1

Temat: uznanie dostarczonej referencji

Witam
Mam postępowanie ze środkami unijnymi. Postępowanie na dostawę specjalistycznych tablic informacyjnych.
Dostałam na potwierdzenie warunków udziału dokument  zatytułowany REFERENCJA.
W treści dokumentu jest, że Zamawiający potwierdza, że dany wykonawca wykonał na jej rzecz tablice takie a takie ... , na wartość ............ w ramach zadania ......
I tyle.
czy dokument potwierdza należyte wykonanie, dodam, że jest to już na drugie wezwanie dostarczony dokument (na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy), czyli z uzupełnienia nici. 

Proszę o opinię.
Klakier

2

Odp: uznanie dostarczonej referencji

Ja bym uznał. Jak coś by było nie tak powinno się to znaleźć w referencjach. Myślę, że każdy rozsądny wystawiający referencje nie wystawiłby takich referencji jakby zadanie nie było zrealizowane należycie.

3

Odp: uznanie dostarczonej referencji

No ja też tak myślę, jakby z samej definicji słowa referencja, czy synonimu tego wyrazu . Według słownika polskiego referencja to inaczej:
"świadectwo, sąd, orzeczenie, wyrok, ocena, informacja, charakterystyka, list polecający, świadectwo z pracy, rekomendacja, pogląd, recenzja, zaopiniowanie, ... ." 
Ale trochę korekty się boję.
Może jeszcze jakieś wsparcie duchowe ?

Klakier

4

Odp: uznanie dostarczonej referencji

To, że dany dokument potwierdza należyte wykonanie zamówienia, może wynikać z samego faktu wystawienia takiego dokumentu skierowanego do wykonawcy oraz tego, że nie zawiera jakichkolwiek zastrzeżeń (negatywnych sformułowań) względem wykonanych prac (wyrok KIO z 16 lipca 2019 r.; sygn. akt KIO 1274/19).

Potwierdzenie przez odbiorcę, że używa danego rozwiązania wprowadzonego przez wykonawcę w ramach zrealizowanego zamówienia stanowi dowód wykonania tego zamówienia. Fakt, że potwierdzenie to nie zawiera zastrzeżeń, pozwala uznać, iż zamówienie zostało zrealizowane zgodnie z wymaganiami zamawiającego, a tym samym należycie.

5

Odp: uznanie dostarczonej referencji

Napisałam do zamawiającego żeby mi potwierdził, że dobrze wykonali i napisał, że wszystko dobrze zrobili i polecacą firmę. Więc chyba to wystarczy łącznie.
Dziękuje za pomoc.
pozdrawiam
Klakier

6

Odp: uznanie dostarczonej referencji

Nie wiem czy to dobry pomysł, co zrobisz jak zamawiający Ci nie odpowie lub tylko potwierdzi, że wykonawca X wykonał na jego zlecenie takie i takie roboty. Na moje oko referencje o takiej treści świadczą o tym, że współpraca na linii zamawiający- wykonawca nie zakończyła się obopólnym zadowoleniem (sam wystawiałem w podobnych przypadkach "referencje" podobne do tego co zacytowałeś w pierwszym poście). Ja wezwał bym Wykonawcę do przedłożenia referencji/poświadczenia/protokołu odbioru, czyli jakiegoś dokumentu w którym znalazło by się potwierdzenie, że  "roboty budowlane zostały wykonane należycie" bo jak na razie Wiesz tylko, że zostały wykonane.

Olek napisał/a:

Jak coś by było nie tak powinno się to znaleźć w referencjach. Myślę, że każdy rozsądny wystawiający referencje nie wystawiłby takich referencji jakby zadanie nie było zrealizowane należycie.

Wykonawca poprosił o wystawienie poświadczenia/referencji wyłącznie o tym, że wykonał jakieś roboty i takie dostał bo ostatecznie je wykonał, może było jakieś opóźnienie, setki poprawek itd, itd w to już nikt nie wnikał bo nie było to przedmiotem wniosku. Zamawiający był szczęśliwy, że z wykonawcą się rozstaje a skoro w ostateczności dostał to czego chciał wystawił potwierdzenie wykonania zamówienia nie podejmując tematu jakości.

7

Odp: uznanie dostarczonej referencji

marekw2 napisał/a:

Na moje oko referencje o takiej treści świadczą o tym, że współpraca na linii zamawiający- wykonawca nie zakończyła się obopólnym zadowoleniem (sam wystawiałem w podobnych przypadkach "referencje" podobne do tego co zacytowałeś w pierwszym poście).

A czemu takie referencje wystawiałeś zamiast napisać prawdę, całą prawdę i tylko prawdę smile

8

Odp: uznanie dostarczonej referencji

Olek napisał/a:
marekw2 napisał/a:

Na moje oko referencje o takiej treści świadczą o tym, że współpraca na linii zamawiający- wykonawca nie zakończyła się obopólnym zadowoleniem (sam wystawiałem w podobnych przypadkach "referencje" podobne do tego co zacytowałeś w pierwszym poście).

A czemu takie referencje wystawiałeś zamiast napisać prawdę, całą prawdę i tylko prawdę smile

Ja przecież napisałem prawdę. Wykonawca poprosił o wystawienie poświadczenia wykonania robót budowlanych polegających na.... i takie dostał, ponieważ roboty ostatecznie wykonał i to w terminie więc nie było podstaw do odmowy wydania poświadczenia. To że w trakcie realizacji zamówienia mocno iskrzyło to już zupełnie inna sprawa. Nie wiem czy skorzystał z tego poświadczenia ponieważ było ono krótkie. Brzmiało mniej więcej tak: Przedsiębiorca o nazwie...... w okresie od...... do........wykonał na rzecz .........robotę budowlaną polegającą na................... Wartość zrealizowanych robót budowlanych wyniosła........ zł.