1

Temat: "0" w przedmiarach

Czy oferta, w której są  zera w pozycjach przedmiarowych jest na pewno do odrzucenia?
Oferta dotyczy rozliczenia kosztorysowego. Jakie macie doświadczenie w podobnych sprawach.
Proszę o pomoc.

2

Odp: "0" w przedmiarach

Rozumiem, że zera są wpisane w cenach jednostkowych i wartościach danych pozycji.

1) Ja na takie przypadki się zabezpieczam i w SIWZ wpisuję, że jeśli będą "0" - to wykonawca będzie musiał w ramach ceny całkowitej wykonać roboty objęte daną pozycją, gdyż zamawiający będzie uważał, że wykonawca ujął wykonanie tych robót w cenach innych pozycji.

2) Zero to też cena. Jeżeli ostateczna cena oferty nie jest rażąco niska to jaka jest podstawa do odrzucenia oferty z zerowymi cenami? Chyba  żadna

3

Odp: "0" w przedmiarach

Na pewno nie odrzucać z podanego powodu. Raczej poprawić co się da. Cen jednostkowych nie da się, w tym przypadku można rozumować jak ArekS

4

Odp: "0" w przedmiarach

Dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam.

5

Odp: "0" w przedmiarach

Ostatnio byłam na pewnym szkoleniu z robót budowlanych, gdzie wykładowca twierdził, że kosztorys zawierający pozycje "0" jest do odrzucenia, gdyż wykonawca nie ma na tych robotach/materiałach nawet 1 grosza zysku....

6

Odp: "0" w przedmiarach

Oj, to chyba jakieś nieporozumienie.
Domniemany braku zysku w pozycji kosztorysu według mnie nie może być podstawą dyskwalifikowania (korzystnej) oferty. Dla mnie to bezprawie.
Czy mam szerzej uzasadniać?
Przy okazji: nadal nie zgadzam się z tezą jakoby ?oferta, w której są  zera w pozycjach przedmiarowych jest na pewno do odrzucenia?, która wywołała niniejszy wątek. Nie jest to zalecenie ignorowania tych zer, po prostu poszczególne pozycje należałoby przeanalizować.