1 (edytowany przez jazz 2022-06-29 06:14:25)

Temat: wykonawca dopisał pozycję w formularzu cenowym

Witajcie. W przetargu na kompleksową dostawę prądu wymagaliśmy załączenia do oferty formularza ofertowego ze wskazanymi cenami jednostkowymi dla poszczególnych opłat. Dwóch wykonawców dopisało pozycje "opłata mocowa", jeden tego nie zrobił. Rzeczywiście od 2021 obowiązuje taka opłata, nasz błąd że nie uwzględniliśmy jej w formularzu. Co w takiej sytuacji? Czy któreś z tych ofert są do odrzucenia, czy może postępowanie do unieważnienia? A może wszystkie oferty są ok?

2

Odp: wykonawca dopisał pozycję w formularzu cenowym

Raczej szedłbym drogą, żeby zapytać tego jednego, czy uwzględnił tę opłatę, skoro jest to wymóg prawny.

3

Odp: wykonawca dopisał pozycję w formularzu cenowym

Nie mógł jej uwzględnić ponieważ w pozostałych pozycjach są całkiem inne opłaty, też regulowane taryfą. Czy jednak wykonawcy nie powini wypełnić formularza zgodnie z SWZ i nie wprowadzać samodzielnie poprawek? Nie można tu mówić o omyłce, bo zrobili to z pełną świadomością, a oferty są teraz nieporównywalne.

4 (edytowany przez memphis 2022-06-29 07:32:43)

Odp: wykonawca dopisał pozycję w formularzu cenowym

Dwaj wykonawcy stwierdzili, że ta opłata jest niezbędna do realizacji zamówienia i przyjęli dodatkową pozycję. Trzeci mógł (albo nie) stwierdzić podobnie, tylko zagregował opłatę w innej pozycji. Czy wykonawcy mogli modyfikować treść formularza to już zależy od Twojego SWZ. Tak samo od tego, czy zostało określone, w jaki sposób należy skalkulować ceny i co masz w OPZ. Równie dobrze ta opłata mogła stanowić po prostu obligatoryjny czynnik cenotwórczy i powinna być uwzględniona w cenach, a dopisanie pozycji to już tylko czynność techniczna.