1

Temat: szacowanie

Jest postępowanie do 30 000 euro - dostawa, a w dniu wyboru oferty (ten sam co dzień składania ofert) dostaję kasę na to samo. Wg kontrolującego powinnam unieważnić wybór i zrobić pow 30 000 euro. Zarzuca mi dzielenie zamówienia, ale na dzień szacowania wartości nie wiedziałam o kasie dodatkowej.

2

Odp: szacowanie

możliwe że ma rację

3

Odp: szacowanie

Witam. Proszę o pomoc (w skrócie chodzi o zieleń).
Planujemy w przyszłości wykonać usunięcie trawników i zasadzenie roślin płożących na części terenów zewnętrznych zielonych. Chciałabym w tym roku przeprowadzić zapytanie ofertowe na przygotowanie projektu, planu wymiany zieleni (usunięcie tylko trawników) i nasadzenie roślin płożących. W innych częściach będą trawniki zasypane kamieniem ozdobnym.
Ze względu na zły stan gleby trzeba będzie w przyszłości usunąć / wymienić część podłoża.
Moje pytania:
1. Czy ww. prace to usługa (CPV 77310000-6), czy już robota budowlana?
2. Czy osobnymi zamówieniami są : Przygotowanie projektu zmian nasadzeń i gleby na terenach zewnętrznych. Dalej kolejnym wykonanie projektu, czyli prace ogrodnicze?
3. Jeżeli w tym roku mogę ze względu na brak środków wykonać np. część prac na dwóch niewielkich powierzchniach, a w kolejnych latach w miarę posiadanych środków wykonam dalsze prace, to będą to osobne zamówienia szacowane osobno czy jedno? Czy projekt mogę sobie zrobić na wszystko? Jak postąpić skoro nie wiadomo, czy będziemy wszystkie prace wykonywać. Czy bezpieczniej będzie zamówić projekt na część, na którą nas stać i w kolejnych latach robić analogicznie.

Zawiłe to wszystko. Dodam tylko, że prace musimy wykonać ponieważ trawniki nam poniszczyły ptaki szukające pożywienia. Najprawdopodobniej mamy pasożyta.

4

Odp: szacowanie

1. Żeby stwierdzić czy jest to rb musisz zajrzeć do Dz. U. z 2016, poz. 1125. Jeśli jest w wykazie, to musisz traktować jako rb.
2. Przygotowanie projektów zsumowałabym.
3. Co do zasady liczysz razem to, co będzie zrealizowane w najbliższej perspektywie finansowej - rok budżetowy, chyba że masz to wpisane do wieloletniej prognozy finansowej. Jak jest dla was bezpieczniej, to sami musicie wiedzieć.

5

Odp: szacowanie

Janek, ale wszędzie jest mowa o szacowaniu z należytą starannością. A w dniu szacowania, a następnie wszczęcia postępowania nie wiedziałam nic o dodatkowych środkach.

6

Odp: szacowanie

tori33 napisał/a:

Jest postępowanie do 30 000 euro - dostawa, a w dniu wyboru oferty (ten sam co dzień składania ofert) dostaję kasę na to samo. Wg kontrolującego powinnam unieważnić wybór i zrobić pow 30 000 euro. Zarzuca mi dzielenie zamówienia, ale na dzień szacowania wartości nie wiedziałam o kasie dodatkowej.

A na jakiej podstawie miałaś unieważnić? Na dzień szacowania zamówienia była kasa tylko na to, na nic więcej.
Analogicznie do postępowania w oparciu o PZP też powinnaś unieważnić??? Z jakiej przyczyny - widzimisię kontrolującego?

7

Odp: szacowanie

w przypadku procedury w trybie pzp, powiedziałbym że jak już postępowanie wszczęte to traktujemy odrębnie to kolejne co się kasa pojawiła,

ale jak mówimy o procedurze tzw. rozeznaniu rynku poniżej pzp, to mam wątpliwość, czy pomimo wysłania zapytań i otrzymania ofert, nie powinno się może unieważnić tych czynności i na nowo wszystko wszcząć, razem z tymi nowymi środkami wg sumy wartości.

8

Odp: szacowanie

Co też ten kontrolujący plecie!?

