Temat: cena oferty - cyfrą, a słownie...

Takie małe coś... Zamawiający nupuje 100 szt. czegoś tam. Są to dwie pozycje, np. 2 rodzaje drukarek. Stworzył formularz cenowy, ale nie okreslił czy jest to ryczałt czy nie. Wykonawca obliczył cenę, zsumował te dwie pozycje i uzyskał cenę oferty. Niestety, słownie napisał inna kwotę niz cyfrą. I co z nim zrobić? Art. 88 odnośnie poprawioenia błędów tutaj moim zdaniem "nie pasuje". Potraktować to jako błąd w oblioczeniu ceny nie dający się poprawić?

2

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

czyli zmienil Twoj formularz cenowy?

3

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

Ależ nie. Nie można przyjąć dla dostaw innej ceny niż ryczałt, jeśli oczywiście jest to tylko dostawa bez instalacji, rozmieszczenia, doprowadzenia przyłączy itp., czyli strikte dostawa. Jak miałoby wygladać inaczej rozliczenie jej realizcji niż ryczałt.
Tutaj aż się prosi o zastosowanie art. 88 pkt. 3 lit. b (jeśli ostateczna cena podana słownie odpowiada sumie cen za 2 pozycje) lub lit. c (jeśli ostateczna cena podana słownie nie odpowiada sumie cen za 2 pozycje)

Powodzenia

4

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

przeciez Z moze zamawiac sukcesywnie w ciagu roku i np nie zamowic kilku sztuk sprzetu.... co sie czesto zdarza.

5

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

Nie ma znaczenia sukcesywność dostaw, a
Rozróżnia się co prawda dwa sposoby rozliczania: ryczałt i kosztorys, ale to dotyczy raczej robót budowlanych i niektórych usług, gdzie dokładne ilości jednostek mogą być wyliczane w trakcie realizacji z uwzglednieniem potrzeb, które trudno było określić na wstępie.

Przy dostawach potrzeby są znane niemal od początku, chyba, że zamawiający tak skonstruował projekt umowy, że albo nie musi zakupić wszystkiego i w umowie są podane tylko ceny jednostkowe, a umowa przewiduje jedynie maksymalne ilości, albo w projekt umowy przewiduje zakup całości z możliwością rezygnacji z części zamówienia(ale znacznej). Wtedy zamawiający może skorzystać z art. 88 pkt. 2 lit. a ( 2 poz można traktować jako części zamówienia).
W przypadku, gdy projekt umowy zakłada zakup całości dostawy jest to typowy ryczałt.

Pozdrawiam

6

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

temat ryczaltu byl juz wczesniej omawiany i chyba nie ma jednozacznej def smile

a tak poza tym Z ktory nie zawrze w umowie takich zapisow to ciniutki Z smile gdyz wtedy musi odebrac wszystkie zamowione sztuki i nie ma zadnej drogi ucieczki smile smile oczywiscie nie mowie iz jest to czesta praktyka ale jednak...

7

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

Dla mnie ryczałt to ryczałt, ostateczna cena, której nie można wyliczać na nowo, obejmująca wszystkie koszty i opłaty. Nawet ustawowa zmiana stawki podatku VAT lub akcyzy jej nie zmieni, chyba, ze zawrzemy taki zapis w umowie, ale wtedy trudno mówić o ryczałcie. Jeśli przy robotach ziemnych powstała potrzeba wykonania np. badań geologicznych, a cena za wykonanie robót jest ryczałtowa, to wykonawca robi je na własny koszt. Mając doświadczenie powinien przewidzieć, że może zajść taka potrzeba i ująć to w cenie. W ZZK inwestycji zawsze ujmuje się pozycje "Rezerwa na roboty nieprzewidziane" i taką samą wykonawca może zamieścić w kosztorysie, jeśli cena będzie ryczałtowa. 
Wykonawca kalkulując cenę musi uwzględnić wszystkie okoliczności mogące mieć wpływ na koszty. A czy tak robią to już inna bajka.

Klasyczny ryczałt dla usług to określenie ceny ryczałtowej za kilometr przy usługach transportowych realizowanych np. w okresie 12 miesięcy i w dodatku bez określienia rodzaju trasy (miasto czy poza) bez zróżnicowania km w mieście i poza, godzin realizownia usługi, dat, gdzie podstawowym kosztem jest zakup paliwa, którego cena może wachać się i to dość znacznie, inne spalanie w miście i na trasie, inna stawka za jazdę w niocy i dni wolne od pracy oraz święta.

Dla dostaw to np. zakup dużych ilości paliwa z sukcesywnymi dostawami i określeniem ceny jako ryczałtowej, zakup dużej ilości artykułów produkowanych wyłącznie za granicą, za które wykonawca płaci w euro lub dolarach itp.

To są jak dla mnie typowe ryczałty.

A co zapisu o o możliwości rezygnacji z części dostawy to sam go nieraz stosuję, gdyż ma znaczenie w przypadku dostaw realizowanych sukcesywnie, bo przy jednorazowych i w dodatku zróżnicowanych pod względem asortymentu lub niewielkiej ilości sztuk danej rzeczy nie ma sensu go zamieszczać. I tak kupujemy całość, odebrać, zapłacić i z głowy.

Pozdrawiam

8

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

Troszkę odbiegliście od tematu. Padło pytanie jak poprawi ten błąd? Wg mnie nie mozna na podstawie 88...

9

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

wlasnie w tym jest problem czy masz do czynienia z ryczaltem czy nie...

10

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

To nie ja, ale... Nie ma pół słowa o ryczałcie. I tutaj jest pies pogrzebany... (razem z budą)

11

Odp: cena oferty - cyfrą, a słownie...

Nie musi być słowa ryczałt. Patrz art. 88 pkt 3  Pzp. Lolilap wskazał kiedy cena dostawy nie będzie ryczałtowa. Liczy się sposób rozliczenia. Cena oferty = cena umowy = cena wykonanych dostaw to ryczałt. Niezmienna i stała cena oraz określona ilość, a jeszce jeśli jednorazowa dostawa to już bezspornie.

pozdrawiam