1

Temat: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

Czy główna księgowa, która wraz z dyrektorem firmy podpisuje umowę o zamówienie publiczne, a nie jest wymieniona w KRS jako osoba uprawniona do reprezentowania firmy, powinna złożyć Oświadczenie na podst. art 17? Czy podpisanie umowy jest w ogóle czynnością w postępowaniu? Mam wątpliwość, ponieważ w komentarzu p. Czajkowskiego jest napisane: Czynności wykonywane w postępowaniu to konkretne czynności przewidziane w przepisach PZP, takie jak wykluczenie wykonawcy, odrzucenie oferty, wybór najkorzystniejszej oferty czy też wystąpienie z wnioskiem o unieważnienie
postępowania o udzielenie zamówienia. Osobami wykonującymi czynności
w postępowaniu nie są np. prawnicy, którzy na potrzeby zamawiającego
dokonują wykładni Prawa zamówień publicznych, a także biegli powołani przez
zamawiającego, z tym że ze względu na rangę ich roli w postępowaniu stosuje
się do nich art. 17, o czym mowa expressis verbis w art. 21 ust. 4.

2

Odp: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

nie wink

3

Odp: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

Dzięki za odpowiedź, ale przewrotnie zapytam, czy ta odpowiedź jest w 100% pewna? Dlaczego pytam? Mianowicie u mnie w firmie zewnętrzna firma przeprowadziła audyt. Co prawda nie widziałam całej analizy, ale dowiedziałam się dzisiaj od głównej, że zarzutem min. jest brak oświadczeń głównej księgowej, która w postępowaniach nie robiła nic ponadto, że podpisywała umowę wraz z dyrektorem.
No dziwi mnie to wszystko trochę, a najbardziej fakt, że dyrektorka nie chce mi udostępnić analizy...

4

Odp: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

Katiqq....podpisanie umowy nie zalicza się  do czynności wykonywanych w postępowaniu dlatego ksiegowa  nie musi podpisywac stosownego oświadczenia.

5

Odp: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

Ja rozumuję także w ten sposób, tyle, że dziwi mnie, że specjalista z zakresu zamówień publicznych, prawnik, arbiter z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w opracowaniu audytu stwierdza, że brak oświadczenia głównej ks. to błąd?

6

Odp: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

główna księgowa jedynie daje kontrasygnatę, natomiast co do podpisania umowy to tu są różne opinie. osobiście osoby podpisujące umowę składają u mnie oswiadczenie mimo że zawarcie umowy konczy zamówienie i jest bez wpływu na wybór wykonawcy. Ale. Już miałem  przypadek że za brak złożonego oświadczenia  przez jednego z podpisujących umowę UKS i rzecznik dyscypliny sie przyczepili. smile

7

Odp: Oświadczenie na podst. art 17 ustawy PZP

Na jednym ze szkoleń usłyszałam, że czepić mogą się dosłownie wszystkiego. Najważniejsze żeby kontrolujący wskazał jaki konkretnie przepis ustawy został naruszony. Skoro p. Czajkowski w swoim komentarzu określa co to są czynności wykonywane w zamówieniu, to nie bardzo wiem z czego wynika taka opinia audytora.