1

Temat: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

Pomocy!
W postępowaniu na dostawę tonerów wymagaliśmy produktów oryginalnych, ze względu na gwarancję urządzeń medycznych, z którymi współpracują drukarki.
Oferta najkorzystniejsza miała rażąco niską cenę (90%!) i po wezwaniu firmy do wyjaśnień potwierdziła nam m.in., że oferowane produkty są "oryginalne, fabrycznie nowe, nie regenerowane, nie fabrykowane i posiadają chipy współpracujące z nowymi updatami oprogramowania urządzeń drukujących". Dała też oświadczenie od producenta, że mają 30% rabaty.
osoby merytoryczne uznały te wyjaśnienia i wybraliśmy ofertę.
Oczywiście dostaliśmy notatkę... że wyjaśnienia nie są wystarczające (po głębszej analizie zgadzam się z nimi). Sprawa rozbija się tez o to, że ta pierwsza firma bierze tonery od litweskiego producenta tonerów i że  nie są to stricte oryginalne produkty producenta (np. Brothera) tylko innej firmy.
Teraz wszyscy się wypieli z pomocą (i merytoryczni i prawnicy) i zostałam sama z problemem.
Nie wiem czy wezwać ich ponownie do złożenia wyjaśnień, czy odrzucić bo produkty nie są oryginalne od producenta, czy co mam zrobić...
Czy ktoś może mnie wspomóc??? Bo ja już głupia jestem...

2

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

Nie bardzo rozumiem, co ma wspólnego toner do drukarki współpracującej z urządzeniem medycznym do gwarancji na samo urządzenie medyczne. Piszesz o tonerach oryginalnych od producenta, czy w SWZ macie uściślenie, że ma to być producent drukarki.
Czy te tonery mają jakąś akredytację producenta drukarki, oznakowane są zastrzeżonym logo producenta drukarki?
Wątpię aby producent drukarek wytwarzał w jednym zakładzie same drukarki i tonery do nich.
Może ten litewski zakład to właśnie wytwórca oryginalnych tonerów producenta drukarek.
Spójrz na inną branżę -meblarską. Znaczna ilość o ile nie większość mebli sprzedawanych w sieci IKEA pod ich logiem powstaje w Polsce. Czy to znaczy, że nie są to oryginalne produkty IKEA?

3

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

Wiesz... taki zapis dostałam od merytorycznych, że muszą być oryginalne bo powiedzmy Wykonawca dostarczający tomograf z drukarką wymaga dla zapewnienia gwarancji, żeby były oryginalne tonery. Ja wiem, że to są dziwaczne zapisy, ale tak mi to tłumaczyli.
W SWZ mieliśmy tylko zapis, że mają być oryginalne tonery, nic o tym, że od producenta itd.... hmm
I w sumie masz rację, co do mebli IKEI wink Dziękuję za pokazanie takiego spojrzenia.

Ale teraz pytanie - czy wyzywać jeszcze raz tego pierwszego wykonawcę do dokładniejszego wyjaśnienia ceny? W pierwotnym wyjaśnieniu dał obszerne dość pismo, oświadczenie producenta o rabatach i oryginalności produktów i w zasadzie niezwiązane z tematem: umowę z serwisantem, umowę z innym zamawiającym na serwis drukarek i certyfikat na serwis drukarek...
jak teraz na to patrzę, to nie wiem dlaczego to przepuściłam...

4

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

agaP82 napisał/a:

Pomocy!
W postępowaniu na dostawę tonerów wymagaliśmy produktów oryginalnych, ze względu na gwarancję urządzeń medycznych, z którymi współpracują drukarki.
Oferta najkorzystniejsza miała rażąco niską cenę (90%!) i po wezwaniu firmy do wyjaśnień potwierdziła nam m.in., że oferowane produkty są "oryginalne, fabrycznie nowe, nie regenerowane, nie fabrykowane i posiadają chipy współpracujące z nowymi updatami oprogramowania urządzeń drukujących". Dała też oświadczenie od producenta, że mają 30% rabaty.
osoby merytoryczne uznały te wyjaśnienia i wybraliśmy ofertę.
Oczywiście dostaliśmy notatkę... że wyjaśnienia nie są wystarczające (po głębszej analizie zgadzam się z nimi). Sprawa rozbija się tez o to, że ta pierwsza firma bierze tonery od litweskiego producenta tonerów i że  nie są to stricte oryginalne produkty producenta (np. Brothera) tylko innej firmy.
Teraz wszyscy się wypieli z pomocą (i merytoryczni i prawnicy) i zostałam sama z problemem.
Nie wiem czy wezwać ich ponownie do złożenia wyjaśnień, czy odrzucić bo produkty nie są oryginalne od producenta, czy co mam zrobić...
Czy ktoś może mnie wspomóc??? Bo ja już głupia jestem...

