1

Temat: termin uznania wadium i inne

Witam! Mam pytania:
1. Czy pisemne zobowiązanie innego podmiotu do udostępnienia niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń, którymi wykonawca będzie dysponował podlega uzupełnieniu na podst. art 26 ust. 3? W postępowaniu złożono 4 oferty. Firma X wykazała, że dysponuje niezbędnym samochodem do przewozu artykułów określonego pochodzenia, którego właścicielem jest firma Y (która też z łożyła ofertę!).
2. Wykonawca wpłacił wadium 28.10 br. termin upływał 29.10 o godz. 10:00. W SIWZ znajdował się zapis: Dowodem wniesienia wadium może być potwierdzony odcinek wpłaty lub potwierdzony przez bank odcinek polecenia dokonania przelewu lub potwierdzony przez Wykonawcę inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty kwoty wadium załączony do oferty.  wadium musi być wpłacone na tyle wcześnie, aby w terminie składania ofert kwota wadium znajdowała się na rachunku bankowym Zamawiającego.
Problem polega na tym, że uznanie wadium na koncie zamawiającego nastąpiło 29.10 o godz. 11:10. Co zrobić w tym wypadku?
Pozdrawiam

2

Odp: termin uznania wadium i inne

Katiqq napisał/a:

Termin upływał 29.10 o godz. 10:00.

Jeżeli jest termin składania ofert - wykonawca  do wykluczenia.

3

Odp: termin uznania wadium i inne

Ok, a co z pytaniem nr 1 ?

4

Odp: termin uznania wadium i inne

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: Oczywiście że tak.

5

Odp: termin uznania wadium i inne

Oczywiście niezmiernie wdzięczna jestem za okazaną mi pomoc! smile

6

Odp: termin uznania wadium i inne

Katiqq napisał/a:

Witam! Mam pytania:
1. Czy pisemne zobowiązanie innego podmiotu do udostępnienia niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń, którymi wykonawca będzie dysponował podlega uzupełnieniu na podst. art 26 ust. 3?
2. W postępowaniu złożono 4 oferty. Firma X wykazała, że dysponuje niezbędnym samochodem do przewozu artykułów określonego pochodzenia, którego właścicielem jest firma Y (która też z łożyła ofertę!).

Żeby była jasność:

1. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: Oczywiście że tak.
2. Jest ok - w tej sytuacji nie musisz wzywać do uzupełnienia.

7

Odp: termin uznania wadium i inne

ad 2 - swoją droga jak Z weryfikuje taka sytuację?

jeśli miałby dysponować to żądamy zobowiązania, zgodnie z rozporzadzeniem, a jeśli juz dysponuje to.... ?

8

Odp: termin uznania wadium i inne

loliap - nie mieszaj wink

9

Odp: termin uznania wadium i inne

pierwsze oczywiste. Drugie liczy się nie stwierdzenie posiadania lecz faktyczne księgowanie - kiedy było.

10

Odp: termin uznania wadium i inne

cbud napisał/a:

pierwsze oczywiste. Drugie liczy się nie stwierdzenie posiadania lecz faktyczne księgowanie - kiedy było.

Jeżeli gość oświadcza że dyponuje, to przyjmuje że dysponuje - i fakt że właścicielem samochodu jest ktoś inny niczego nie zmienia.

11

Odp: termin uznania wadium i inne

Tego już nie rozumiem Miras. Po co w takim razie ten zapis w rozporządzeniu, na który powołałam się w pkt 1? Owszem znam firmę X, która jest właścicielem auta i wiem, że na to auto jest stosowne zezwolenie, ale nie wiem, czy rzeczywiście firmie Y umożliwi się korzystanie z niego, ponieważ w ofercie wykonawcy nigdzie nie ma o tym ani słowa. Z Twoich postów wynika, że nie powinno mnie to interesować do kogo faktycznie należy auto, ale niezweryfikowanie tego może w przyszłości doprowadzić do rozwiązania umowy, jeśli okaże się, że firma Y wstawiła w ofertę auto firmy konkurencyjnej, o którym wiedziała, że posiada zezwolenie, a faktycznie korzystać będzie z auta, które zezwolenia nie posiada. Ale namieszałam. Mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi.

12

Odp: termin uznania wadium i inne

Katiqq napisał/a:

1. Czy pisemne zobowiązanie innego podmiotu do udostępnienia niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń, którymi wykonawca będzie dysponował podlega uzupełnieniu na podst. art 26 ust. 3?

