1

Temat: Zmiana referencji

W przetargu na roboty budowlane wezwałam wykonawcę który ma największą ilość przyznanych punktów do uzupełnienia referencji. Wykonawca zamiast tego złożył mi nowe referencje których udzieliła mu firma zewnętrzna. Dostarczył też zobowiązanie do oddania przez tę firmę zasobów w postaci wiedzy i doświadczenia itd.
Czy taka czynność jest dozwolona na tym etapie ? Bardzo proszę o odpowiedź i ewentualne podanie podstawy prawnej.

2

Odp: Zmiana referencji

A czy wskazał udostępniającego jako podwykonawcę?

3

Odp: Zmiana referencji

Nie, nie wskazał.  Dał tylko zobowiązanie do oddania (zgodnie z art. 26 ust. 2b) zasobów wiedzy i doświadczenia poprzez "udostępnienie pracowników w charakterze doradców/konsultantów".

4

Odp: Zmiana referencji

W tym wypadku jest ok.

5

Odp: Zmiana referencji

Ale chodzi mi o to czy teraz nie jest już za późno na takie udostępnianie ? Ja już wzywałam do uzupełnienia braków i dopiero teraz mi to złożyli ?

6

Odp: Zmiana referencji

Wykonawca uzupełnił w terminie tak?

7

Odp: Zmiana referencji

Tak, w terminie.

8

Odp: Zmiana referencji

Nie rozumiem.

Dał tylko zobowiązanie do oddania (zgodnie z art. 26 ust. 2b) zasobów wiedzy i doświadczenia poprzez "udostępnienie pracowników w charakterze doradców/konsultantów".

Wiedza i doświadczenie to co innego jak udostepnienie osób.

Przyznam że z opisu całej tej sytuacji nie mogę dojść jak sytuacja wygląda faktycznie.

9

Odp: Zmiana referencji

To jeżeli masz uzupełnione wymagane doświadczenie w terminie to w czym problem?

10

Odp: Zmiana referencji

Wykonawca złożył referencje na trzy roboty budowlane. Ponieważ nasze wymagania dotyczyły różnego rodzaju prac a z referencji to nie wynikało poprosiłam o doprecyzowanie. Nagle wykonawca składa mi referencje jakiegoś zewnętrznego podmiotu oraz zobowiązanie tego podmiotu do   oddania(zgodnie z art. 26 ust. 2b) zasobów wiedzy i doświadczenia tej firmy poprzez "udostępnienie pracowników w charakterze doradców/konsultantów". Czy to jest zgodne z prawem a jeżeli tak to jaka jest podstawa prawna ?

11

Odp: Zmiana referencji

Wiedza i doświadczenie to jedno a udostępnienie osób to drugie, sam już nie wiem o co dokładnie chodzi.

12

Odp: Zmiana referencji

No ja wczoraj posiedziałam wieczorem i dokopałam sie do wiedzy na ten temat. Faktycznie temat jest trudny skoro nawet sam Marcel, dla mnie autorytet absolutny dał się trochę zmanipulować Jankowi159.
Wklejam poniżej fragment Wyroku KIO który może tu być dobrym przykładem że zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostepnienia konsultantów i doradców jest również spełnieniem warunku wiedzy i doświadczenia:

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych   
z dnia 1 czerwca 2015 r.

KIO 1007/15

Tytuł: Udowodnienie dysponowania zasobem wiedzy i doświadczenia niezbędnym do realizacji zamówienia, udostępnionym wykonawcy przez inny podmiot.

1. Nie można stawiać odgórnie tezy o tym, że sama forma konsultacji i doradztwa nie pozwala na to, by mogło dojść do realnego przekazania przez jeden podmiot swojej wiedzy i doświadczenia na rzecz drugiego podmiotu (wykonawcy).
2. Przetransferowanie zasobu w postaci wiedzy i doświadczenia, będącego zasobem o charakterze niematerialnym, wymaga "materialnego nośnika". Nośnikiem wiedzy i doświadczenia podmiotu trzeciego mogą być osoby z danego przedsiębiorstwa, które przydzielone do niniejszego zamówienia będą przekazywać posiadaną wiedzę i doświadczenie w trakcie realizacji poszczególnych zadań i na różnych płaszczyznach wykonywania przedmiotu zamówienia.

