1 (edytowany przez Katiqq 2009-03-17 11:15:06)

Temat: wykazanie błędu zamawiącego

Witam serdecznie po dość długiej nieobecności. Piszę pracę dyplomową i mam m.in. rozdział, w którym poruszam błędy popełnione przez zamawiającego. Analizuję przypadek, który opisałam poniżej i zapętliłam się, z prostej przyczyny - brak wiedzy i doświadczenia. Bardzo proszę o pomoc.
Do zamawiającego wpłynęły cztery oferty, z których dwoje wykonawców wykluczono na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych: ?Z postępowania o udzielenie zamówienia. Trzeci z wykonawców został wykluczony na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2. Przyczyną wykluczenia wykonawcy na tej podstawie było dokonanie niezapowiedzianej kontroli w jego siedzibie i stwierdzenie, iż nie posiada on niezbędnych do wykonania zamówienia radiotelefonów, co zostało uwzględnione w sporządzonym przez przedstawicieli zamawiającego protokole. Zamawiający unieważnił postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy. Wykonawca nr 3 wniósł protest na czynności zamawiającego, polegające na: naruszeniu art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy poprzez niesłuszne wykluczenie wykonawcy, naruszeniu art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy poprzez unieważnienie postępowania, naruszeniu art. 93 ust. 1 pkt 3 ustawy poprzez nie wybranie oferty wykonawcy w oparciu o kryteria określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz zastosowanie kryterium oceny niezgodnego z ust. 2 ww. artykułu oraz zastosowanie zakazanego ust. 3 ww. artykułu kryterium oceny dotyczącej właściwości wykonawcy, tu wiarygodności technicznej, naruszenie art. 7 ust. 3 ustawy poprzez nie udzielenie zamówienia protestującemu.
Wykonawca ten stwierdził ponadto, iż istnieją przesłanki do uznania jego oferty za najkorzystniejszą cenowo i dokonania jej wyboru.
W uzasadnieniu niesłusznego dokonania kontroli w siedzibie wykonawcy zamawiający stwierdził, iż: ??na etapie badania i oceny oferty komisja przetargowa posiadała wątpliwości w zakresie oświadczenia złożonego przez Wykonawcę w trybie art. 22.  Jedną z możliwości sprawdzenia prawdziwości oświadczenia było podjęcie czynności polegających na wizytacji w siedzibie Wykonawcy, gdzie uzyskano wiedzę w zakresie braku posiadania sprzętu łączności radiowej gwarantującej bezpośredni kontakt pracowników ochrony z bazą oraz grupami interwencyjnymi - wymaganego w punkcie x specyfikacji istotnych warunków zamówienia?., a ponadto podjęcie działań przez Zamawiającego na skutek złożenia przez Wykonawcę nieprawdziwej informacji mającej wpływ na wynik prowadzonego postępowania to nie zmiana kryteriów oceny ofert lecz dochowanie należytej staranności prowadzonych czynności. Złożenie oferty przez firmę XXX w takim kształcie to celowe wprowadzanie Zamawiającego w błąd przez Wykonawcę, w celu uzyskania przez niego określonych korzyści (otrzymanie zamówienia publicznego). Zamawiający oddalając protest utrzymał decyzję o wykluczeniu tegoż wykonawcy na podst. art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, a tym samym odrzuceniu jego oferty w oparciu o art. 24 ust. 4 ww. ustawy.

Niewątpliwie na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 Pzp. Zamawiający miał obowiązek wykluczyć wykonawcę, który złożył nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik postępowania. Zastanawia mnie natomiast, czy w opisanym przypadku nie zrobił tego zbyt szybko - powinien chyba zażądać wyjaśnienia do stwierdzonego faktu, nie można bowiem wykluczyć, iż wykonawca miał podpisaną umowę dzierżawy wymienionego sprzętu, która nie była w posiadaniu kontrolowanych pracowników. Czy w ogóle zamawiający dokonał kontroli w siedzibie wykonawcy zgodnie z prawem, skoro w siwz nie było na ten temat mowy?

2

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Katiqq napisał/a:

Przyczyną wykluczenia wykonawcy na tej podstawie było dokonanie niezapowiedzianej kontroli w jego siedzibie i stwierdzenie, iż nie posiada on niezbędnych do wykonania zamówienia radiotelefonów, co zostało uwzględnione w sporządzonym przez przedstawicieli zamawiającego protokole.

To jest faktyczny przypadek czy wymyślony? big_smile:D:D

3

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

... a zamawiajcym byla: prokuratura, CBA, CBŚ lub jakieś inne CIA wink

4

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Nie róbcie sobie jaj. Przypadek jak najbardziej autentyczny, ale zamawiającym nie była żadna z instytucji wymienionych w w poście Mirasa.