Niestety temat przerabiany wielokrotnie.. ja dla mnie gwarancja na drukarki nie jest wystarczającym argumentem do stwierdzenia, iż nie mogą być tzw. zamienniki...

5

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

należałoby również przeanalizować co oznacza słowo "oryginalne"...

6

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

No właśnie tej analizy potrzebuję sad gdzie ją znaleźć

7

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

tak, popierwsze gwarancja nie jest argumentem do wprowadzenia zastrzeżenia że nie mogą być dopuszczone zamienniki, więc tu błąd został popełniony na etapie składania ofert,

no a po drugie co znaczy oryginał w znaczeniu swz, bo zapewne chodziło wam aby przez oryginalne rozumiało  się wyprodukowane przez producenta urządzeń do których są dedykowane, czy tak było?

jeżeli tak nie było to wiesz ..

8

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

agaP82 napisał/a:

taki zapis dostałam od merytorycznych, że muszą być oryginalne bo powiedzmy Wykonawca dostarczający tomograf z drukarką wymaga dla zapewnienia gwarancji, żeby były oryginalne tonery.

To jest najciekawsze w tym całym zagadnieniu. Jakim prawem producent tomografu mógł zastrzec w warunkach gwarancji na tomograf, że gwarancja traci ważność w przypadku gdy do drukarki zupełnie innego producenta zostanie włożony toner inny niż wyprodukowany przez producenta drukarki. To całkiem tak jakby producent telewizora zastrzegł w warunkach gwarancji, że jest ona ważna tylko w przypadku gdy użytkownik będzie oglądał w nim wyłącznie programy konkretnej stacji telewizyjnej.

9 (edytowany przez efigy007 2021-05-30 19:20:42)

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

marekw2 napisał/a:
agaP82 napisał/a:

taki zapis dostałam od merytorycznych, że muszą być oryginalne bo powiedzmy Wykonawca dostarczający tomograf z drukarką wymaga dla zapewnienia gwarancji, żeby były oryginalne tonery.

To jest najciekawsze w tym całym zagadnieniu. Jakim prawem producent tomografu mógł zastrzec w warunkach gwarancji na tomograf, że gwarancja traci ważność w przypadku gdy do drukarki zupełnie innego producenta zostanie włożony toner inny niż wyprodukowany przez producenta drukarki. To całkiem tak jakby producent telewizora zastrzegł w warunkach gwarancji, że jest ona ważna tylko w przypadku gdy użytkownik będzie oglądał w nim wyłącznie programy konkretnej stacji telewizyjnej.

ponieważ wszystkie badanie, testy itp. były wykonywane na tonerach dedykowanych przez producenta drukarki, a niestety toner tonerowi jest nie równy... temu akurat się nie dziwię..

przy dopuszczeniu zamienników trzeba przerzucić warunki gwarancyjne na dostawcę tonerów...

10

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

Ale przecież ten toner nijak nie wpływa na samą pracę tomografu a jedynie wydruki obrazu. Jeżeli wydruki będą nieczytelne to wówczas reklamujesz sam toner u dostawcy a nie cały tomograf. Ludzie nie popadajmy w paranoję. Jeżeli zaś chodzi o przerzucenie gwarancji na dostawcę tonerów to chyba w zakresie samych drukarek a nie tomografu.

11

Odp: tonery - oryginalne producenta, a oryginalne

tomografy to nie moja branża, ale kiepskie tonery już mi parę razy zasypały całą drukarkę i był problem...

przy bardzo skomplikowanych urządzeniach np. badania nad bezpieczeństwem itd. prowadzone są tylko dla "oryginalnych" materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, więc z tym akurat nie będę polemizował..