13 (edytowany przez woow 2015-11-17 07:08:39)

Odp: Zmiana referencji

Jeśli rzecz dotyczy przetargu nieograniczonego, to jak najbardziej można uzupełnić dokumenty posługując się zasobami podmiotów trzecich. Nie ma w ustawie zastrzeżeń, że można posłużyć się zasobami podmiotów trzecich tylko na etapie składania oferty.
W przypadku przetargu ograniczonego zasada jest już jednak trochę inna.

14

Odp: Zmiana referencji

woow napisał/a:

Jeśli rzecz dotyczy przetargu nieograniczonego, to jak najbardziej można uzupełnić dokumenty posługując się zasobami podmiotów trzecich. Nie ma w ustawie zastrzeżeń, że można posłużyć się zasobami podmiotów trzecich tylko na etapie składania oferty.
W przypadku przetargu ograniczonego zasada jest już jednak trochę inna.

Możesz szerzej?
O ile mi wiadomo, w ograniczonym różnica polegać może jedynie na przyznaniu punktów w stosunku do doświadczenia własnego i obcego, ale zasada uzupełnienia dokumentów, bądź powołania się na zasoby podmiotu trzeciego jest taka sama.

Poza tym nie rozumiem tego, co napisała marta566: "W przetargu na roboty budowlane wezwałam wykonawcę który ma największą ilość przyznanych punktów do uzupełnienia referencji.".
Mamy PN i przed wezwaniem do uzupełnienia już są przyznane punkty w kryteriach? A na jakiej podstawie, skoro ocenie poddaje się oferty niepodlegające odrzuceniu?

15

Odp: Zmiana referencji

Słuchajcie, kwestia jest taka, można uzupełnić podmiotem trzecim, jednak jeżeli pierwotnie wykonawca wskazał że wykona zamówienie sam a uzupełniając deklaruje że wprowadzi podwykonawcę to zmiana ta jest zbyt daleko idąca.

16

Odp: Zmiana referencji

Wykonawca nie zgłosił podwykonawcy.  Podał tylko że będzie korzystał z wiedzy i doświadczenia podmiotu trzeciego co chyba nie jest zabronione, a zostało przez zamawiającego zapisane w SIWZ.
A punkty na razie podliczone są wstępnie. Wyniki przetargu nie zostały jeszcze ogłoszone.

17 (edytowany przez Katiqq 2015-11-17 11:17:59)

Odp: Zmiana referencji

Marcel, proszę bardzo KIO 1366/14:
Nie sposób jednak uznać, że powołując sie na zasoby podmiotów trzecich dopiero w ramach uzupełniania oferty nie ma możliwości korzystania z potencjału firm, których wcześniej nie wymieniono w ofercie jako ewentualnych podwykonawców. Taka interpretacja art. 36b ust 1Pzp istotnie ograniczałaby zastosowanie art. 26 ust. 3 Pzp oraz art. 26 ust. 2b Pzp. Nie ma ona źródła ani w literalnym brzmieniu art. 36b ust. 1 Pzp.. ani w celu jaki przyświecał ustawodawcy.
Skoro odwołanie się do zasobów innego podmiotu następuje w momencie uzupełniania oferty,, to również podanie nazw podwykonawców na których zasobach polega wykonawca może mieć miejsce w tym momencie.
Wykładnia którą przyjął Zamawiający oznacza w istocie, że wykonawcy nie mogą powoływać się na cudzy potencjał dopiero w ramach uzupełnienia oferty., co jaskrawo narusza art. 26 ust. 3 Pzp.
Zamawiający w niniejszej sprawie zdaje się widzieć problem zwłaszcza w tym, że Odwołującego z podmiotem trzecim łączyć będzie stosunek podwykonawstwa. Zatem gdyby podstawą udostępnienia potencjału był inny stosunek (wsparcie pośrednie, przekazanie know-how, itp. - abstrahując czy byłby to wystarczający dowód dysponowania potencjałem), potwierdzenie warunków zdaniem Zamawiającego byłoby skuteczne. Taka retoryka prowadzi do oczywistych absurdów. Okazuje się bowiem, że wykonawca który w najszerszym możliwym zakresie uzyskuje dostęp do zasobów podmiotu trzeciego (udział przedsiębiorstwa w realizacji zamówienia) znalazłby się w gorszej sytuacji od wykonawcy, który dysponuje nim w nieporównywalnie węższym zakresie.

Moim zdaniem nie doszło do zmiany treści oferty. On nie zgłosił podwykonawcy, tylko w wyniku uzupełnienia powołał się na cudzy potencjał.

