1

Temat: Poprawa omyłki

W jaki sposób poprawiacie fizycznie omyłki w ofertach elektronicznych?

2

Odp: Poprawa omyłki

Tego fizycznie nie da się zrobić. To tylko na papierze w formie notatki dołączonej do protokołu.

3

Odp: Poprawa omyłki

Gdzieś czytałam , żeby wydrukować stronę nanieść zmiany i podpisać.

4

Odp: Poprawa omyłki

Można i tak, wyjdzie na jedno.

5

Odp: Poprawa omyłki

zamjelcz napisał/a:

Gdzieś czytałam , żeby wydrukować stronę nanieść zmiany i podpisać.

Podoba mi się taka elektronizacja big_smile

6

Odp: Poprawa omyłki

Bo ta cała elektronizacja to tylko dla picu, zamawiający i tak musi mieć wszystko wydrukowane.

7

Odp: Poprawa omyłki

Prośba. Wykonawca wskazał cenę 500 tys. zł brutto, w tym VAT 170 tys. zł. W SWZ wskazano, że obowiązuje stawka 23%. Widzicie szansę korekty jako innej omyłki? Choć można się domyślać, że cena jest poprawna, a VAT nie, to jednak pewności nie ma, która wartość jest poprawna...

8

Odp: Poprawa omyłki

Niby tak, ale..... Jak sam piszesz nie ma pewności, która wartość jest poprawna. Czy w ofercie masz też wpisaną wartość netto?. Ja chyba próbował bym poprawiać.  Kwota brutto 500 tyś. zł , którą pewnie wpisałeś w informacji z otwarcia ofert się nie zmieni. Masz też wpisaną prawidłową stawkę VAT więc wychodzi na łatwy do poprawienia błąd rachunkowy .

9

Odp: Poprawa omyłki

Tylko że stawkę VAT mam podaną w SWZ (a nie w ofercie). Gdybym nie miał, tobym odrzucał bez wątpliwości. W ofercie mam tylko cenę brutto i VAT (muszę to jednak na przyszłość uprościć).
Zamierzenie wykonawcy jest niby oczywiste, bo cena z vatem 170 tys. jest nierealna w tym postępowaniu, ale w celu poprawy musiałbym przyjmować założenia, która wartość jest poprawna.
Mam tym samym dwa sposoby poprawy (względem VAT lub ceny), w tym jeden rozsądny (względem ceny), i dlatego kłóci mi się to z ideą poprawiania omyłek.

10

Odp: Poprawa omyłki

Jak na szkoleniu mówili oczywista omyłka to taka którą widać od razu. Tu nie jesteś pewien co jest dobrze więc oczywiste to nie jest. A skoro VAT podałeś w ofercie a on zastosował inny to bym odrzuciła art. 226.1.10

11 (edytowany przez cbud 2021-03-23 13:41:58)

Odp: Poprawa omyłki

Sumując powyższe. Jeśli VAT był podany w ofercie - to jest błędnie wyliczona cena oferty i nie można nic poprawić. Można byłoby jeśli vat nie byłby wpisany na zasadach i warunkach poprawy opisanych w SWZ

a opropos wyżej:
Bo ta cała elektronizacja to tylko dla picu, zamawiający i tak musi mieć wszystko wydrukowane.

U mnie nie ma papierka. Wszyscy biorący udział (Komisja) ja i szef mają podpisy el. W związku z tym art. 781 § 2 Kc i jest OK.

12

Odp: Poprawa omyłki

cbud, a jak zadowalasz różne instytucje finansujące, które żądają wydruków w celach kontrolnych. W mojej instytucji podpis elektroniczny ma tylko szef.
U mnie jak na razie w wyniku elektronizacji papierków przybyło (raporty z weryfikacji podpisów elektronicznych, wydruki z ePUAP -2 szt.  formularz i UPP, itd)

13

Odp: Poprawa omyłki

u mnie kontrole środków unijnych opierają się na przesyłaniu plików elektronicznych (nawet za starej ustawy) na 10 kontroli w zeszłym roku tylko jedna była na miejscu i kontrolujący chciał wersję papierową

14

Odp: Poprawa omyłki

To masz szczęście współpracować z rozsądnymi ludźmi. My niestety musimy wszystko drukować i wysyłać do UM, czasem w kilku egzemplarzach (różne departamenty).

15 (edytowany przez cbud 2021-03-29 13:13:28)

Odp: Poprawa omyłki

marekw2 napisał/a:

cbud, a jak zadowalasz różne instytucje finansujące, które żądają wydruków w celach kontrolnych. W mojej instytucji podpis elektroniczny ma tylko szef.
U mnie jak na razie w wyniku elektronizacji papierków przybyło (raporty z weryfikacji podpisów elektronicznych, wydruki z ePUAP -2 szt.  formularz i UPP, itd)

Mam tak zorganizowane, ze KPE mam ja, szef i wszyscy w Komisji. W większości wystarczą CD do kontroli. Bardzo rzadko bywa papier.

16

Odp: Poprawa omyłki

W LEX jest takie szkolenie że drukowanie kwitów jest jednym z największych błędów - jak elektronicznie to elektronicznie ma być.

17

Odp: Poprawa omyłki

w takim układzie kwity to tylko kopie dokumentów i nie można ich przedstawiać do kontroli jako oryginałów do weryfikacji. To tylko wydruk. Oryginałem jest albo plik dokumentu, albo plik poczty *.eml, jeśli napisane w wiadomości e-mail.

18

Odp: Poprawa omyłki

Może i nie można przedstawić jako oryginałów, ale Instytucja zarządzająca żąda  przekazania potwierdzonych za zgodność z oryginałem kopii wszystkich dokumentów postępowania (włącznie z ofertą najkorzystniejszą)

19

Odp: Poprawa omyłki

Widać wszystko zależy od kontrolującego. Ja zawsze (np. do SL2014) wrzucałem oryginały. Raz nawet miałem prośbę o dosłanie raportu z weryfikacji podpisu bo nie mogli zweryfikować.

Jeżeli w postępowaniu prowadzonym elektronicznie, ktoś żąda wydruków, skanów itd. to nawet nie mają jak zweryfikować poprawności podpisu. Taka kontrola to fikcja.

20

Odp: Poprawa omyłki

Fakt, fikcja ale można przed szefem pochwalić się ilością zebranych podczas kontroli materiałów