1

Temat: upoważnienie do podpisania oferty

Jak to jest teraz z upoważnieniem do podpisania oferty? Czy piszecie, żeby dołączył, chyba, że upoważnienie wynika z odpisu z właściwego rejestru, który zamawiający może sam pobrać..... i wówczas nie musi załączać?

2

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

pełnomocnictwa zawsze trzeba żądać gdy rejestru wynika że inna osoba podpisauje niż jest w nim wskazana, to wykonawca powinien wiedzieć, a zam. powinien zapisac to w siwz, a jak niezłoży wezwanie do uzupełnienia:

art. 26

3a. Jeżeli wykonawca nie złożył wymaganych pełnomocnictw albo złożył wadliwe pełnomocnictwa, zamawiający wzywa do ich złożenia w terminie przez siebie wskazanym, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.

3

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Jak najbardziej rozumiem, chciałam tylko potwierdzenia, że w świetle nowych przepisów już nie wymagam by to wykonawca załączył do oferty wypis z rejestru (przy założeniu, że to z wypisu wynika sposób reprezentacji) tylko w ofercie mam same oświadczenia i to ja jako zamawiający np. po numerze KRS szukam w rejestrze i drukuję sobie wypis- w ten sposób sprawdzam, czy ta oto osoba, która podpisała ofertę w imieniu wykonawcy jest do tego uprawniona. Czy tak?

4

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

tak sprawdzamy sami KRS, chyba że określiliśmy podstawę wykluczenia z art. 24.5.1, to wtedy jest podstawa do wezwania do złożenia od najwyżej ocenionego

czyli teraz w ofercie pełnomocnictwo powinno być jak trzeba, ale bez KRS

5

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Ja właśnie tak robię.

6

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Dziękuję bardzo za potwierdzenie. Wiem, że pytanie jest prozaiczne, ale nie było mnie jakiś czas w zamówieniach i wolałam się upewnić.

7

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Pytanie nie jest takie prozaiczne jakby się mogło wydawać. Owszem obowiązek złożenia pełnomocnictwa jest, ale brak jest obowiązku badania każdorazowo czy ofertę podpisała właściwa osoba. Załóżmy, że ofertę podpisuje prezes sp. z o.o., wykonawca nie  dołącza pełnomocnictwa ani KRS - zatem brak jest podstaw do sprawdzania, czy u tego wykonawcy obowiązuje jednoosobowa czy kilkuosobowa reprezentacja (zamawiający zakłada, że oferta jest podpisana prawidłowo skoro nic nie wskazuje na to że nie jest).

8 (edytowany przez jo 2017-06-02 08:28:41)

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

i teraz pytanie co zrobić jeżeli po wydruku np krs okazuje się że prezes nie mógł sam podpisać ?? art 26 ust 3A??

9

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Ja myślę natomiast, że jest każdorazowo obowiązek badania czy oferta została podpisana przez umocowana osobę.  Oferty powinniśmy badać pod względem okoliczności odrzucenia z art. 89.1, więc również pod kątem prawidłowości złożenia.

W innym razie gdyby oferty nie badać pod tym kątem, czyli gdyby dopuścić możliwość że ofertę podpisuje ktokolwiek i nie czynić z tego konsekwencji, coż warta byłaby taka oferta tyle co np. ksero oferty.

10

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

jo napisał/a:

i teraz pytanie co zrobić jeżeli po wydruku np krs okazuje się że prezes nie mógł sam podpisać ?? art 26 ust 3A??

tak

11

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

janek159 napisał/a:

Ja myślę natomiast, że jest każdorazowo obowiązek badania czy oferta została podpisana przez umocowana osobę.  Oferty powinniśmy badać pod względem okoliczności odrzucenia z art. 89.1, więc również pod kątem prawidłowości złożenia.

W innym razie gdyby oferty nie badać pod tym kątem, czyli gdyby dopuścić możliwość że ofertę podpisuje ktokolwiek i nie czynić z tego konsekwencji, coż warta byłaby taka oferta tyle co np. ksero oferty.

Ok - skoro tak, to, czy w sytuacji kiedy dostajesz pełnomocnictwo wystawione np. "z rok temu" badasz go pod kątem czy nie zostało odwołane?

