1

Temat: protokoły z posiedzeń komisji

Witam,
czy jest obowiązek sporządzania przez komisję protokołów/ wniosków/ notatek do kierownika zamawiającego przedstawiającego propozycje wyboru oferty/ unieważnienia postępowania itd.? Chodzi mi o to, że z dokumentacji postępowania nie wynika, że komisja wnioskowała do kierownika o unieważnienie, jest natomiast informacja o unieważnieniu podpisana przez z-cę kierownika, który był jednocześnie członkiem komisji i wzmianka w protokole postępowania, że wynik postępowania zatwierdził sam kierownik. Zamawiający tłumaczy, że decyzje podjął kierownik, a informację tylko formalnie podpisał zastępca, bo akurat w tym dniu nie było kierownika?

2

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Komisja jest pomocniczo dla kierownika zamawiającego, dlatego też przedstawia mu propozycje zachodzące w toku postępowania.

3

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Marcel napisał/a:

Komisja jest pomocniczo dla kierownika zamawiającego, dlatego też przedstawia mu propozycje zachodzące w toku postępowania.

Tyle teoria, ale jak to się ma do praktyki? Marcel czy w opisanej przez mnie sytuacji nastąpiło naruszenie prawa?

4

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Kontrolerzy zawsze żądają (przynajmniej u nas) dokumentu  dotyczącego wyboru trybu, propozycji rozstrzygnięcia postępowania.
Na dobrą sprawę patrząc na art. 20.3 nie masz dokumentu potwierdzającego, że przedstawialiście kierownikowi zamawiającego jakiekolwiek propozycje, czy wnioskowaliście o unieważnienie. Jeżeli odnieść to do zasady pisemności, to tak - powinnaś mieć to na papierze.

5

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Marcel napisał/a:

Komisja jest pomocniczo dla kierownika zamawiającego, dlatego też przedstawia mu propozycje zachodzące w toku postępowania.

Wszystko zależy od regulaminu/pełnomocnictwa. U mnie np. za wezwania do uzupełnienia/wyjaśnienia odpowiada komisja. Wcale nie musi być tak jak piszesz, że komisja proponuje.
@Katiqq - a kto (lub co) nakazuje Ci sporządzić taką notatkę/wniosek??? Przecież takim dokumentem jest protokół postępowania - zawiera wszystkie informacje jakie są konieczne. tongue

6

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Bipi nie do końca. Załóżmy sytuację, że komisja proponowała unieważnienie, a kierownik z premedytacją jednoosobowo podjął decyzję, że mają dokonać wyboru. Skrajny przykład, ale oprzyjmy się na nim. Jeżeli żaden z członków nie zawarł zdania odrębnego z obawy przed utratą pracy bądź podpadnięciem pracodawcy, to w protokole będzie widać tylko inf. o wyborze.
Poza tym, wnioskowanie o unieważnienie rozumiem jako formalne złożenie wniosku do kierownika, który on zatwierdzi bądź nie. Podobnie z przedstawianiem kierownikowi zamawiającego propozycji wykluczenia wykonawcy, odrzucenia oferty oraz wyboru najkorzystniejszej oferty.

7

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Propozycją wykluczenia wykonawcy, odrzucenia oferty oraz wyboru najkorzystniejszej oferty jest przygotowane odpowiednie pismo skierowane do wykonawców, pismo, które podpisuje kierownik zatwierdzając czynność. Po co tworzyć makulaturę?

8

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Jeszcze raz powtarzam - wszystko można załatwić regulaminem prac komisji!!
@Katiqq - ja dlatego (kontrole) wprowadziłem dodatkowy dokument protokół z prac komisji, w którym chronologicznie wymieniam podjęte czynności i po podpisaniu przez komisję daję kierownikowi zamawiającego do akceptacji. Moim zdaniem jest to bardzo fajne rozwiązanie. wink

9

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

ewak3 napisał/a:

Propozycją wykluczenia wykonawcy, odrzucenia oferty oraz wyboru najkorzystniejszej oferty jest przygotowane odpowiednie pismo skierowane do wykonawców, pismo, które podpisuje kierownik zatwierdzając czynność. Po co tworzyć makulaturę?

Po to, że kontrolerzy bardzo ją lubią? Ostatecznie nie przechowuję tego w swoim mieszkaniu i sypiam dobrze.

10

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Drodzy forumowicze, ale jak oceniacie postępowanie Zamawiającego w opisanej przez mnie sytuacji?

11

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

Nie ma żadnego przepisu, który wprost nakazywał dokumentować czynności. Pośrednio (bardzo) można to sobie wyobrazić wink zasada pisemności, ble, ble, ble itd. Jak dla mnie propozycja nie jest czynnością w postępowaniu i dlatego nie powinno się w ogóle tego sprawdzać wink

12

Odp: protokoły z posiedzeń komisji

bipi napisał/a:

Jeszcze raz powtarzam - wszystko można załatwić regulaminem prac komisji!!
@Katiqq - ja dlatego (kontrole) wprowadziłem dodatkowy dokument protokół z prac komisji, w którym chronologicznie wymieniam podjęte czynności i po podpisaniu przez komisję daję kierownikowi zamawiającego do akceptacji. Moim zdaniem jest to bardzo fajne rozwiązanie. wink

I u mnie też funkcjonują protokoły z posiedzeń komisji.