5

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Jaja to sobie wyłącznie zamawiający zrobił. Opis sytuacji uzasadnia pytanie czy to aby nie fikcyjna sytuacja bo "pójście po bandzie" przez zamawiającego w tym przypadku to zbyt subtelne określenie

6

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Jeśli to autentyczny przypadek to zastanawiam się na podstawie jakiego upoważnienia Zamawiający wszczął kontrolę w siedzibie Oferenta? roll i to w firmie ochroniarskiej.No jaja -faktycznie big_smile

7

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Skubidu1- zamawiający powołał się na dochowanie należytej staranności przy wykonywaniu czynności. Dla mnie też jest to za bardzo naciągane, ale nie ja w tym uczestniczyłam.
Na podstawie Waszych wypowiedzi wnioskuję, że zamawiający dokonał kontroli niezgodnie z prawem. Jak w sytuacji, kiedy obojętnie z jakiego źródła powziął on informację o niespełnianiu przez wykonawcę warunku, powinien się zachować ? Czy w ogóle możliwa byłaby wizja w jego siedzibie, gdyby zapis taki znalazł się w siwz?

8

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Katiqq napisał/a:

Czy w ogóle możliwa byłaby wizja w jego siedzibie, gdyby zapis taki znalazł się w siwz?

Byłaby mozliwa i bez tego zapisu. smile Z zapisem, czy bez - to nie ma znaczenia, wszystko zalezy od wykonawcy. Jesli zamawiajacy ma takie oryginalne "pociagniecia", a wykonawca nie ma nic na przeciw - to jest ok.  cool

9

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

No to Miras teraz zakręciłeś mnie kompletnie. Jeżeli zamawiający dokonał kontroli zgodnie z prawem, to skąd w takim razie pytania Marko, o to czy to przypadek faktyczny, czy wymyślony? Cóż go mogło tak zdziwić? Wykonawca oprotestował tę czynność, o czym pisałam w poście 1, ale zamawiający protest oddalił. Dziwi mnie, że wykonawca się nie odwołał, ale może to ja źle myślę, że tu doszło do jakiegoś naruszenia?
Czy możcie Szanowni Panowie odpowiedzieć mi na pytanie, czy zamawiający postąpił zgodnie z prawem, a jeśli nie, to z jakiej przyczyny?

10

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

MIRAS napisał/a:
Katiqq napisał/a:

Czy w ogóle możliwa byłaby wizja w jego siedzibie, gdyby zapis taki znalazł się w siwz?

Byłaby mozliwa i bez tego zapisu. smile Z zapisem, czy bez - to nie ma znaczenia, wszystko zalezy od wykonawcy. Jesli zamawiajacy ma takie oryginalne "pociagniecia", a wykonawca nie ma nic na przeciw - to jest ok.  cool

czyżbys uwazal ze brak sprzeciwu oznacza przyzwolenie na takie dzialanie??

11

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Katiqq napisał/a:

Czy możcie Szanowni Panowie odpowiedzieć mi na pytanie, czy zamawiający postąpił zgodnie z prawem, a jeśli nie, to z jakiej przyczyny?

Zamawiajacy nie moze zmusic wykonawcy do udostepnienia mu siedziby wykonawcy celem przeprowadzenia wizji. Natomiast jezeli wykonawca zgodzil sie na owa wizje, a zamawiajacy w wyniku jej dokonania pozyskal dowody na to ze wykonawca składa nieprawdzie informacje majace wplyw na wynik postepowania to musi je uwzglenic  - nie ma wyjscia.

12

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

madziulek napisał/a:

czyżbys uwazal ze brak sprzeciwu oznacza przyzwolenie na takie dzialanie??

Nie. Ale zgoda wykonawcy - tak. smile

13

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Madziulek a jak Ty uważasz? Widzę, że zadania w tej sprawie są podzielone. Próbowałam znaleźć jakiś wyrok ZA, czy KIO, ale to, co znalazłam, dotyczyło tylko przypadku, kiedy zamawiający powziął wiadomość o niespełnianiu warunku przez wykonawcę X od wykonawcy Y i nie zareagował na to. Zdaniem orzeczników powinien był wykluczyć wykonawcę X. Żadna ze spraw nie dotyczyła kontroli w siedzibie wykonawcy. Mam zbyt małe doświadczenie w zamówieniach, ale moim zdaniem zamawiający postąpił niezgodnie, ponieważ nie powinien był kontrolować wykonawcy, a jedynie mógł wezwać go do wyjaśnienia, lub też już w siwz domagać się podania marki i modeli posiadanych radiotelefonów.

14

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Jeszcze raz: Zamawiajacy nie moze zmusic wykonawcy do udostepnienia mu siedziby wykonawcy celem przeprowadzenia wizji. Natomiast jezeli wykonawca zgodzil sie na owa wizje, a zamawiajacy w wyniku jej dokonania pozyskal dowody na to ze wykonawca składa nieprawdzie informacje majace wplyw na wynik postepowania to musi je uwzglenic  - nie ma wyjscia.

15

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

MIRAS napisał/a:
Katiqq napisał/a:

Czy w ogóle możliwa byłaby wizja w jego siedzibie, gdyby zapis taki znalazł się w siwz?

