1

Temat: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Witam wszystkich forumowiczów. Zaprzyjaźniona Gmina wrzuciła mi dzisiaj ciekawy przypadek. Otóż w prowadzonym postępowaniu podzielonym na części firma "X" złożyła dwie oferty - na każdą część osobno . Z dokumentów zawartych w tych ofertach oraz wiedzy komisji przetargowej jednoznacznie wynika:
1) Właścicielka firmy jest synową członka Komisji przetargowej.
2) Właścicielka firmy  na wszystkich dokumentach zawartych w ofercie podpisała się nazwiskiem panieńskim. W tytule przelewu podano jedynie nr. postępowania i części zamówienia. Nie wskazano wykonawcy.
3) Z potwierdzenia wpłaty wadium na część nr 1 zamówienia że wpłaty dokonała osoba prywatna - właścicielki firmy "X" lecz ze wskazaniem na nowe nazwisko przyjęte od męża po ślubie. W tytule przelewu podano jedynie nr. postępowania i części zamówienia. Nie wskazano wykonawcy.
4) Z potwierdzenia wpłaty wadium na część nr 2 zamówienia, że wpłaty wadium dokonał z konta prywatnego mąż właścicielki firmy "X".
5) Kwoty zaoferowane przez firmę na obie części są bardzo zbliżone do szacunkowej wartości zamówienia.

Zostałem poproszony o opinię odnośnie ofert złożonych przez tę firmę. Moja opinia wygląda tak:
Pani z Komisji przetargowej powiązana z firmą oczywiście się wyklucza. Można domniemywać również że ta pani uczestniczyła przy sporządzaniu oferty - lecz trudno byłoby to chyba udowodnić. Wykluczyłbym Wykonawcę gdyż wadium zostało w obu przypadkach złożone w nieprawidłowy sposób. Może próbowałbym też uderzyć w art. 24 ust 2 pkt 1 lub 3 ustawy PZP - lecz ciężko byłoby ich wykluczyć z tych artykułów.

Chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Sami chyba przyznacie że jest to ciekawy przypadek smile

2

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Heheheh! . No ładne kwiatki .. smile

3

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

jak u cyganki w tobołku

4 (edytowany przez Fenris 2011-09-01 10:30:54)

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

na mój gust:
1. Jeśli tak jest i członek sie nie wykluczył/wykluczyła z prac w komisji jest winna:)!
2. hmm panieńskim powiadasz? A na jakie nazwisko jest zarejestrowana działalność? Czy jeżeli jest na nowe, to czy komisja nie powinna uznać, że ofertę podpisała osoba nieuprawniona? A jeśli podeśle (zamiast pełnomocnictwa) akt ślubu z którego wynika zmiana nazwiska?
3-4. odnośnie wadium: według mnie nie ma znaczenia z jakiego konta wylazły pięniądze o ile z opisu przelewu Zamawiający jest w stanie powiązać wadium z określoną ofertą. Jeśli nie może (brak dostatecznego opisu przy podmiocie wpłacającym jakimś innym)-skutkuje to brakiem wadium. Proste: teoretycznie mąż właścicielki może mieć swoją foirmę i wpłacać wadium na pokrycie swojej oferty:)
5. Kwoty zaoferowane nie mają znaczenia. Oczywiście masz na myśli (podejrzewam) kwotę oferty w porównaniu do kwoty jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację postępowania? Przecież każdy mógł złożyc tańszą ofertę.

Pozostaje kwestia wiedzy członkini komisji o tym, że jej syn z żoną będzie brał udział w przetargu w którym ona zasiada: tu już pozostaje kwestia udowodnienia jej wiedzy o takich planach, powodów niewykluczenia sie z prac komisji. Zakładając niewinność jeśliby na otwarciu ofert zgłosiła że na tym powinna skończyć udział w pracach komisji: jest czysta jak łza. Oczywiście jeśli już wcześniej nie namataczyła ale to już bardzo ciężko udowodnić.

5

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Członek Komisji wykluczył się natychmiast. Z opisu wpłaty wadium nie wynika że jest to zabezpieczenie oferty złożonej przez firmę "X". Nie roztrząsałem kwestii uprawnienia osoby do podpisania do oferty, a jedynie zaznaczyłem że taki fakt miał miejsce, gdyż tak jak właśnie napisałeś, osoba ta na wezwanie do uzupełnienia złożyłaby kserokopię aktu ślubu i niby po temacie. Choć z drugiej strony, tak sobie teraz myślę, dlaczego właścicielka firmy podpisuje się panieńskim nazwiskiem a nie aktualnym? Aaa, jeszcze jedno, we wpisie do EDG widnieje nadal panieńskie nazwisko (które dawno powinno być już zaktualizowane).

