1

Temat: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Wykonawca złożył wadliwe referencje do usługi wykonywanej - z datą wystawienia 6 miesięcy przed terminem składania ofert. Zamawiający wezwał Wykonawcę do uzupełnienia dokumentu. W odpowiedzi Wykonawca uzupełnił dokument FAX-em, lecz dokument nie był potwierdzony za zgodność z oryginałem. W tym samym dniu Wykonawca dowiózł do siedziby zamawiającego referencje, które były potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione. Nadmieniam, że Zamawiający w siwz akceptował przesyłanie dokumentacji FAX-em.

W związku z powyższym wykonawca na jedno wezwanie odpowiedział 2 razy. Raz fax-em przesłał niepoprawny dokument, później przywiózł poprawny dokument. Czy wykonawce należy wykluczyć?

2

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Jeżeli uzupełnił poprawnie w terminie to oczywiście jest to do uznania.

3

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

na jakiej podstawie chcesz wykluczać? Masz dobry dokument - to uznaj

4

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Problem w tym, że my jesteśmy przegranym Wykonawcą.
Na wniosek o wgląd w wezwania, wyjaśnienia oferty i uzupełnienia oferty firmy konkurencyjnej zamawiający przesłał nam referencje firmy konkurencyjnej nie potwierdzone za zgodność, ale zarejestrowane przez gminę, że wpłynęły. Mimo, że referencje były wadliwe, zamawiający wybrał ofertę tej firmy jako najkorzystniejszą.

Poinfrmowaliśmy zamawiającego o niezgodnej z przepisami ustawy czynności, na to dostaliśmy odpowiedź, że sekretakra się pomyliła i przesłała nam błędne referencje, poprawne potwierdzone za zgodność przesył w załączniku. Referencje te nie były zarejestrowane w gminie - nie było pieczęci wpłynięcia. Nadmieniam że poprawne referencje zostały nam przesłane 5 dni po wyborze najkorzystniejszej oferty.
Zamawiający tłumaczył, że wykonawca  błędne referencje wysłał faxem, a pod koniec dnia uzupełnił poprawne, ale już ich nie zarejestrowali bo nie było sekretarki - i tak już zostały niezarejestrowane...

5

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Naciągane to wszystko. Raptem wykonawca zorientował się, że wysłał nie takie referencje, więc dowiózł nowe?

6

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Często tak bywa, że Wykonawcy przesyłają dokumenty drogą elektroniczną lub faksem, a następnie składają dokumenty w formie papierowej. Nie jest to łamaniem przepisów. Według mnie Zamawiający postąpił słusznie.

7

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Referencję wysłane faksem nie byłyby kopią potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Dlatego musiał dostarczyć oryginalne. Według mnie nie uzupełniał dwa razy tego samego.
Mam referencje więc wysyłam ich skan do zamawiacza, potem przybijam pieczęć za zgodność z oryginałem i podpisuje - taki dokument dostarczam do niego. Nawet gdyby podbił za zgodność i podpisał i dopiero potem przefaksował - to dalej ten dokument nie byłby kopią potwierdzoną za zgodność. Nie byłoby nie nim podpisu wykonawcy, tylko kopia podpisu.

8

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Wszystko jest ok, byle w terminie smile

9

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Wszystko jest ok? To dlaczego na oryginale nie ma daty wpływu. Sekretarka też kiedyś wróciła do pracy i pieczęć przystawić mogła. Jeśli nawet w momencie złożenia dokumentu nie było jej w pracy, powinna była pieczątkę wpływu uzupełnić jak najszybciej z datą rzeczywistą wpływu i nie byłoby niedopowiedzeń.

10

Odp: 2 uzupełnienia dokumentu do jednego wezwania zamawiającego

Rzecz jasna, data wpływu być musi.