1

Temat: Podpisy w nowym PZP

Witam, czy jakaś dobra duszyczka może wyjaśnić jak krowie na rowie, jak teraz podpisuje się dokumenty w postępowaniu zgodnie z nowym PZP, tj. ofertę, oświadczenia z art. 125 ust. 1, pełnomocnictwa, zobowiązania podmiotów trzecich, wyjaśnienia, uzupełnienia itd. Chodzi konkretnie o postępowania poniżej progów unijnych. Czy wszystkie te dokumenty mogą być wypełnione i podpisane własnoręcznie, a potem zeskanowane i podpisane elektronicznie nie można ich własnoręcznie podpisywać? A może ktoś ma jaką ściągę jak to ogarnąć... Trochę już się w tym gubię hmm

2 (edytowany przez marekw2 2021-03-05 13:28:36)

Odp: Podpisy w nowym PZP

Rozstrzyga tą sprawę art. 63 UST. 2 PZP, który dopuszcza formę lub postać elektroniczną. Postać elektroniczna to właśnie ten zeskanowany dokument uprzednio wypełniony odręcznie. Poczytaj komentarz pod linkiem
https://komentarzpzp.pl/strona-glowna/dzial-i/rozdzial-7/art-63/komentarz-do-art-63-ustawy

3

Odp: Podpisy w nowym PZP

Powiem szczerze że też się pogubiłam i nie wiem jak podpisać ofertę. Zamawiający wymaga złożenia oferty poprzez platformę soldea, gdzie wg instrukcji trzeba wgrać gotowe pliki. Mam podpis kwalifikowany i chciałabym go użyć. Do oferty muszę dołączyć również karty, foldery i musze je potwierdzić za zgodność z oryginałem. Myslałam że zrobię tak: dokument w word zapiszę w pdf i szef podpisze podpisem kwalifikowanym , ale w ofercie musze wpisać że oferta zawiera ..... kolejno ponumerowanych stron i teraz nie wiem jak mam nanieść te numery stron na te dokumenty  ech......

4

Odp: Podpisy w nowym PZP

marekw2 napisał/a:

Rozstrzyga tą sprawę art. 63 UST. 2 PZP, który dopuszcza formę lub postać elektroniczną. Postać elektroniczna to właśnie ten zeskanowany dokument uprzednio wypełniony odręcznie. Poczytaj komentarz pod linkiem
https://komentarzpzp.pl/strona-glowna/dzial-i/rozdzial-7/art-63/komentarz-do-art-63-ustawy

forma elektroniczna to znaczy, że jest podpis kwalifikowany. Dokument zeskanowany też może mieć formę elektroniczną czyli podpisaną podpisem kwalifikowanym.

5

Odp: Podpisy w nowym PZP

rybix napisał/a:

forma elektroniczna to znaczy, że jest podpis kwalifikowany. Dokument zeskanowany też może mieć formę elektroniczną czyli podpisaną podpisem kwalifikowanym.

Zeskanowany dokument to zawsze postać elektroniczna i nie ma znaczenia jakim podpisem elektroniczny jest podpisany.

6

Odp: Podpisy w nowym PZP

magda19831 napisał/a:

(...), ale w ofercie musze wpisać że oferta zawiera ..... kolejno ponumerowanych stron i teraz nie wiem jak mam nanieść te numery stron na te dokumenty  ech......

Nie musisz numerować stron. Po pierwsze to tylko zalecenie Zamawiającego i nie mogą ci nic zrobić jak nie ponumerujesz. Po drugie to pewnie zapisy jeszcze jak oferty składane były pisemnie i było ryzyko, że jakaś luźna kartka się zapodzieje.

Przy okazji: całkiem niedawno (max 2 tygodnie temu) widziałem zapis, że oferta ma być trwale połączona smile

7

Odp: Podpisy w nowym PZP

Czy w postępowaniu krajowym, gdy wzywacie wykonawcę do wyjaśnień, uzupełnień, przekazujecie zawiadomienie o wyborze oferty itp., to czy te dokumenty kierownik zamawiającego podpisuje podpisem kwalifikowanym, czy może podpisać własnoręcznie, a następnie skan podpisanego własnoręcznie dokumentu przesyłacie wykonawcy?

8

Odp: Podpisy w nowym PZP

czy dobrze będzie jak zrobię tak:
wypełnię dokumenty w word, zapiszę w pdf, każdy dokument podpiszę podpisem kwalifikowanym i wyślę ? Platforma soldeo pozwala załadować gotowe, podpisane już dokumenty.

9

Odp: Podpisy w nowym PZP

magda19831 napisał/a:

czy dobrze będzie jak zrobię tak:
wypełnię dokumenty w word, zapiszę w pdf, każdy dokument podpiszę podpisem kwalifikowanym i wyślę ? Platforma soldeo pozwala załadować gotowe, podpisane już dokumenty.

możesz chyba też podpisać worda

10

Odp: Podpisy w nowym PZP

Dokumenty w word podpisują mi się w formacie xades, a zamawiający chce pades, a pdf właśnie podpisuje mi się poprzez pades ;-)  i jak tu nie zwariować ????

jo napisał/a:
magda19831 napisał/a:

czy dobrze będzie jak zrobię tak:
wypełnię dokumenty w word, zapiszę w pdf, każdy dokument podpiszę podpisem kwalifikowanym i wyślę ? Platforma soldeo pozwala załadować gotowe, podpisane już dokumenty.

możesz chyba też podpisać worda

11

Odp: Podpisy w nowym PZP

Zamawiający nie ma prawa nie dopuścić formatów doc, docx. Natomiast składanie padesów jest bezpieczniejsze dla wykonawców.

