1 (edytowany przez jo 2017-02-15 11:11:17)

Temat: kosztorys

miał ktoś może do czynienia z programem kosztorysowym rodos? niektóre z cen jednostkowych są wpisane w nawiasie a niektóre bez nawiasu
przy wymnażaniu pozycji ceny jednostkowej i krotności na 144 pozycje 120 się różni od wartości podanych przez oferenta (wygląda jakby wpisywał ręcznie) i nie są to rozbieżności rzędu 1-2 groszy?? mam poprawiać 120 pozycji ??

2

Odp: kosztorys

W programach kosztorysowych ,nie tylko Rodos ceny jednostkowe nie powstają z prostego działania.mnożenia lub dzielenia. To co widzisz na wydruku to efekt wielu działań prowadzonych w tle z dokładnością często do kilkunastu miejsc po przecinku. Radko kiedy pomnożenie ceny jednostkowej przez ilość da wartość wykazaną przez program. Jeżeli chcesz sprawdzić wyliczenia to poproś wykonawcę o kosztorys ofertowy przekonwertowany do arkusza kalkulacyjnego excel lub inny.

3 (edytowany przez jo 2017-02-27 06:58:09)

Odp: kosztorys

wezwać go do wyjaśnień w sprawie tego kosztorysu i niskiej roboczogodziny z:
1) art 87 ust 1
2) 26 ust 3
3) 26 ust 4

4

Odp: kosztorys

a czym jest kosztorys, treścią oferty czy dokumentem przedmiotowym? powinien być rozumiany jako treść oferty

5

Odp: kosztorys

czyli 1) ???

6

Odp: kosztorys

a czy nie powinieneś dokonać czynności poprawienia, czyli samemu przemnożyć ceny jednostkowe przez ilości, czyli zastosować poprawienie oczywistych omyłek rachunkowych z 87.2.2 ?

Bo to raczej się nie nadaje do wyjaśniania.

7

Odp: kosztorys

na 144 pozycje 120 jest błędnie wymnożonych robił to program kosztorysowy (pisałem o tym w innym poście ) to jest nie możliwe żeby program się mylił w tylu pozycjach musi być jakieś inne wytłumaczenie i dlatego chcę wyjaśnień

8

Odp: kosztorys

jak zrozumiałem 120 pozycji jest błędnie przemnożonych, czyli np.

10 zł x 20 = 300 zł
i tak pozostałe 119 pozycji

nie wiem co tu dadzą jakiekolwiek wyjaśnienia że np. program ma w pamięci cyfry do 10 po przecinku i stąd te różnice.

Ty stoisz przed konkretną sytuacją, masz ceny jednostkowe i błędne przemnożenia, no i jak taką sytuację zakwalifikować. Czy zastosować tu wyjaśnienia, które nie naprawią tej oferty, nie mogą jej zmienić, czy jednak jest tu obowiązek samodzielnego poprawienia oferty w oparciu o założenie że ceny jednostkowe są prawidłowe.

9

Odp: kosztorys

Rozbieżności są czasem 1 grosz czasem 5 zł czasem 80 groszy, trochę mnie martwi to co napisał marekw2 w poście 2 ale chyba faktycznie poprawię bo kosztorysu nie może zmienić

10

Odp: kosztorys

excel , a tam wprowadzamy ceny jednostkowe z dokładnością do dwóch miejsc z kosztorysu ofertowego, i mnożenie przez ilości z przedmiaru

11 (edytowany przez marekw2 2017-02-27 12:06:49)

Odp: kosztorys

Aby uniknąć ręcznego przepisywania tych 120 pozycji proponuję zwrócić się do wykonawcy lub osoby, która robiła wam kosztorys inwestorski o dostarczenie kosztorysu w formacie excel. Nie wiem jak w Rodosie ale w Normie wygenerowanie takiego pliku jest proste i trwa kilka minut. Potem tak jak wyżej radzi janek159.

12

Odp: kosztorys

Do poprawienia. Mozolna robota, ale jest to do zrobienia i co ważne obowiązkiem zamawiającego jest poprawienie oferty.

13

Odp: kosztorys

no niestety, zrobiłem plik w exelu i dodałem jako załącznik do pisma w którym informuję o poprawie oczywistych pomyłek matematycznych

14

Odp: kosztorys

wyrazy współczucia i uznania

15

Odp: kosztorys

ostatni raz obmiarem - tylko ryczałt

16

Odp: kosztorys

Witam.
Okazuje się że programy do kosztorysowania mają różne metody liczenia:
Otrzymałem kosztorys ofertowy w Zuzi.
W którym występują kolumny: Wyliczona wartość jednostkowa oraz Wartość z narzutami.
Podaję przykład z pewnych pozycji:
Ilość *Wyliczona wart. jedn = Wartość z narzutami.
1.  264*7=1849,30 - jeżeli przemnożymy na piechotę to wychodzi wartość 1848 - pojawia się różnica.
2.  1*1030 = 1030 - jest ok
3.  34*375,95=12782,30 - jest ok
Ad1: 1849,30/264=7,004924242 - program zaokrągla do 2 miejsc po przecinku - stąd ta różnica.
Ad2. 1030/1 = 1 - tutaj nie ma co zaokrąglić i  jest ok
Ad3. 12782,30/34=375,95 - tutaj też wynik dzielenia wychodzi do 2 miejsc po przecinku - nie występuje zaokrąglenie.
Teraz moje pytanie.
Czy jest potrzeba występowania o kosztorys szczegółowy? oraz wystąpić z pismem o wyjaśnienie metody liczenia kosztorysu - oferta najkorzystniejsza.
Poniżej link do wyjaśnienia problemu na podstawie innego programu do kosztorysowania
Okazuje się że programy do kosztorysowania mają różne metody liczenia:
https://www.ath.pl/serwis/faq/Norma-PRO-Norma-STANDARD/post/wyjasnienie-obliczen-narzutow-w-normie