1

Temat: brak podpisu PILNE

Witam,
W. nie podpisał się na drugiej stronie oferty. Na tej drugiej stronie jest oświadczenie o zapoznaniu sięz siwz, braku zastrzeżeń do jego treści, zgodności oferty z siwz, o związaniu ofertą przez 30 dni i wymienione załączniki i data .
W. podpisał się natomiast na pierwszej stronie gdzie jest cena i o oświadczenie o tym że uwzględnił wszelkie koszty.

Czy odrzucić ofertę jako niepodpisaną, może jako niezgodną z siwz, a może uznać że tamte oświadzczenia nie są istotne i oferta jest ważna bo zawiera wszystkie istotne elementy?

Jeśli nie odrzucę to jego będę musiała wybrać więc jest to poważny problem.

Proszę, pomóżcie.

2

Odp: brak podpisu PILNE

Przepisy ustawy Pzp nie stawiają wymogów podpisania oferty na każdej stronie. Co do zasady dla zachowania formy pisemnej wystarczy złożenie podpisu np. na końcu dokumentu obejmującego dane oświadczenie woli. Również nieparafowanie strony oferty nie wpływa na ważność oferty. Oferta nieparafowana na każdej stronie nie może być odrzucona ani z powodu niezgodności z ustawą Pzp, ani z powodu niezgodności z siwz.

3

Odp: brak podpisu PILNE

Nie chodzi o parafy tylko o to że gość podpisał się w połowie oferty, a nie na końcu.

4 (edytowany przez nina 2012-09-06 07:31:42)

Odp: brak podpisu PILNE

Co za różnica.

5

Odp: brak podpisu PILNE

Różnica jest taka, że wszytko co poniżej podpisu nie jest objęte oświadczeniem woli.

6

Odp: brak podpisu PILNE

Moim zdaniem wystarczy podpis na końcu dokumentu, jeżeli jest tylko na pierwszej stronie może być to niewystarczające.

7

Odp: brak podpisu PILNE

Chodzi dokładnie o to co napisał mikoslaw. Te oświadczenia na drugiej stronie nie mają nic wspólnego z przedmiotem zamówienia ani wykonaniem przyszłej umowy i tak naprawdę mogło by ich nie być.  Czy jeżeli już się pojawiły, choć nie są wymagane ustawą i nie dotyczą umowy, to czy muszą być złożone?
Ustawa wskazuje jakich można żądać oświadczeń.  Zawsze było tak, że jeśli się żądało czegoś dodatkowo, ponad ustawę, to niezłożenie tego dodatkowego nie może być przesłanka do odrzucenia oferty, wykluczenia czy wzywania do uzupełnienia. Czy się mylę?

8

Odp: brak podpisu PILNE

mikoslaw napisał/a:

Różnica jest taka, że wszytko co poniżej podpisu nie jest objęte oświadczeniem woli.

Oświadczenie woli to nie tylko podpis na pierwszej stronie tylko cała oferta.

9 (edytowany przez jazz 2012-09-06 09:16:51)

Odp: brak podpisu PILNE

Nina, oczywiście, że to nie tylko podpis, ale to co się znajduje nad podpisem bo to jest objęte jego oświadczeniem i powie Ci to każdy prawnik.

Pytanie brzmi: czy W. złożył ważną ofertę pomimo iż nie złożył zawartych na formularzu dodatkowych oświadczeń niewymaganych przez ustawę i nie odnoszących się do przedmiotu i warunków umowy? Tak czy nie?

10

Odp: brak podpisu PILNE

Prawnik to zależy jaki smile czy taki od wszystkiego (czyli od niczego) czy taki specjalizujący się w Zamówieniach po stronie wykonawcy czy po stronie zamawiajacego. Z praktyki wiem, że każdy mówi co innego smile. A jak przetarg wart walki przed KIO to się dowiesz.

Przecie piszesz, że te dane to do niczego nie są ci potrzebne. A wykonawca wsio wycenił czyli zaakceptował siwz i jej postanowienia.

11

Odp: brak podpisu PILNE

Moim zdaniem całe "oświadczenie" (tzn. ta druga strona)  to "taka pisanina" chociaż sama tak piszę.

Jedyne co z tego natłoku najważniejsze  to termin związania ofertą. A to już Wykonawca powinien poświadczyć.

A jakby go poprosić o wyjaśnienie w tej kwestii??

12

Odp: brak podpisu PILNE

Moim zdaniem nie musi potwierdzać terminu związania ofertą bo jest określony w siwz a już  na samym wstępie W. pisze, że składa ofertę zgodnie z siwz.
Co do wyjaśnienia to nie sądzę by można go było wezwać do  wyjaśnienia bo ustawa mówi kiedy to można zrobić. To raczej nie podpada pod te przypadeki.

13

Odp: brak podpisu PILNE

A było wymagane wadium?

14

Odp: brak podpisu PILNE

Delikatna sprawa, zwłaszcza, że oferta nr 1 w rankingu ...

15

Odp: brak podpisu PILNE

Nie było wadium.
Zdecydowałam, że badam ofertę i wzywam do uzupełnienia (na 90% gość nie uzupełni tej oferty co do wymaganego doświadczenia i personelu). Przeglądając orzeczenia KIO mam wrażenie że idzie ona w kierunku cywilistycznej wykładni oświadczenia woli i liczy się przede wszystkim zgodność oferty z  przedmiotem zamówienia i warunkami umowy, a nie kwestie formy oferty.
Dzięki za aktywny udział.

16

Odp: brak podpisu PILNE

Czyli co? Wychodzi na to, że podpis na pierwszej stronie wystarcza, a wspomniane klauzule za podpisem nie są istotne dla sprawy. Ja też tak uważam.