Byłaby mozliwa i bez tego zapisu. smile Z zapisem, czy bez - to nie ma znaczenia, wszystko zalezy od wykonawcy. Jesli zamawiajacy ma takie oryginalne "pociagniecia", a wykonawca nie ma nic na przeciw - to jest ok.  cool

Miras -ustawa mówi ,że zamawaiający w toku badania i oceny ofert może żądać od Wykonawców wyjaśnień dot.treści złożonych ofert.Szczerze mówiąc nie widzę zapisów mówiących o kontrolowaniu siedziby Wykonawcy. Czy aby nie wychodzisz "przed orkiestrę" z tą propozycją  hmm.Wystraszysz potencjalnych Wykonawców big_smile

16

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

No to jeszcze raz: Zamawiajacy nie moze zmusic wykonawcy do udostepnienia mu siedziby wykonawcy celem przeprowadzenia wizji. Natomiast jezeli wykonawca zgodzil sie na owa wizje, a zamawiajacy w wyniku jej dokonania pozyskal dowody na to ze wykonawca składa nieprawdzie informacje majace wplyw na wynik postepowania to musi je uwzglenic  - nie ma wyjscia.

17

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

MIRAS napisał/a:

Jeszcze raz: Zamawiajacy nie moze zmusic wykonawcy do udostepnienia mu siedziby wykonawcy celem przeprowadzenia wizji. Natomiast jezeli wykonawca zgodzil sie na owa wizje, a zamawiajacy w wyniku jej dokonania pozyskal dowody na to ze wykonawca składa nieprawdzie informacje majace wplyw na wynik postepowania to musi je uwzglenic  - nie ma wyjscia.

Coś mi się wydaje, że zamawiający właśnie zmusił wykonawcę do udostępnienia siedziby, ale niestety nie mam dzisiaj wglądu do dokumentów. Muszę poczekać z wyjaśnieniem tego do jutra.

18

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

MIRAS napisał/a:
Katiqq napisał/a:

Czy możcie Szanowni Panowie odpowiedzieć mi na pytanie, czy zamawiający postąpił zgodnie z prawem, a jeśli nie, to z jakiej przyczyny?

Zamawiajacy nie moze zmusic wykonawcy do udostepnienia mu siedziby wykonawcy celem przeprowadzenia wizji. Natomiast jezeli wykonawca zgodzil sie na owa wizje, a zamawiajacy w wyniku jej dokonania pozyskal dowody na to ze wykonawca składa nieprawdzie informacje majace wplyw na wynik postepowania to musi je uwzglenic  - nie ma wyjscia.

nie uwzglednia sie dowodow na podstawie bezprawnego dzialania, zamawiajacy to nie policja ani prokurator a juz napewno ustawa pzp takiego przyzwolenia mu nie daje.

19

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Dzięki serdeczne za pomoc. Jutro jak tylko sprawdzę w jaki sposób zamawiający poinformował (i czy w ogóle) o zamiarze dokonania kontroli, dam znać. Póki co - raz jeszcze dziękuję.

20

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

madziulek napisał/a:

1. nie uwzglednia sie dowodow na podstawie bezprawnego dzialania,
2. zamawiajacy to nie policja ani prokurator
3. a juz napewno ustawa pzp takiego przyzwolenia mu nie daje.

1. pytanie: czy zamawiajcy wtargna do siedziby wykonawcy bezprawnie, czy zostal przez wykonawce zaproszony
2. kwestia dyskusyjna smile
3. wskaz: zakaz bezwzgledny

21

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

oj Miras nie wkładają kij w szprychy....co moze zamawiajacy reguluje ustawa , obowiazek wyjasniania prawdziwosci danych zawartych w zlozonych dokumentach nie obejmuja takich czynnosci jak przeszukiwanie siedziby wykonawcu w celach zdobywania dowodow ,to juz nalezy do wlasciwych organow a reguluja takie dzialania dosc jasno przepisy kpk .

22

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

...a gdyby wykonawca A dostarczył dowody ze wykonawca B nie spelnia warunkow/sklada nieprawdziwe informacje - uwzgledniasz (czyt. wyjasniasz), czy nie???

23

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Miras na to akurat pytanie odpowiedź można znaleźć w wyroku UZP/ZO/0-2823/05.

24

Odp: wykazanie błędu zamawiącego

Sprawdziłam i sytuacja przedstawia się następująco: zamawiający zażądał od wykonawcy złożenia wyjaśnień w zakreasie przeszkolenia pracowników, itd. i poprosił wykonawcę o umożliwienie komisji przetargowej zapoznania się z centrum monitorowania oraz łącznością radiową.
Wykonawca wyraził zgodę.
Kontrola przeprowadzona została zgodnie z prawem.
Co ciekawe jednak. W proteście wykonawca powołał się na art. 27 ust. 1, podkreślając iż jest niedopuszczalne uzyskiwanie oraz branie pod uwagę przy ocenie ofert jakichkolwiek wyjaśnień i informacji udzielonych w formie inneż, niż przewidziana prawem i do dopuszczona przez zamawiającego.
Zamawiający oddalając protest, że się tak wyrażę zlał tę opinię.
Jak Wy sądzicie, czy w świetle nowych faktów zamawiający naruszył jednak prawo?