1

Temat: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Z. wezwał do złożenia wyjaśnień dot. rażąco niskiej ceny. Wpłynęło w wyznaczonym dniu ale po wyznaczonej godzinie.

Odrzucić ofertę??

Dodam tylko, że jedynie przy wyjaśnianiu treści dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i ich uzupełnieniu jest mowa o terminie wyznaczonym przez Zamawiającego. W przypadku wyjaśnienia rażąco niskiej ceny nie ma mowy o terminie wyznaczonym przez Zamawiającego, stąd moje wątpliwości.

2

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Ktoś mi kiedyś powiedział, że zgodnie z Kc nie powinno się wyznaczać konkretnej godziny na złożenie stosownych wyjaśnień. Wykonawca powinien mieć czas do północy, danego dnia (podobnie jak ze złożeniem protestu).

3

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

też to kiedyś słyszałam smile

ale słyszałam również, że Z powinien wyznaczyć taki termin, żeby zapewnić równe traktowanie wykonawców, tzn. wszyscy mają wyznaczony jeden termin składania wyjaśnień

4

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Czy mam przez to rozumieć, że tych "wyjaśniających" było kilku i złożyli oni wyjaśnienia do określonej oprzez Ciebie godziny?

5 (edytowany przez hamerek 2009-11-12 14:16:30)

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

nie jestem Z.
próbuje pomóc W, który nie zdążył z wyjaśnieniem (wezwani przyszło 9 po 16, z terminem złożenia na 12, na 10)
przed nim jest jeszcze jedna oferta tańsza, więc nie był jedynym, którego poproszono o wyjaśnienie rażąco niskiej ceny, tak przynajmniej myślę
czy ten wykonawca złożył wyjaśnienie w terminie nie wiem, nie wiem w tej chwili również, co w nim napisał i jakie to jest jakościowo

ogólnie mam pomysł na protestowanie zbyt krótkiego terminu na złożenie wyjaśnień...

ale przydałoby się również coś na temat tego, ze Z nie może odrzucić oferty jako zawierającej rażąco niską cenę, jeśli te wyjaśnienia wpłynęły, mimo że po wyznaczonej godzinie

dlatego piszę bo może ma ktoś jakieś orzecznictwo w temacie...

6

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

hamerek napisał/a:

W przypadku wyjaśnienia rażąco niskiej ceny nie ma mowy o terminie wyznaczonym przez Zamawiającego, stąd moje wątpliwości.

No tak "o terminie wyznaczonym przez Zamawiającego" - nie ma mowy, ale jest mowa "o określonym terminie przez zamawiającego".

7 (edytowany przez hamerek 2009-11-12 14:28:28)

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

ojjj wyznaczony, określony to dla mnie to samo
nie czepiaj się słów, pisałam szybko więc z określonego zrobiłam wyznaczony smile

chodzi o to, że przy zapisie o odrzuceniu jest jedynie mowa o nie złożeniu wyjaśnień, a nie o nie złożeniu wyjaśnień w terminie określonym przez Zamawiającego

czyli jest zapis który mówi, że zamawiajacy wzywa do złożenia wyjaśnień w określonym terminie ale nie ma sankcji, jeśli wykonawca nie wyrobi się w tym określonym terminie i złoży je w terminie późniejszym

8

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

wiem, że to trochę naciągane ale próbuję jakoś pomóc Wykonawcy

9

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

nie najlepiej to rokuje bo tam gdzie ustawa okresla ilosc dni stosuje sie kc a tam gdzie daje przyzwolenie na wyznaczenie terminu przez zamawiajacego to sam zamawiajacy moze zdecydowac o czasie i godzinie, analogicznie jak z terminem na złożenie oferty.

10

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Zgadzam się z madziulkiem

11

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Czyli, Waszym zdaniem zamawiający może określić termin na złożenie wyjaśnień, np. piątek - 13 listopada, godz. 10.15?

12

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

tak moze - tym bardziej ze twoi znajomi spoznili sie zaledwie o....?

niestety gdyby Z nie okresli terminu moglby czekac w nieskonczonosc na wyjasnienia, uzupelnienia itp.... jak wtedy wygladalyby procedury?

13

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Apollo napisał/a:

Czyli, Waszym zdaniem zamawiający może określić termin na złożenie wyjaśnień, np. piątek - 13 listopada, godz. 10.15?

skoro terminem  na złożenie oferty może być  piątek 13-tego godz. 10.15 to czemu na  wniesienie wyjaśnień -nie.Tutaj ustawodawca nie okresla termniu w dniach /czytaj do końca dnia /

14

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

hamerek napisał/a:

ale nie ma sankcji, jeśli wykonawca nie wyrobi się w tym określonym terminie i złoży je w terminie późniejszym

...np. za tydzień wink

15

Odp: wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

ależ ja się z Wami zgadzam i dziękuje wszystkim za odzew... próbowałam tylko jak to ja coś wykombinować smile