1

Temat: Zawyżone szacowanie a badanie rażącej ceny

Witam,
Proszę o pomoc. W przetargu nieograniczonym unijnym na udzielenie kredytu szacunek zamawiającego znacznie odbiega od złożonych ofert, jest trzy razy wyższy od cen ofert. Zostały złożone 4 oferty których kwoty są zbliżone do siebie tylko wszystkie są dużo niższe od szacunku Zamawiającego. Osoba szacujaca koszty kredytu założyła ryzyko (WIBOR może wzrosnąć, sytuacja związana z covid), a jest to kredyt na 10 lat, natomiast w przetargu był podany WIBOR po jakim należy wycenić ofertę na te chwile( dużo niższy) Co w takim przypadku? Wszystkie oferty są rażąco niskie w stosunku do szacowania zam.? Jednak osoba która szacowała twierdzi że nie należy badać rażącej ceny bo jej nie ma że te oferty są prawidłowo sporządzone na chwilę obecna..... Czy ktoś miał podobną sytuacje, proszę o wskazówkę jak dalej postapic? Mimo wszystko prosić o wyjaśnienia dot. rażącej ceny ? Czy ten szacunek wogole może tak zostać i nikt z kontroli tego nie zarzuci?

2

Odp: Zawyżone szacowanie a badanie rażącej ceny

Spójrz na art. 90 ust. 1a pkt 1) i końcowa część punktu "... chyba, że rozbieżność wynika z okoliczności oczywistych, które nie wymagają wyjaśnienia".
Ja bym napisała krótką notatkę, to co napisałaś powyżej, że ze względu na COVID cena została tak wysoko oszacowana i jeszcze jakby tak osoba szacująca się podpisała pod tą notatką to w takiej sytuacji uważam, że nie trzeba wyjaśniać rażąco niskiej ceny.

3

Odp: Zawyżone szacowanie a badanie rażącej ceny

Taka notatka jak dla mnie to się może pojawić po badaniu. Inaczej kawa na ławę - źle zrobiony szacunek.
To nie przypadek gdy jeden z Wykonawców pomylił się i przestrzelił kwotę 10 razy wpływając na wszystkie oferty w postępowaniu.

4

Odp: Zawyżone szacowanie a badanie rażącej ceny

Szacunek mógł być zrobiony prawidłowo tylko okoliczności się zmieniły. Ja bym nie badał RNC + notatka jak u fifi.


KIO 802/15
Jednakże założenie to (szacowanie) jest jak najbardziej wzruszalne - w przypadku gdy nie zachodzą wątpliwości, iż wartość zamówienia nie została oszacowana z należytą starannością, a ustalone okoliczności przesądzają o jej zupełnej nieadekwatności w stosunku do rzeczywistej wartości zamówienia, przyjąć można, iż kwota szacowana niegdyś przez zamawiającego nie będzie wywierała określonych skutków prawnych. Z takich względu i w takim przypadku, zamawiający może nie kierować się porównaniem cen ofertowych złożonych w postępowaniu ze swoimi niegdysiejszymi szacunkami, ale powinien odnieść je do realnej wartości zamówienia.