9

Odp: szacowanie

Ostatecznie nawet na podstawie 93.1.7 Pzp (np 146,1.2) chociaż w postępowaniu do 30000,00 powinien być hamulec bezpieczeństwa w postaci możliwości unieważnienia małej procedury.
Co do szacowania z należytą starannością to szkopuł w tym że te przepisy które w procedurze przetargowej stanowiłyby dla ciebie wsparcie nie dotyczą zamówień do 30,000,00. Chodzi mi o art 35.2 który zabrania zmian w WSZ po wszczęciu postępowania. Mając na uwadze naczelną zasadę że stosowanie Pzp to podstawa, kontrolujący może założyć że właśnie tak powinno sie postąpić, tj unieważnić toczące się małe postępowanie i ogłosić przetarg.
Zakładam że w/g niego w chwili pojawienia się dodatkowych środków należało ponownie wszystko oszacować i faktycznie nie ma tu żadnych przeciwwskazań żeby przerwać toczące się małe postępowanie.

10

Odp: szacowanie

A gdzie jest poważne traktowanie wykonawców, którzy napracowali się przygotowując ofertę? Astrahując już od tego dziewczyna wykonała czynności z należytą starannością w znanej perspektywie czasowej i wszystko zostało wykonane ok. Absolutnie nie powinna nic unieważniać, tylko z powodu kaprysu kontrolującego, przede wszystkim zaś powinien on wskazać podstawę prawną smile

11

Odp: szacowanie

zgadzam się ze wszystkimi

12

Odp: szacowanie

Bezzasadne unieważnianie postępowań podpada pod dyscyplinę finansów to po raz, po dwa co prawda udzielasz zamówienia poniżej progu ustawy ale nie zmienia to faktu, że takie działanie naraża na straty Wykonawców którzy przygotowali swoje oferty i w trybie ustawowym przysługiwałby im zwrot kosztów.

13

Odp: szacowanie

poniżej pzp nie byłoby naruszenia dyscypliny za unieważnienie,

w jakim trybie ustawowym zwrot kosztów przy procedurze poniżej pzp?

14

Odp: szacowanie

to samo tłumaczyłam. w końcu pani zadzwoniła do kogoś i się przekonała, że mam rację. dzięki za pomoc

15

Odp: szacowanie

Dokładnie tak samo uważam jak Janek.
Skoro dojdziemy do punktu w którym uznamy że łączna kwota stanowi WSZ powyżej 30.000,00 (co kontrola próbowała wykazać) to unieważnienie nie stanowi problemu bo tu mamy możliwość powołania się na art 146 ust 1 pkt 2 Pzp (umowa podlega uniewaznieniu bo zamawiający nie zamieścił wymaganego ogłoszenia w BZP) więc można się powołać na art 93.1.7 - unieważnienie z powodu wady umowy. Dyscypliny brak.
Po drugie jaki zwrot kosztów?
Dla Tori ważny jest przepis art 35.2 o którym wyżej wspomniałem. Gdyby jednak dalej miała problem, to tego przepisu bym się trzymał, bo on w tej sytuacji wyraźnie stanowi że szacuje się do wszczęcia postępowania a później już nie. Zakładam że celem tego przepisu jest właśnie unikanie takich sytuacji, tzn nie poprawiania co chwilę rozpoczętych procedur.

Ale skoro nie ma problemu to nie ma o co się spierać.

16

Odp: szacowanie

janek159 napisał/a:

w jakim trybie ustawowym zwrot kosztów przy procedurze poniżej pzp?

toteż mówię, że zwrot kosztów przysługuje w trybie ustawowym, a nie poza ustawowym smile

17

Odp: szacowanie

gdzieś był chyba już taki post....ale znaleźć nie mogę...

Przyjmijmy, że wartość szacunkowa została prawidłowo określona i wyniosła 25tys. euro - art. 4 pkt. 8. Oferty spływają... i oferta z najniższą ceną jest na 32tys. Euro....unieważnić postępowanie i oszacować ponownie na podstawie np. ofert które spłynęły ? (dostawa) - w konsekwencji postępowanie krajowe>

18

Odp: szacowanie

Wygląda na to że szacuneczek coś poszedł nie tak, chyba że jesteście przekonani że oszacowaliście z należyta starannością, ale jakoś mi to nie wygląda.

19

Odp: szacowanie

no wygląda na to że z należyta starannością...no ale co byś zrobił? unieważniłbyś i oparłbyś się przy następnym szacunku na ofertach , które spłynęły?

20

Odp: szacowanie

jeżeli to nie były roboty budowlane to tak

21

Odp: szacowanie

Jo dobrze radzi.