1 (edytowany przez radas 2012-06-21 09:47:39)

Temat: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Na łamach jednego z bardziej opiniotwórczych miesięczników (PP 6/12) przedstawiona została opinia prawnika w sprawie dopuszczalności poprawiania omyłek rachunkowych. Autor twierdzi, że Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych w przypadku podania przez wykonawcę wynagrodzenia ryczałtowego jest niedopuszczalne. Czy ktoś może zmierzył się z tym artykułem? Ja jestem zniesmaczony, a co Wy o tym sądzicie?

2

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Nie wiem, nie czytałem, a szkoda, bo wszak dziwna to opinia.

3

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

też nie czytałem, ale myślę że Ty też mógłbyś napisać opinię przeciwną i nie byłoby to nic zdrożnego - to tylko jego przemyślenia (wg. mnie całkowicie błedne) bo po co są przepisy pzp. Chyba, że miał na myśli cenę brutto ostateczną to tu mógłbym się przychylić bo jest to ingerencja w treść oferty.

4

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Poprawiać można nawet ostateczną cenę brutto - tam też może być oczywista omyłka rachunkowa.
Radas - zeskanuj, przeczytamy, choć mam wątpliwości czy jest sens. Z tych dwóch zdań które napisałeś wynika, że można się tylko pośmiać.

5

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Cenę brutto przy ryczałcie? Nie myślę. Ryczałtowa ma to do siebie, że jest ostateczną niezależnie od sposobu liczenia. Więc ewentualnie netto.

6

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

oj tam muszą coś pisać co by nudno nie było i pieniądze trzeba za coś brać smile

7

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Psz - zeskanować mogę wysłać też ... tylko nie wiem gdzie (?); jak niby mogę się z Wami podzielić skanem (?) - w ramach naszej korespondencji na formum nie ma przecież takiej opcji hmm

8

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Możesz podesłać na pszyq1 @gmail. com

9

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

psz napisał/a:

Możesz podesłać na pszyq1 @gmail. com

Poszło wink

10

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Po przeczytaniu mam nieodparte wrażenie, że to co pisze autorka jest zbyt bliskie zmianie wynagrodzenia (tudzież jego niezmienności w ryczałcie), a za mało o oczywistych omyłkach rachunkowych. Nie chodzi przecież o to pierwsze tylko o poprawienie omyłki, czyli o coś,  co jest niezgodne z wolą składającego oświadczenie (ofertę).

Podstawa prawna - autorka powołuje się na Pzp - chyba się pomyliła, w ustawie jest zgoła coś innego...

11

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Rzeczywiście jest duży galimatias, ale to co mnie najbardziej uderzyło to odwoływanie się do orzecznictwa sądów powszechnych oraz arbitrów wydanego w zgoła odmiennym stanie prawnym (wyroki sądów wydane w latach 2001-2006, wyroki arbitrów 2005 - 2006 - ramka!).

12

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Również czytałam i mam wrażenie,  że autorka źle zatytułowała artykuł. Tekst nie za bardzo dotyczy poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych raczej traktuje o niezmienności ceny ryczałtowej.
Odnośnie orzecznictwa zespołów arbitrów w (ramce):
1 wyrok - ominiecie pozycji nie jest oczywistą omyłką abstrahując już od kwestii wynagrodzenia ryczałtowego,
2 wyrok (mówi o błędzie w obliczeniu ceny, który nie ma nic wspólnego z poprawianiem oczywistych omyłek)
3 wyrok  jw

13 (edytowany przez radas 2012-06-27 13:14:34)

Odp: Poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych

Nie mogę zgodzić się z opinią, że autorka źle zatytułowała artykuł. Moim zdaniem - tak jak psz - uwazam, że doszło do pomylenia podstawowych pojęć: ceny ofertowej z wynagrodzeniem ryczałtowym i próby (fatalnej w skutkach) wyrażenia stanowiska w zakresie dopuszczalności ich zmiany. Autorka twierdzi, że przepis stanowiący o obowiązku poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych nie znajdzie zastosowania przy ofertach z ceną ryczałtową, nawet tam, gdzie zamawiający wskazuje na obowiązek przedstawienia wyliczenia ceny. Tezę tą ma rzekomo potwierdzać wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 6.03.2001 r. (I ACa 1147/00). Tymczasem wyrok ten został wydany w zgoła odmiennym stanie faktycznym i prawnym (sic!) Wydany został w wyniku oceny stanu faktycznego (dokonania rozliczenia w wyniku odstąpienia przez zamawiającego od umowy) według stanu na dzień 21 grudnia 1998 r. (data odbioru końcowego). Zgodnie z tym wyrokiem "jeżeli za wykonane dzieło strony ustaliły wynagrodzenie ryczałtowe, dołączenie przez wykonawcę do umowy kosztorysu nie ma znaczenia, a dokument ów uznać należy jedynie za uzasadniający merytorycznie oferowaną przez przyjmującego zamówienie (wykonawcę) kwotę wynagrodzenia ryczałtowego."

W tym miejscu jawi się zasadnicze pytanie: w jakim stopniu wyrok ten potwierdza pogląd lansowany przez autorkę artykułu (powołującą się również na taki sam pogląd zawarty w Komentarzu do pzp W. Dzierżanowskiego) dot. niedopuszczalności poprawiania omyłek w ofercie? Odpowiadam: w żadnym stopniu ... koniec i bomba sad