1

Temat: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Witam, chciałbym poznać Wasze opinie:

Zamawiający wszczyna postepowanie w trybie z WR, zapraszając wykonawcę do negocjacji. Pod długich negocjacjach strony nie mogą dojść i wszystko wskazuje na to że nie dojdą do porozumienie w sprawie postanowień umowy. Zamawiający, chce zakonczyć to postępowanie - co ma zrobić:
a) unieważnić - jesli tak, to na jakiej podstawie.
b) "zakończyć" postepowanie, bez unieważnienia - sporządzajac odpowiedni protokół. 
c) inne rozwiązanie.
???

2

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Raczej skłaniał bym się za wariantem B, zakończyć postępowanie bez unieważnienia, przesłanki z art 93 nie widzę.

3

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Zdarzyło mi się zastosować "wariant B" (postępowanie było kontrolowane i nikt sie nie przyczepił, choć to jeszcze o niczym nie świadczy), bo z art. 93 cieżko coś dopsaować. Próbowałam w tej kwestii zasięgnąć opinii UZP, telefonicznie, Pan też był za takim rozwiązaniem, choć to też jeszcze o niczym nie świadczy wink

4

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Dzięki, może ktoś jeszcze coś dorzuci....

5

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

To może ja spróbuję.
Jestem za wariantem ?b?. Zapisy dokumentacji ogólnie czasem się przydają (a może jeszcze strony się namyślą?)
Unieważnianie kojarzy się z unieważnieniem wszystkiego od początku, jakby całkiem niedobre i nie do wykorzystania, a tak raczej tu nie jest.

6

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Dzięki hubal. O ile z Twoimi opiniami z reguły się zgadzam, to z ich uzasadnieniem - nie koniecznie wink Ja też sie skłaniam, ku wariatowi B, ale trochę ciężko sie przestwić z dotychczasowego myślenia: "postępowanie konczy sie zawsze zawarciem umowy albo uniewaznieniem postepowania".

7

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Mam taką sytuację. Radca prawny stwierdził, że podstawą unieważnienia w przypadku, gdy były negocjacje, ale warunki zaproponowane przez wykonawcę kompletnie nie "pasują" Zamawiającemu (nie jest w stanie ich spełnić), jest art. 93 ust. 1 pkt 7 pzp. Co o tym sądzicie?

8

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

No to chyba sytuacja taka jak pisano powyżej.

9

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Przechodziłem dwa razy - notatka służbowa i zakończenie sprawy bez dodatkowych rzeczy, a nawiasem mówiąc notatka dla siebie, żeby za 2-3 lata nie zapomnieć czemu tak się stało.

10

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Dokładnie nic nie unieważniać.

11

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

jak marcel nic nie robiłam prócz notatki .

12 (edytowany przez kamila78 2010-08-12 11:22:04)

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Tak jak napisano wyżej: postępowanie kończy się zawarciem umowy lub unieważnieniem postępowania. Dlatego zakończenie notatką mi nie pasuje.

Nowy pomysł radcy pr.: odrzucić ofertę na podstawie art.  89.1.2, unieważnić postępowanie na podstawie 93.1.1.
Cały czas mamy na myśli zamówienie z wolnej ręki.
Pomóżcie!

13

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Komentarz do art. 66 pzp:
Negocjacje prowadzone z wykonawcą mogą, ale nie muszą doprowadzić do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. W praktyce będzie miało to miejsce wówczas, gdy strony nie porozumieją się co do treści mającej łączyć je umowy. W takiej sytuacji postępowanie prowadzone w trybie zamówienia z wolnej ręki powinno zostać unieważnione przez zamawiającego, analogicznie jak każde inne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Ponieważ zawarcie umowy w trybie zamówienia z wolnej ręki ma miejsce, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji, brak zgody pomiędzy nimi będzie stanowić przeszkodę zawarcia prawnie skutecznej umowy. Z tego powodu podstawą unieważnienia postępowania będzie art. 93 ust. 1 pkt 7

14

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

osobiście nie akceptuję tej tezy

15

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

kamila78 napisał/a:

Komentarz do art. 66 pzp:
Negocjacje prowadzone z wykonawcą mogą, ale nie muszą doprowadzić do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. W praktyce będzie miało to miejsce wówczas, gdy strony nie porozumieją się co do treści mającej łączyć je umowy. W takiej sytuacji postępowanie prowadzone w trybie zamówienia z wolnej ręki powinno zostać unieważnione przez zamawiającego, analogicznie jak każde inne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Ponieważ zawarcie umowy w trybie zamówienia z wolnej ręki ma miejsce, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji, brak zgody pomiędzy nimi będzie stanowić przeszkodę zawarcia prawnie skutecznej umowy. Z tego powodu podstawą unieważnienia postępowania będzie art. 93 ust. 1 pkt 7

Jakiego stanu prawnego dotyczy ten komentarz? Jeśli obecnego - nie zgadzam się.

16 (edytowany przez kamila78 2010-08-13 07:27:19)

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Również się nie zgadzam. Moim zdaniem sytuacja, gdy strony nie dogadały się co do umowy, nie jest niemożliwą do usunięcia wadą w postępowaniu.
Szukam jednak argumentów, które pozwolą przekonać radcę prawnego, że należy zakończyć postępowanie bez unieważnienia na podstawie art. 93, gdyż żadna przesłanka wymieniona w tym art. nie pasuje do sytuacji.
Czy możecie wskazać wyroki dot. zakończenia postępowania z wolnej ręki, gdy negocjacje nie odniosły skutku? Na razie odszukałam tylko opinie.

Jeszcze jedno pytanie: czy w protokole z postępowania wpisywaliście, dlaczego nie doszło do zawarcia umowy, czy dołączaliście notatkę?

17

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

Czy  informowaliście wykonawcę, że po negocjacjach nie podpiszecie z nim umowy, bo ..?

18

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

chyba wiedział, że nie doszlismy do porozumienia:) chyba, że nie on negocjował..

19

Odp: Wolna ręka - unieważnie,czy zakończenie postępowania bez unieważnienia

a ja uważam, że nalezy uniewaznić z 7-ki. zakończy to niniejsze postepowanie i można przystapić do nowych negocjacji z kolejnym W.
jesli nie uniewaznisz to co własciwie sie dzieje z tym postepowaniem?


mam za to inne pytanie.
WR na dostawy wody i odbiór ścieków.
jak to robicie?
składaja oswiadczenie o spełnianiu warunków ale:
1 czy zapraszacie do negocjacji? (wiadomo jak to wyglada)
2 czy stawiacie warunki? (jakie - skoro oświadczenie ma cos potwierdzać smile chyba że nie smile)
3 jakie zapisy stosujecie w zw z art 144 w umowie?
4 inne spostrzeżenia.....