresu związania ofertą, który upływa powiedzmy dzień lub dwa dni po oficjalnym rozstrzygnięciu? Przecież nigdzie nie jest wskazane, że Zamawiający wyznacza termin na udzielenie odpowiedzi na wezwanie (tak jak to jest w przypadku wezwania do uzupełnienia dokumentów). Na dzień rozstrzygnięcia taki Wykonawca jest związany ofertą zabezpieczona wadium - tak więc wg. mnie nie podlega wykluczeniu.

12

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

W sytuacji gdy na wezwanie do przedłużenia TZO wykonaca (cena 5 w kolejnosci) wogóle nie odpowiedział  a w postępowaniu nie ma wadium rozpartuje jego ofertę do końca postepowania bez wykluczania?

13

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

Jeżeli jest już po rozstrzygnięciu to nie da się już wykluczyć to jest normalne, jednak jeżeli wykonawca nie przedłużył TZO przed dniem rozstrzygnięcia to podlega wykluczeniu.
Skorpion, milczenie oznacza brak zgody.

14

Odp: Przedłużenie okresu związania ofertą i ważności wadium

Jeżeli rozstrzygnięcie nastąpiłoby  w pierwotnym okresie związania ofertą (nie tym przedłużnym okresie) nie wykluczałbym Wykonawcy który nie odpowiedział na wezwanie przedłużenia okresu związania ofertą. Waham się jedynie odnośnie Wykonawcy który na piśmie nie wyraził takiej zgody.

Czytając literalnie ustawę (art. 24 ust2 pkt 2) powinienem go wykluczyć. Jednak na dzień rozstrzygnięcia jest oz związany pierwotnym terminem związania ofertą, który zabezpieczony jest wadium. Do tego przypadku nawiązuje m.in. wyrok KIO/UZP 1879/10 oraz UZP/ZO/0-762/07.