Bezwzględnie

Katiqq napisał/a:

W postępowaniu złożono 4 oferty. Firma X wykazała, że dysponuje niezbędnym samochodem do przewozu artykułów określonego pochodzenia, którego właścicielem jest firma Y (która też z łożyła ofertę!).

Może firma Y ma 2 samochody a może X kłamie tfu mija sie z prawdą (tzn rzeczywistość jest inna niż X zakładał big_smile ). Jeżeli Y kłamie to X sie odezwie w stosownym ustawowym trybie wink

13

Odp: termin uznania wadium i inne

Katiqq napisał/a:

Ale namieszałam. Mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi.

Namieszałaś, mogłabyś jeszcze raz - jaśniej.

14

Odp: termin uznania wadium i inne

Marko napisał/a:

Jeżeli Y kłamie to X sie odezwie w stosownym ustawowym trybie wink

albo jeżeli firma X kłamie to Y się odezwie w stosownym ustawowym trybie wink

15

Odp: termin uznania wadium i inne

Mam tyle na głowie, że aż siły brakuje żeby się tak nad bzdetem roztrząsać. Panowie - czy mam prosić wykonawcę Y o wyjaśnienie na jakiej podstawie wykazał, że będzie do realizacji zamówienia dysponował samochodem firmy X? W SIWZ jest mowa o: "wykaz będących w posiadaniu Wykonawcy środków transportu".

16 (edytowany przez hamerek 2009-11-04 06:24:31)

Odp: termin uznania wadium i inne

jeśli prosiłaś o pisemne zobowiązanie innego podmiotu do udostępnienia niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń i takie zobowiązanie dołączono do oferty, to ja nie rozumiem co tu wyjaśniać...

po co zaraz jakieś teorie spiskowe?
X się dobrze ustawiło i tyle, jeśli wygra zrealizuje zamówienia, jeśli nie to i tak na tym zarobi bo udostępni samochód, za co pewnie dostanie jakąś kasę i tyle

17

Odp: termin uznania wadium i inne

Katiqq napisał/a:

Panowie - czy mam prosić wykonawcę Y o wyjaśnienie na jakiej podstawie wykazał, że będzie do realizacji zamówienia dysponował samochodem firmy X? W SIWZ jest mowa o: "wykaz będących w posiadaniu Wykonawcy środków transportu".

Jeżeli w wykazie wykonawca oświadcza że dysponuje do realizacji zamówienia samochodem firmy X - to nie prosić, nie robisz nic.

Jeżeli w wykazie wykonawca oświadcza że będzie dysponował do realizacji zamówienia samochodem firmy X  w przypadku kiedy uzyska zamówienie to:
a) powinien złożyć pisemne zobowiązanie firmy X do udostępnienia samochodu - o ile w SIWZ zażądałaś takiego dokumentu na tą okoliczność, jeśli nie złożył - wzywasz;
b) jeżeli w SIWZ nie żądałać - nie robisz nic.

18

Odp: termin uznania wadium i inne

hamerek napisał/a:

po co zaraz jakieś teorie spiskowe?

Ale gdzie?

19

Odp: termin uznania wadium i inne

mówię o panach naszych, od razu że kłamie itd

20

Odp: termin uznania wadium i inne

wydaje mi sie ze ustawodawca poprostu nie pomyslal o naszych klamczuszkach smile

wykonawca tzw. uczciwy - napisze bede dysponowal, zawrze umowe najmu czy w innej formie itp - straci sporo czasu

wykonawca tzw. mniej uczciwy smile - poprostu napisze dysponuje..... i zgodnie z obecnym stanem malo moze mu Z zrobic smile

nie jest to napewno sprawiedliwe podejscie do sprawy.

21

Odp: termin uznania wadium i inne

lolilap napisał/a:

wykonawca tzw. mniej uczciwy smile - poprostu napisze dysponuje..... i zgodnie z obecnym stanem malo moze mu Z zrobic smile

Jeżeli ma twarde dowody to może - np.: 24.2.2

22

Odp: termin uznania wadium i inne

lolilap napisał/a:

wykonawca tzw. mniej uczciwy smile - poprostu napisze dysponuje..... i zgodnie z obecnym stanem malo moze mu Z zrobic smile

eee
masz prawo żądać zobowiązania innego podmiotu do udostępnienie przecież
jeśli nie przedłoży wzywasz do uzupełnienia, jeśli mimo tego nie przedłoży wykluczasz i tyle

uważasz, że co? że złożą fałszywe zobowiązanie?

23

Odp: termin uznania wadium i inne

jakie zobowiazanie jesli dysponuje?