1

Temat: kiedy należy wykazać równoważność

Witam, jest sobie przetarg na roboty budowlane w oparciu o FIDIC. W projekcie, jak to w projekcie, wskazano materiały i instalacje konkretnych producentów. W SIWZ zapisano oczywiście, że moga być równoważne i co będzie uznane za równoważne. Cena ryczałtowa. Zastanawiam się kiedy Wykonawca ma przedstawić te rozwiązania równoważne - składając ofertę (tylko nie bardzo wiem jak miałby to zrobić), czy też już realizując budowę zgłaszać się do Zamawiącego, który wtedy dopiero będzie badał czy są równoważne i będzie wyrażał zgodę lub nie? Może prawo budowlane coś o tym mówi? I jak to się ma do zakazu zmian umowy?

2

Odp: kiedy należy wykazać równoważność

Przede wszystkim nie powinno być tematu, bo prawidłowo to w projekt nie ma prawa sugerować żadnych  firm (oczywiście dotyczy tylko takiego projektu, który wykorzystuje się jako opis przedmiotu zamówienia publicznego).
Z punktu widzenia Prawa budowlanego nie ma sprawy, tyle że z zasady każda zmiana w stosunku projektu wymaga interwencji projektanta. M.in. dlatego lepiej pofatygować się wcześniej i naprawić opis zamówienia.
Jeśli już taki koślawy opis zostaje, to powinno się pozwolić wykonawcom na zamiany na każdym etapie . Z zasady występuje fachowy nadzór inwestorski oraz autorski i do nich należy pilnowanie, uzgadnianie itd.
Co do zmian umowy, to należy umawiać się na wykonanie gotowego obiektu (taka jest zasada), a nie wbudowanie wyrobu A, B, C itp. W takiej sytuacji zmiana jakiegokolwiek elementu nie jest zmianą umowy w ogóle, jeśli ta zmiana służy prawidłowemu wykonaniu umowy.
Ponadto można wykazać, że w ogóle umowa w zakresie wskazywania konkretnych znaków towarowych jest po prostu nieważna.

3

Odp: kiedy należy wykazać równoważność

Miałam podobny problem z budową oświetlenia, ale w siwz a także stwior daliśmy zapis iż wykonawca może zastosować materiały zamienne pod warunkiem uzyskania zgody naszego projektanta w przypadku nieuzyskania zgody robi tak było w siwz i innych dokumentach.