1

Temat: obowiązek egzekwowania kar

Witam, mam następujące pytanie. Zamówienie współfinansowane z UE, zamawiający nie jest z sektora finansów publicznych. Czy jeśli w umowie zapisze, że w przypadku takich to a takich okoliczności "może" żądać określonych kar umownych to musi je później egzekwować czy faktycznie tylko "może". Chodzi mi o ewentualne kontrole projektu i dyscyplinę finansową. Kiedyś obiło mi się o uszy, że nawet jak pisze "może" to tak naprawdę "musi". Czy macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

2

Odp: obowiązek egzekwowania kar

Zamawiający postępuje zgodnie z zapisami w umowie, ale "musi"  zabezpiecza interes zamawiającego i ewentualnie dyscyplinuje wykonawców. wpisz, że zamawiający naliczy kary umowne w takich a takich sytuacjach i w takiej a takiej wysokości. ale jak wpiszesz to musisz je stosować, gdyby wykonawca np. nie dotrzymał terminu dostawy, czy wykonania robót .

3

Odp: obowiązek egzekwowania kar

Kary muszą być egzekwowane.

4

Odp: obowiązek egzekwowania kar

Rzecz w tym, że kierownik chce mieć furtkę, żeby móc odstąpić od kar. Nie chcemy też odstraszać wykonawców. Stąd pomysł z zapisem o karach na zasadzie "może, ale nie musi" w zależności od sytuacji. Nie jesteśmy natomiast pewni, czy to faktycznie tak działa.

5

Odp: obowiązek egzekwowania kar

Nie bardzo działa, kara to kara, zabezpieczyć się trzeba big_smile