Dla mnie póki co najistotniejsza jest kwestia wadium. Jeżeli wadium wpłacana jest z konta innego niż z rachunku Wykonawcy, w takim przypadku w tytule zapłaty powinna być zawarta informacja odnośnie znaku postępowania oraz Wykonawcy w imieniu którego zostaje wniesione zabezpieczenie. Jeśli brakuje takiej treści należy uznać że oferta nie jest zabezpieczona wadium. Tylko co zrobić z wpłatą wadium dokonaną z rachunku prywatnego właścicielki firmy (na druku potwierdzenia widnieje aktualne nazwisko).

6

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Fenris napisał/a:

na mój gust:
(...) 3-4. odnośnie wadium: według mnie nie ma znaczenia z jakiego konta wylazły pięniądze o ile z opisu przelewu Zamawiający jest w stanie powiązać wadium z określoną ofertą.

na mój gust: trafnie napisane.

7

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

po pierwsze członek komisji ulega wyłączeniu
po drugie gdzie jest obowiązek po ślubie przyjmować nazwisko męża  i żadnych aktów ślubów na pewno nie przedstawi - prowadzi działalność jako KOWALSKA ( kiedyś panna)
po trzecie wadium tak jak Hubal
po czwarte wyczuwa się tutaj  jad i polską zawiść

8

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Oczywiście że nie ma obowiązku przyjęcia nazwiska po mężu. Jednak skoro przyjęła jego nazwisko to powinna dokonać zmiany w EDG oraz podpisywać się nowym nazwiskiem. Tym bardziej że skoro przyjęła nazwisko po mężu, z pewnością obecnie legitymuje się nowym dowodem osobistym, czyż nie?

9

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Czy nazwisko stare czy nowe czy mieszane nie ma tu istotnego znaczenia, ważne czy chodzi o tę samą osobę i czy na pewno ta osoba złożyła oświadczenie/a. Także rozbieżności w rejestrze nie są tu istotne. To wszystko do przyjęcia.

10

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

peri78 napisał/a:

Oczywiście że nie ma obowiązku przyjęcia nazwiska po mężu. Jednak skoro przyjęła jego nazwisko to powinna dokonać zmiany w EDG oraz podpisywać się nowym nazwiskiem. Tym bardziej że skoro przyjęła nazwisko po mężu, z pewnością obecnie legitymuje się nowym dowodem osobistym, czyż nie?

napisał świadek

11 (edytowany przez peri78 2011-09-01 12:39:21)

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Mysza - świadkiem nie jestem. Ale skoro z powziętych informacji wiem że osoba ta zmieniła nazwisko to znaczy że tak jest. Ale niech będzie - odnośnie podpisu należałoby wezwać do złożenia wyjaśnień. Jednak odnośnie wadium złożonym przez jej męża bez wyraźnego wskazania tytułu wpłaty - nie zgodzę się że należałoby to uznać. A co jeśli mąż zwróciłby się teraz na piśmie o zwrot wpłaconego wadium tłumacząc się że nie złożył oferty. W ustawie jasno jest napisane że wadium wnosi Wykonawca.

12

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

niezły galimatiasik: mnie najbardziej zainteresowała część dotycząca zmiany nazwiska: z tego co wiem (a zagadnienie przećwiczyłem raptem w lipcu na własnym ślubie) ślubna po zmianie nazwiska nie ma prawa się podpisywać inaczej niż określono w akcie ślubu. Fakt zapewnienia przez Wykonawcę (wykonawczynię?) że to właśnie ona podpisała ofertę tyle że użyła nazwiska panieńskiego nie ma chyba znaczenia. No bo jakim prawem tak się podpisywała? Ostatecznie będzie się tłumaczyć  że sie pomyliła. A powinna podpisać nowym nazwiskiem a stary EDG wyjaśniać (np aktem ślubu). Nie wiem co bym zrobił jako Zamawiający, bo wiedząc (pomijam źródło-świadek itp;), że ta pani faktycznie zmieniła nazwisko i posługuje się starym (bo np na to nazwisko ma EDG) można mieć wrażenie, że oferta jest złożona "niezgodnie z innymi przepisami". Zaraz, coś mi świta, był taki kazusik: ofertę złożył Wykonawca, w podpisie właściciel firmy, ale po złożeniu oferty właściciel niestety zszedłbył. Nie wiem czy wtedy umowa nie była podpisywana z prawnym następcą. A w sumie niejako haha: mężatka jest prawną następczynią panienki:)))


Wadium z konta z nowym nazwiskiem właścicielki: sorry, oferta jest złożona przez Wykonawcę Nowak, a wpłaciła Kowalska (jakaś Kowalska): równie dobrze to mogłaby być ktoś inny.
Przy rozpatrywaniu takich kazusów wyzbyć sie trzeba "jadu i polskiej zawiści". Trzeba podchodzić jak do kazdego innego Wykonawcy.

13

Odp: Naprawdę ciekawy przypadek. Zapraszam do udziału

Fenris - myślimy bardzo podobnie smile Jak dla mnie obie oferty złożone przez ta Panią są do odwalenia. Jednak ostateczna decyzja nie należy przecież do mnie. Chcieli opinie to ja dałem smile