1

Temat: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Mija już ponad rok od nowelizacji ustawy, a ja nadal mam problem z Szacowaniem wartość zamówienia na roboty budowlane (co razem, co osobno). tym bardziej, że z kim rozmawiam, to mówi co innego. Chciałbym poznać Wasze zdanie, co oszacowalibyście razem a co osobno. Podam przykładowe punkty z budżetu:
1/ Remont Rynku                                                      -  3.000.000
2/ Budowa przyłączy,                                               -  1.000.000
3/ Budowa altany (drewnianej) we wsi ...           -          8.000
4/ Budowa kanalizacji deszczowej                      -     100.000
5/ Zagospodarowanie przestrzeni /pomnik/      -        20.000
6/ Zagospodarowanie przestrzeni wsie ....        -        30.000

I co razem, co osobno. Przetarg na wszystko, czy  tylko na punkty 1/, 2/ ?

Może spotkaliście się  z jakąś mądrą publikacją odnośnie szacowania robót budowlanych "po nowemu"?

Z góry dziękuję za pomoc.

2

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Dlaczego niby wszystko razem?, 1,2,3,4 osobno nie wiem jak dokładnie wygląda 5 i 6?

3

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

5 i 6 to drobne roboty wokół świetlicy, jakieś ławeczki, mini place zabaw itd

4

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Od nowelizacji może minąć i 10 lat i nie będzie jednoznacznych odpowiedzi. Przypadki są różne, więc różne mogą być wyniki wnioskowań łączyć/nie łączyć. Nie ma więc co oczekiwać, że w ustawie będą, odnośnie tego, klarowne zasady i reguły.*
Jeśli chodzi o dyskusję to będzie podobnie, nie będzie cienkiej czerwonej linii rozdzielającej, tylko będzie szare pole. Tak jest zresztą w wielu sytuacjach, dwie przeciwstawne opinie mogą być do wybronienia.

* Gwiazdkę dałem z tego tytułu, że problemy są przez cały system stworzony przez UZP. Trzymając się literalnie zapisów ustawy wszystko JEST jasne i klarowne. Zabroniony jest tylko podział zamówienia (i obniżanie wartości) W CELU ominięcia przepisów ustawy.

5

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

To może inaczej zapytam, czy mam się kierować zasadami, które obowiązują przy dostawach i usługach, tzn:

- tożsamość przedmiotowa zamówienia (usługi, towary, roboty budowlane tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu),
- tożsamość czasowa zamówienia (możliwe udzielenie zamówienia w tym samym czasie),
- tożsamość podmiotowa (możliwość wykonania zamówienia przez jednego wykonawcę)?

6

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Typowo dla budowlanki jest szczególna zasada: różne budynki = różne zamówienia.

Ale to też z wyjątkami i nie wszyscy takie zasady uznają.

7

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

psz napisał/a:

Typowo dla budowlanki jest szczególna zasada: różne budynki = różne zamówienia..

I tu bym polemizował, ponieważ jeżeli masz do wykonania np. prace remontowe w budynku A i takie same w budynku B w tym samym czasie to jak mówią zachodzi tożsamość przedmiotowa , zamówienie realizowane w tym samym czasie i możliwe do wykonania przez jednego wykonawcę, a że w dwóch różnych budynkach to nie ma to żadnego znaczenia i zamówienie ma być jedno.

8

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

lisvitalis napisał/a:
psz napisał/a:

Typowo dla budowlanki jest szczególna zasada: różne budynki = różne zamówienia..

I tu bym polemizował, ponieważ jeżeli masz do wykonania np. prace remontowe w budynku A i takie same w budynku B w tym samym czasie to jak mówią zachodzi tożsamość przedmiotowa , zamówienie realizowane w tym samym czasie i możliwe do wykonania przez jednego wykonawcę, a że w dwóch różnych budynkach to nie ma to żadnego znaczenia i zamówienie ma być jedno.

psz napisał/a:

Ale to też z wyjątkami i nie wszyscy takie zasady uznają.

Dlatego napisałem wyżej - szare pole, bo polemizować w temacie łączenia można prawie ze wszystkim.

9 (edytowany przez Marcel 2014-03-11 13:41:02)

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Remonty razem, nawet jeżeli są w odrębnych budynkach, budowa od podstaw jeżeli są odrębne budowle osobno i nie ma tu mowy wówczas o jakimkolwiek łączeniu.
Tożsamość przedmiotową, podmiotową i czasową też bierzesz pod uwagę.

10

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Remonty np dróg sumuję osobno, remonty budynków osobno. Każdy nowy  obiekt to odrębny przedmiot zamówienia, nie sumuje z remontami. Tak?

11

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

No właśnie nie, remontowe sprawy razem, budowa od podstaw odrębnie, chyba że jest inny czas (nie ten sam rok budżetowy), lub zamówienie niemożliwe do wykonania przez jednego wykonawcę itp.

12

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Ale remontu dróg nie zrobi mi ten sam Wykonawca co remonty budynku.