18

Odp: Zmiana referencji

Ja wcale nie twierdzę że jest źle, w tym wypadku jest ok, inaczej gdyby wykonawca wprowadził podwykonawcę w w wyniku uzupełnienia deklarując wcześniej że zamówienie wykona sam.

19

Odp: Zmiana referencji

KIO/UZP 1333/10: ?Przepis art. 26 ust. 3 p.z.p. dopuszcza uzupełnienie oświadczeń i dokumentów, ale wyłącznie w zakresie określonym w art. 25 ust. 1 p.z.p. Wprowadzenie nowego podwykonawcy, nie wskazanego wcześniej w treści oferty stanowi niedopuszczalne uzupełnienie treści oferty i zmianę określonego w ofercie sposobu spełnienia świadczenia?.

20 (edytowany przez jarosław 2015-11-17 15:56:02)

Odp: Zmiana referencji

To ja zadam pytanie bo czegoś tutaj nie rozumiem.

Czy wezwałaś wykonawcę do uzupełnienia referencji?
Czy wezwałaś wykonawcę do złożenia wyjaśnień dotyczących referencji (to wynika z postu nr 10)

W pierwszym wypadku działania wykonawcy sa jak najbardziej uprawnione. Stwierdzasz braki uniemożliwiające uznanie warunku za spełniony i wzywasz do uzupełnienia dokumentu (podstawa prawna 26.3). Wykonawca w wybrany przez siebie sposób uzupełnia dokumenty.

W drugim przypadku wzywasz do wyjaśnienia złożonych dokumentów (26.4). Wykonawca wyjaśnia co wysłał. W przypadku przesłania przez wykonawcę nowego pakietu dokumentów (wykaz+referencje) należy żądać wyjaśnień. Kolejnym etapem może być wezwanie do uzupełnienia dokumentów.
O to Marto ci chodzi?

21

Odp: Zmiana referencji

Pytająca milczy a my się zastanawiamy sad

22

Odp: Zmiana referencji

Witam, nie milczę tylko mam od wczoraj problem żeby cokolwiek napisać na forum. Mam nadzieję że w końcu się uda.

23

Odp: Zmiana referencji

Wezwałam wykonawcę do złożenia wyjaśnień odnośnie referencji i wykazu robót zgodnie z art. 26 ust. 4 ustawy, ponieważ z przedłożonych referencji nie wynikało czy rodzaj robót jest dokładnie taki jak wskazany w SIWZ.
Wykonawca zamiast wyjasnień złożył nowy zestaw referencji od podmiotu trzeciego jak opisałam wyżej.

24

Odp: Zmiana referencji

Ciekawostka z Lex'a:
w myśl wyroku KIO z dnia 19 maja 2014 r. (KIO 846/14): ?Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Izby, wezwanie kierowane do wykonawcy w tym trybie powinno obejmować precyzyjne i jednoznaczne wskazanie, jakie elementy warunku udziału w postępowaniu nie zostały wykazane i dlaczego. W ocenie Izby, z obowiązku wezwania, o którym mowa w art. 26 ust. 3 p.z.p., nie zwalnia zamawiającego fakt, iż odwołujący samodzielnie uzupełnił dokumenty (?). W świetle ww. przepisu jedynymi okolicznościami, które uprawniają zamawiającego do rezygnacji z obowiązku wezwania jest konieczność unieważnienia postępowania lub konieczność odrzucenia oferty odwołującego.?

Jak z powyższego wynika nawet samodzielne uzupełnienie dokumentów przez wykonawcę nie rodzi skutków prawnych z tym związanych i powinno zostać dokonane dopiero w odpowiedzi na wezwanie skierowane przez zamawiającego w trybie at. 26 ust. 3 p.z.p.

25

Odp: Zmiana referencji

Czyli wszystko jasne.
Powinnaś konsekwentnie wzywać wykonawcę do złożenia wyjaśnień.
Powinnaś poinformować wykonawcę że uzupełnienie jest nieskuteczne.
Dopiero ocena wyjaśnień pozwoli formułować dalsze wnioski w przypadku nie potwierdzenia spełnienia warunku udziału w postępowaniu będzie można dokonać wezwania w trybie art 26.3

No niestety często jest tak że wykonawca nie udziela odpowiedzi na pytania tylko przesyła nowy komplet dokumentów. To błąd wykonawcy. Pod warunkiem że wezwanie do wyjaśnień było dobrze sformułowane (podstawy prawne itp)