1

Temat: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Wykonawca X wezwany do uzupełnienia dokumentów do dnia 08-08-2014 r. faksem lub poczta elektroniczną a następnie niezwłocznie pisemnie, w ww terminie nie przesłał dokumentów. Dostarczył je pisemnie dopiero w dniu dzisiejszym.
Pozostali Wykonawcy, wezwani do uzupełnienia, zrobili to w terminie, tj. do 08-08-2014.
Co robić? Oferta Wykonawcy X jest oferta z najniższą ceną

2

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

wykluczyć. nie potwierdził spełniania warunków na dzień otwarcia ofert.

3

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Jak Kati - niestety lub stety - wykluczenie.

4

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

a wadium do zatrzymania w takim przypadku?

5

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Nie. Wytłumacz mi jedną rzecz - po co żądasz uzupełnienia mailem bądź faksem, a potem dosłania pocztą tradycyjną? Co chcesz tym osiągnąć? Na jakiej podstawie prawnej to robisz?

6

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Zapewne dla bezpieczeństwa w ślad idzie drogą pocztową.

7

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Pewnie dlatego tak robi, że w orzeczeniach KIO pojawia się często wątek uzupełnienia dokumentów faxem/mailem i niezwłocznego dosłania pocztą, co zostaje uznane za skuteczne uzupełnienie nawet jeżeli dostarczono dokumenty po terminie, ale data nadania mieściła się w terminie wyznaczonym przez zamawiacza.
Tak myślę...

8

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Ale jakiego bezpieczeństwa? O jakie zagrożenie chodzi? Skoro są to dokumenty, które muszą tak czy inaczej dojść pocztą tradycyjną to mail daje bezpieczeństwo? Takie, że papierowe po drodze się nie zgubią? smile

9

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Załóżmy, że uzupełnił faxem i zamawiacz, licząc na uzupełnienie pocztą wybrał ofertę najkorzystniejszą. Minął tydzień, miesiąc, dwa, a dokumenty nie dotarły. I co?

10

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Uzupełnienie tylko w formie pisemnej - faks, e-mail - odpada.

11

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Dokładnie, musi zostać zachowana forma pisemna.

12

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Tak Darku, dlatego pytam skąd maniera Zamawiających, aby w wezwaniach pisać jw.

13

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Bo wykonawcy myślą, że skoro jest mowa o fax czy mail, to na tym mogą poprzestać Psz.

14

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Nigdy nie miałem takiej sytuacji. Zresztą w wezwaniu zamawiający może jasno napisać jakie uzupełnienie będzie skuteczne, więc to, że wykonawcy myślą iż mail czy faks wystarczą nie znaczy, żeby żądać takich maili czy faksów.

15

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

No widzisz jak to w życiu bywa, a u mnie zdarzyło się już kilka razy, że nie dosłali pocztą.

16

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Napisałem wyżej, że można jasno napisać, że chodzi o pocztę tradycyjną. Nie zauważam związku między problemem o którym piszesz, a żądaniem maila/faksu i dosłaniem pocztą.

17

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Ależ ja cały czas piszę o tym samym problemie. Czy to jest jakieś skomplikowane?
Zamawiający piszą w siwz, że dopuszczają formę porozumiewania się fax i drogą elektroniczną, a wykonawcy w ślad za tym myślą, że jeżeli dostaną wezwanie do uzupełnienia dokumentu, to wystarczy przesłanie go fax lub drogą elektroniczną.
Dlatego też wyprzedzając działania niektórych wykonawców, zamawiacz napisał: ok możesz przesłać email, ale w ślad za tym wyślij pocztą tradycyjną i to niezwłocznie wyślij.
Nie praktykuję takich zapisów jak Sonia, ale jak wspomniałam, zdarzyło się, że wykonawcy nie dosłali dokumentów pocztą.
To, że dla mnie zapis jest klarowny, nie znaczy, że dla wykonawcy też będzie.

18

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Dobre pytanie - czy to takie skomplikowane?

Ja w wezwaniach nie zaznaczam w jaki sposób ma zostać uzupełnienie dokonane i nie mam problemów. Rozumiem, że jeśli zamawiający mają problemy to na pewno nic nie stoi na przeszkodzie, aby przypomnieć/uświadomić wykonawcy/ę jak należy uzupełnienia dokonać I TYLE. Po co info o mailu czy faksie w wezwaniu? To mi proszę wytłumacz.

"Dlatego też wyprzedzając działania niektórych wykonawców, zamawiacz napisał: ok możesz przesłać email, ale w ślad za tym wyślij pocztą tradycyjną i to niezwłocznie wyślij. "
To nie jest uprzedzanie tylko mieszanie, po co komu mail skoro ma wartość spamu? Bez uzupełnienia pocztą tradycyjną ani rusz. I jeszcze to dawanie dwóch dat, mail do 10.08, a pocztą do 12.08. Jak wykonawca będzie chciał przesłać maila i faks to i tak to zrobi. Pisanie w wezwaniu o mailu może powodować u wykonawców wrażenie, że to ma jakąś wartość.

19

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Popieram psz - po co mieszać Wykonawcom w głowach - przez takie mieszanie można sobie tylko narobić problemów.

20

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Dwóch dat też nie popieram. Termin musi być jeden. Ale po co rąbać kołki na głowie skoro już tak napisała?

21

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Wykluczasz wykonawacę z postępowania

22

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Nikomu kołków nie rąbię, chcę wiedzieć co kieruje zamawiającymi, którzy stosują takie metody. Nie chodzi mi o pzp, prowadzę badania socjologiczno-psychologiczne i chcę wiedzieć smile

23

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

a co w postepowaniach do 30 tys euro  w przypadku gdy wykonawca zlozyl uzulepnienia po terminie wyznaczonym na uzupelnienie?

24

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Jak wyznaczono termin to trzeba się go trzymać.

25

Odp: uzupełnienie dokumnetów po terminie wyznaczonym do uzupełnienia

Soniu, niestety ale w mojej opinii nie wyznaczyłaś terminu na złożenie dokumentów. dodatkowo skoro masz zamiar w takiej sytuacji wykluczyć wykonawcę, który złożył najkorzystniejszą ofertę, i zamierza uzupełnić / uzupełnił dokumenty, jeśli nie złoży odwołania, licz się z możliwością postawienia zarzutu naruszenia dyscyplin fin. publ.
Gdybym znalazł się w takiej sytuacji spróbowałbym wyjaśnić kwestię i na przyszłość wyznaczać termin na uzupełnienie dokumentów a nie przeslanie faxu czy emaila, które nic nie wnoszą do sprawy.