1

Temat: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Witam,
w postępowaniu zamiast tradycyjnego zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, Wykonawca dołączył pismo z ZUS, z którego wynika, że Wykonawca - Sp. z o.o. nie figuruje w rejestrze płatników składek KSI ZUS.

Zastanawiam, się co zrobić?

1) wezwać do uzupełnienia dokumentu - tj. zaświadczenia o niezaleganiu ...?
i jeżeli nie dołączy - wykluczyć wykonawcę z powodu nie wykazania, że nie podlega wykluczeniu?

2) wezwać do złożenia wyjaśnień?


3) uznać, że wszystko jest OK?

Skłaniam się do pkt. 1, ale proszę o opinię forumowiczów smile.

Pozdrawiam!

2

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Osobiście wezwał bym do uzupełnienia trzymając się literalnie przepisu.

3

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Nie wariujmy.
Wiadomo, że ZUS takiego zaświadczenia nie da, wzywanie będzie próżne i będzie strata oferty albo inne problemy.  Z drugiej strony brak możliwości uzyskania zaświadczenia wcale nie oznacza ani zaległości ani złej kondycji wykonawcy ani że nie da on rady należycie wykonać zamówienia.
Zostawcie tę ofertę w spokoju.
Dla spokoju możecie próbować wyjaśnić, najlepiej najpierw nieoficjalnie, może telefonicznie: dlaczego w ZUS nie rejestrowany, czy w ogóle nie płaci, czy może po prostu gdzie indziej itd.

4

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Dokładnie zrobił bym tak samo, jednak 3 miesiące temu miałem przeprawę z kontrolą przypadek niemal identyczny, co się nagimnastykowałem w tłumaczeniach, aż miło smile, dlatego często dochodzę do wniosku że należy ściśle trzymać się litery prawa co prowadzić może często do absurdów!

5

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

jestem innego zdania, jeżeli Z żądał takiego zaświadczenia to musi być konsekwentny, a to co dołączył W nie wskazuje czy zalega czy nie, a może to zaśw. co dołączył to jest z innego oddziału? a faktycznie zalega?  - wezwać do uzupełnienia

6

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Hmm, tez jestem tego zdania co zresztą napisałem wyżej, przepis to przepis, a logika to logika.

7

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Obserwując niedawno dyskusję jaka toczy się na forum jednej z grup w serwisie goldenline.pl na temat zatrudniania prezesa spółki z o.o. Postanowiłem ustosunkować się do tematu w tym blogu i odpowiedzieć na niektóre z pojawiających się tam pytań.

Krótko streszczając główny nurt dyskusji, dotyczy on umocowania prezesa w spółce z o.o. do pełnienia czynności związaną z tą funkcją oraz obowiązków (kosztów) z tym związanych. Prezesa spółki może bowiem wykonywać swoją działalność:

powołany uchwałą wspólników;
wykonujący obowiązki na podstawie umowy cywilno-prawnej (np. kontrakt menadżerski);
jako przedsiębiorca wykonujący zlecone czynności zarządcze;
zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Dla ograniczenia kosztów z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, najlepszym rozwiązaniem jest sposób pierwszy czyli powołanie prezesa uchwałą wspólników. W takiej sytuacji nie jest obowiązkowe opłacanie składek ZUS. Problem jednak faktycznie stanowić może wypłacanie tak powołanemu członkowi zarządu wynagrodzenia. Kłopot ten nie dotyczy jednak prezesa, który pozostaje jednocześnie wspólnikiem spółki ? może on wypłacać sobie bowiem dywidendę. Rozwiązanie to jest często stosowane w praktyce. Przedsiębiorcy indywidualni oraz wspólnicy spółek osobowych, chcąc zmniejszyć swoje obciążenia składkami ZUS ? przekształcają swoją działalność w spółkę z o.o. i tworzą zarząd powołany uchwałą.

Należy zauważyć, iż ?powołanie? uchwałą wspólników nie jest powołaniem w rozumieniu Kodeksu Pracy a zatem nie występuje tu uciążliwy stosunek pracy.

Istnieją przypadki gdy opłacalne stać się może zatrudnienie prezesa spółki poprzez podpisanie z nim umowy jako przedsiębiorcą. Nabiera to znaczenia w sytuacji gdy wypłacane będą z tego tytułu znaczące już kwoty. Ze względu na podatek od dochodów kapitałowych występujący przy pobieraniu dywidendy, może być to wówczas korzystniejsze rozwiązanie z racji na generowane koszty. Wadą tego rozwiązania jest jednak najczęściej konieczność opłacania wysokiej składki ZUS.

8

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

no dobrze a czy to oznaczać może że ta spółka nie zatrudnia żadnego pracownika?

9

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

no a dlaczego nie ? przecież nie musi

10

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Skoro nie musi, to rozumiem że nie musi płacić składek na ZUS.
Podobnie zdaje się może być z wieloma innych osobami, które osobiście nie muszą płacić (czy np. każdy emeryt dostanie zaświadczenie że płaci???)
Jeśli nie muszą płacić, to próżno oczekiwać, że ZUS wystawi oczekiwane tu standardowe zaświadczenie.
Z drugiej strony mają prawo ubiegać się o zamówienie.
Żądaniem zaświadczenia ograniczamy to prawo przez zamiar wykluczenia.
JAKIM PRAWEM CHCECIE ŻĄDAĆ I WYKLUCZAĆ?
Lepiej najpierw wyjaśnijcie, a żądanie może stanie się bezprzedmiotowe.

11

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Witam, w PN na budowe boiska najkorzystniejsza pod względem ceny ofertę złożyła firma X Sp. z o. o., podczas badania okazuje sie ze ta spólka nie jest płatnikiem składek ZUS na dowód załącza ksero powierdzone za zgodność pisma z ZUS mówiącego ze Spólka X nie figuruje w rejestrze płatników KSI ZUS.
Wezwałem do uzupełnienia i otrzymałem w wyznacoznym terminie to samo pismo z zus wraz z wyjaśnien że X Sp. z o. o. na dzień wystawienia wspomnianego zaświadczenia nie zatrudniałą pracowników.   

Jak mamy ocenić spełnianie warunku dostarczenia zaświadczeia z ZUS o niezaleganiu??

Proszę o pomoc jak wybrnąc z tej sytuacji.(dodam ze postępowanie bedzie kontrolowne poniewaz jest dofinansowane)

12

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

po prostu uznać nie masz wyjścia tez to przerabiałam. Opinie skzolących też są takie.  Dzwoniłam do zus w tej sprawie pani poinformowała, że jeżeli nie jest płanetnikiem to żadnego zaświadczenie o niezaleganiu nie uzyska w zusie, dzwoniłam też na infolinie uzp tam pan wyciągnął mi opinię uzp w indywidualnej sprawie i tam uzp uznał, że to jest wystarczające by uznać, że nie posiada zaległości.

13

Odp: Wykonawca nie figuruje w rejestrze płatników ZUS

Dziękuję bardzo, a mogę prosić o namiary na tą opinię??