13

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

No oczywiście że nie,nie miałem tego na myśli, przeznaczenie inne więc oszacujesz osobno big_smile

14

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Ale... jeśli drogi stanowią np. infrastrukturę wewnętrzną np. osiedla zamkniętego, to... miałbym wątpliwości czy np. nie oszacować razem z rozbudową osiedla - wedle nowej "zamówieniowej" definicji obiektu budowlanego.

15

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

No to ja jeszcze zapytam z własnej "działki"
Do wykonania 4 zadania RB poniżej progów w budynku oraz na terenie posesji np:
1. Roboty remontowe w budynku (malowanie, posadzki, sanitarka itp.) - np: powyżej 14 tys. ?
2. Wymiana płyt kamiennych z wymianą balustrad z kwasówki na schodach - poniżej 14 tys. ?
3. Wykonanie np. miejsc parkingowych (ukształtowanie terenu) - poniżej 14 tys. ?
4.  i np. wymiana kostki betonowej na chjodniku - poniżej 14 tys. ?
w jakim kierunku mam rozpocząć postępowanie: wszystko w 1 postępowaniu z podziałem na 4 części? czy każde powyższe zadanie oddzielnie, lecz ustawą Pzp ? Czy może jakieś inne sugetie?

16

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

A jak Ty byś to zrobił i dlaczego?

17

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

A właśnie,żebym konkretnie wiedział to bym Was nie pytał, aczkolwiek na pewno innym się odpowiedź również przydała. Pewnie podobne zadania też występują.

18

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

bipi napisał/a:

Ale... jeśli drogi stanowią np. infrastrukturę wewnętrzną np. osiedla zamkniętego, to... miałbym wątpliwości czy np. nie oszacować razem z rozbudową osiedla - wedle nowej "zamówieniowej" definicji obiektu budowlanego.

Masz rację, w tym wypadku do łączenia.

19

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Tak Andrew, z pewnością tłumy czekają bo mają taki sam dylemat wink
Odpowiedziałem Ci w taki sposób, żebyś podjął jakiś wysiłek w kierunku ustalenia czy to łączyć czy nie. Choćby Miraa w tym wątku przytoczyła kilka zasad to regulujących.
Pytający chcą tylko konkretnej odpowiedzi, niczego się nie ucząc, czego dowodem jest PEŁNO takich pytań (również od tych samych użytkowników). Jak za rok znowu będzie podobny przetarg to znowu zapytają bo nie chcą podjąć wysiłku, aby poznać zasady i reguły tym rządzące zamiast li tylko odpowiedzi.
Moja odpowiedź ma mieć charakter edukacyjny, absolutnie nie chodzi o brak chęci niesienia pomocy.
Poczytałeś trochę literatury na ten temat? Forum...? To jak - co łączyć i dlaczego wg Ciebie?

20

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

psz napisał/a:

(...)Moja odpowiedź ma mieć charakter edukacyjny,(...)

Zgadzam się Profesorze wink

21 (edytowany przez andrew73 2014-03-12 09:07:56)

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Może nie taki sam dylemat, lecz podobne były i będą. Po to jest forum aby się edukować, podpowiadać, wysuwać wnioski i radzić sobie nawzajem. To odpowiedź ma charakter "na marginesie". Nie pytałbym gdybym  miał pewność do powyższego, bo mam 4 warianty:
1. I postępowanie z podziałem na 4 części
2. I postępowanie np. na kwotę pow. 14 tys. ?
3. II postępowanie na 3 zadania z możliwością lub bez podziału na części, każde z nich pon. 14 tys. ? (suma ich przekroczy 14 tys. ?) oraz
4. każde postępowanie wszczęć oddzielnie, na podstawie ustawy Pzp, choć ich wartość nie przekroczy 14 tys. ?, zgodnie jak pisał bipi - wedle nowej "zamówieniowej" definicji obiektu budowlanego.
Więc sam widzisz że mam jakiś prawdziwy dylemat, a nie jakieś widzi mi się i nie che mi się szukać w literaturze!

22

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Jeśli nie byłyby to prace w ramach jednego obiektu (tzn. miejsca parkingowe i chodnik przy budynku, którego dotyczy remont) to zadanie 1 i 2 bym zsumowała oraz 3 i 4.

Takie jest moje zdanie, ale nie znam dokładnego stanu faktycznego.

23

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Bipi - to taka współedukacja, ja też się tutaj edukuję, a profesorów nie widzę.

Andrew- nie pisałem o urojonych dylematach tylko braku poszukiwania rozwiązania dylematów i wyciągania z tego wniosków na przyszłość.
Warianty znamy, ale wciąż nie poznaliśmy Twojego spojrzenia na sprawę.
Nie będę ciągnąć...
1+2, 3+4.

24

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Psz - Ty faktycznie na żartach się nie znasz big_smile

25

Odp: Szacowanie wartości zamówienia - roboty budowlane

Tyle pisania, a wynik ten sam. No i  wszystko git. Dzięki.

RB i schody - jeden obiekt a pozostałe prace poza obiektem lecz na posesji działki.