12

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

MIRAS napisał/a:
janek159 napisał/a:

Ja myślę natomiast, że jest każdorazowo obowiązek badania czy oferta została podpisana przez umocowana osobę.  Oferty powinniśmy badać pod względem okoliczności odrzucenia z art. 89.1, więc również pod kątem prawidłowości złożenia.

W innym razie gdyby oferty nie badać pod tym kątem, czyli gdyby dopuścić możliwość że ofertę podpisuje ktokolwiek i nie czynić z tego konsekwencji, coż warta byłaby taka oferta tyle co np. ksero oferty.

Ok - skoro tak, to, czy w sytuacji kiedy dostajesz pełnomocnictwo wystawione np. "z rok temu" badasz go pod kątem czy nie zostało odwołane?

nie

13

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Ty - nie, ale janek159 pewnie - tak wink

14 (edytowany przez janek159 2017-06-02 10:54:42)

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

jest mnóstwo sytuacji gdzie mając dokument nie mamy pewności, że jest aktualny i uznajemy, że wykonawca taki właśnie nam składa, czyli taki który przedstawia stan rzeczywisty na dany moment,

co nie ma wpływu na to o czym pisałem wcześniej

15

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

... no właśnie chodzi o to żeby nie popadać w paranoje. Dlatego "zamawiający zakłada, że oferta jest podpisana prawidłowo skoro nic nie wskazuje na to że nie jest".

Ps. masz podpis Jan Kowalski, pełnomocnictwo etc. i teraz pytanie: czy masz pewność, że to Jan Kowalski podpisał? Jeżeli nie, to  "W innym razie gdyby oferty nie badać pod tym kątem, czyli gdyby dopuścić możliwość że ofertę podpisuje ktokolwiek i nie czynić z tego konsekwencji, coż warta byłaby taka oferta tyle co np. ksero oferty".

16

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

"Oferta składana w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego powinna być podpisana przez osobę lub osoby do tego umocowane (zob. też wyrok KIO z dnia 20 marca 2015 r., KIO 438/15 wskazujący na to jako oczywistą ogólną zasadę). Zamawiający zawsze zatem sprawdza, czy osoba lub osoby podpisujące ofertę są do tego umocowane.

Podkreślić należy, że informacje zawarte w KRS lub CEiDG dotyczące wykonawcy zamawiający może samodzielnie uzyskać, ponieważ są one dostępne za pomocą bezpłatnych i ogólnodostępnych rejestrów. Może więc w nich sprawdzić, czy ofertę podpisała osoba bądź osoby do tego umocowane (uprawnione do reprezentacji wykonawcy). Zasadne wydaje się pobranie przez zamawiającego ze strony internetowej ww. informacji  tj. wydrukowanie i włożenie do dokumentacji postępowania. Jeżeli okaże się, że np. osoba, która podpisała ofertę nie jest wymieniona odpowiednio do przypadku w KRS lub CEiDG, właściwym instrumentem do eliminowania tego rodzaju wątpliwości przez zamawiającego jest wezwanie do uzupełnienia dokumentu pełnomocnictwa, do czego wyraźnie nawiązuje art. 26 ust. 3a ustawy Pzp.
Nie jest więc dopuszczalne pozostawienie wątpliwości co do kwestii umocowania do podpisania oferty i przyjęcie na siebie przez zamawiającego ryzyka, że nie będzie pewności co do prawidłowego złożenia oferty. ....."

Autor: Andrzela Gawrońska-Baran ?radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010-2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

17

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Marcel ja to wszystko wiem; będziesz miał stos papierów i dalej brak pewności że ten co podpisał to faktycznie on podpisał, a taką pewność (w świetle powyższego) musisz mieć...

18

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Brawo Marcel.

19

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Ja nigdy tego nie badam, nie wpinam do dokumentacji żadnych zbędnych KRS ów czy CEiDG i żadna kontrola nie zakwestionowała  mi takiego postępowania. Cóż z tego, że na podstawie tych dokumentów będę wiedział że nazwisko widniejące na ofercie jest tożsame z nazwiskiem w KRS. Aby mieć pewność, że ofertę podpisała właśnie ta osoba która widnieje w KRS podpis ten musiałby zostać złożony w mojej obecności po wylegitymowaniu się podpisującego. Inaczej to wróżenie z fusów.

20

Odp: upoważnienie do podpisania oferty

Mirek i Marek, oczywiście zgadzam się, pewności nie ma nigdy smile