12

Odp: Podpisy w nowym PZP

źle się wyraziłam - zamawiający zaleca pades

memphis napisał/a:

Zamawiający nie ma prawa nie dopuścić formatów doc, docx. Natomiast składanie padesów jest bezpieczniejsze dla wykonawców.

13 (edytowany przez marekw2 2021-03-10 11:44:04)

Odp: Podpisy w nowym PZP

Klara napisał/a:

Czy w postępowaniu krajowym, gdy wzywacie wykonawcę do wyjaśnień, uzupełnień, przekazujecie zawiadomienie o wyborze oferty itp., to czy te dokumenty kierownik zamawiającego podpisuje podpisem kwalifikowanym, czy może podpisać własnoręcznie, a następnie skan podpisanego własnoręcznie dokumentu przesyłacie wykonawcy?

PZP tego nie określa. Zamawiający nie musi, choć może, podpisywać elektronicznie żadnych dokumentów. Wystarcza skan podpisanego dokumentu.
Jeżeli chodzi o podpisy to zamawiający musi przyjąć każdą formę podpisu elektronicznego, który jest w stanie zweryfikować za pomocą bezpłatnych narzędzi.

14

Odp: Podpisy w nowym PZP

marekw2 napisał/a:
Klara napisał/a:

Czy w postępowaniu krajowym, gdy wzywacie wykonawcę do wyjaśnień, uzupełnień, przekazujecie zawiadomienie o wyborze oferty itp., to czy te dokumenty kierownik zamawiającego podpisuje podpisem kwalifikowanym, czy może podpisać własnoręcznie, a następnie skan podpisanego własnoręcznie dokumentu przesyłacie wykonawcy?

PZP tego nie określa. Zamawiający nie musi, choć może, podpisywać elektronicznie żadnych dokumentów. Wystarcza skan podpisanego dokumentu.
Jeżeli chodzi o podpisy to zamawiający musi przyjąć każdą formę podpisu elektronicznego, który jest w stanie zweryfikować za pomocą bezpłatnych narzędzi.

o boziu, mamy przyjemność korzystania z narzędzi it, wprowadzenia elektronizacji, ograniczenia zużycia papieru, tonerów, segregatorów, miejsca na trzymanie tego wszystkiego, a wy wciąż myślicie w kategoriach skan ?

15

Odp: Podpisy w nowym PZP

zes napisał/a:

o boziu, mamy przyjemność korzystania z narzędzi it, wprowadzenia elektronizacji, ograniczenia zużycia papieru, tonerów, segregatorów, miejsca na trzymanie tego wszystkiego, a wy wciąż myślicie w kategoriach skan ?

Niestety, to nie działa tak jak sobie myślą rządzący i znaczna część pracowników dużych korporacji. W Polsce, szczególnie wśród mikro i małych przedsiębiorców nadal jest ogromna rzesza wykonawców dla których elektronizacja procesu składania ofert to niemal wykluczenie z rynku.

16

Odp: Podpisy w nowym PZP

marekw2 napisał/a:
zes napisał/a:

o boziu, mamy przyjemność korzystania z narzędzi it, wprowadzenia elektronizacji, ograniczenia zużycia papieru, tonerów, segregatorów, miejsca na trzymanie tego wszystkiego, a wy wciąż myślicie w kategoriach skan ?

Niestety, to nie działa tak jak sobie myślą rządzący i znaczna część pracowników dużych korporacji. W Polsce, szczególnie wśród mikro i małych przedsiębiorców nadal jest ogromna rzesza wykonawców dla których elektronizacja procesu składania ofert to niemal wykluczenie z rynku.


Zgadzam się, ale bardziej wyklucza ich nieczytanie i nierozumienie zapisów SWZ i przyzwyczajenie niż sam proces elektronizacji. Bo jak można zalogować się na platformę, pobrać dokumenty a potem wysłać ofertę na maila

17 (edytowany przez marekw2 2021-03-11 12:52:22)

Odp: Podpisy w nowym PZP

kaskaa napisał/a:

Zgadzam się, ale bardziej wyklucza ich nieczytanie i nierozumienie zapisów SWZ i przyzwyczajenie niż sam proces elektronizacji. Bo jak można zalogować się na platformę, pobrać dokumenty a potem wysłać ofertę na maila

Nie dziw się to wynika właśnie z tego o czym pisałem. Pobranie dokumentów ze strony internetowej zamawiającego czy z jakiejś komercyjnej platformy a późniejsze wysłanie oferty to dwie różne bajki. Nie wiem jak się to odbywa za pośrednictwem komercyjnych platform bo tego nie używam ale miniportal i epuap to już dla wielu osób wyższa szkoła jazdy. Ja pracuję w instytucji gdzie co roku ogłaszamy przetarg unijny podzielony na części do którego oferty składają jednoosobowe firmy [Zakłady Usług Leśnych]. Wartość części to około 200 tyś zł. Wielu z tych wykonawców komputera używa wyłącznie do pasjansa. Co gorsza musieli sobie kupić podpis kwalifikowany używany 1 raz w roku właśnie do podpisania tej oferty.  Oferty wypełniają dzieci lub jakaś zaprzyjaźniona osoba obyta z komputerem. Taka jest niestety rzeczywistość na prowincji.