1

Temat: Objęcie udziałów

Witam. Problem niby banalny ale nie zajmuję się zamówieniami publicznymi. Jako gmina od czasu do czasu obejmujemy udziały w spółkach komunalnych za wkład pieniężny lub niepieniężny. Są to kwoty powyżej 30 tys. euro. Jaka jest konkretna przesłanka ze nie stosuje się trybów ustawy pzp. ?? Mam co prawda archiwalną opinię UZP, w której jest konkluzja że "stosowanie przepisów pzp przy nabywaniu praw udziałowych  nie jest właściwe", ale konkretnej przesłanki z ustawy nie podali. Pozdrawiam

2 (edytowany przez janek159 2017-02-07 13:57:03)

Odp: Objęcie udziałów

chyba niebanalny,

a czy jest to zamówienie publiczne? z punktu widzenia definicji w art. 2

3

Odp: Objęcie udziałów

Dzięki.....no właśnie w tę stronę szła wyżej wspomniana opinia UZP, ale jest dość leciwa, opiera się na dyrektywie z 1993 r.
Kolejne pytanie...jeśli to nie jest zamówienie publiczne, to w sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach nie powinno się kwot na objęcie akcji udziałów wykazywać ?

4 (edytowany przez janek159 2017-02-07 15:28:29)

Odp: Objęcie udziałów

No to konsekwentnie, ....sprawozdanie z udzielonych zamówień publicznych.

Aaa, jest tam taka pozycja? bo nie mam tera przed oczymia formularza

5

Odp: Objęcie udziałów

no właśnie, konsekwentnie....przejąłem tę działkę pół roku temu, poprzednik wpisywał w sprawozdaniu te wkłady pieniężne w pozycji "usługi finansowe związane z emisja, sprzedażą, kupnem lub zbyciem papierów wartościowych .......", co się mi nie klei z ww. interpretacją

6

Odp: Objęcie udziałów

Ta sytuacja się pod to nie kwalifikuje. Pewnie ktoś chciał na siłę coś wpisać byle tylko znalazło się w sprawozdaniu.  Więc co należałoby ustalić: że nie jest to nabycie zamówieniem publicznym więc i nie znajdzie się w sprawozdaniu, bo i nawet formularz sprawozdania tej sytuacji nie przewiduje.

7

Odp: Objęcie udziałów

Wydatkowanie środków publicznych nie jest zamówieniem publicznym ?

8

Odp: Objęcie udziałów

to chyba odpowiedź na pytanie maerkw2....poniżej skopiowana opinia UZP plus link do tej opinii
Nabywanie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych
W ustawie Prawo zamówień publicznych brak jest jednoznacznych norm regulujących problematykę nabywania udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy. Wobec powyższego, dla ustalenia istnienia w tym zakresie obowiązku stosowania ustawy, należałoby się odwołać do regulacji zawartych w dyrektywach dotyczących zamówień publicznych.

Pomocna w tym przedmiocie będzie dyrektywa Rady z dnia 14 czerwca 1993r. dotycząca koordynacji procedur w zakresie udzielania zamówień publicznych na dostawy (93/36/EWG). Zawiera ona definicję, zgodnie z którą przez "zamówienie publiczne na dostawy" należy rozumieć umowy o charakterze majątkowym, zawierane w formie pisemnej pomiędzy dostawcą (osoba fizyczną lub prawną) a zamawiającym, których przedmiotem jest kupno, kupno na raty, dzierżawa, najem lub leasing z opcją lub bez opcji zakupu produktów. Takie rozumienie dostawy wyłącza z zakresu stosowania przepisów o zamówieniach publicznych umowy, których przedmiotem jest nabycie udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego.

Należy także mieć na uwadze, że nabycie udziałów, a zwłaszcza akcji, w spółkach handlowych wiąże się nierzadko z koniecznością stosowania określonych reguł rządzących przeprowadzaniem tego typu transakcji, może być również ograniczone przepisami prawa lub wewnętrzną regulacją obowiązującą w danej spółce. Zasady takie mogą w znacznym stopniu utrudniać lub wręcz uniemożliwiać stosowanie zasad i trybów udzielenia zamówień przewidzianych Prawem zamówień publicznych.

Mając zatem na uwadze unormowania zawarte w dyrektywie, a także szczególne reguły obowiązujące przy nabywaniu praw udziałowych, Urząd stoi na stanowisku, iż umowy tego typu wykazują cechy powodujące, iż stosowanie do nich przepisów o zamówieniach publicznych nie jest właściwe.

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/nabywanie-udzialow-i-akcji-w-spolkach-kapitalowych

9

Odp: Objęcie udziałów

marekw2 napisał/a:

Wydatkowanie środków publicznych nie jest zamówieniem publicznym ?

Bo jeszcze musi być dostawa, usługa lub robota budowlana.

10

Odp: Objęcie udziałów

Nigdzie nie ma tu informacji, że nie jest to zamówienie publiczne. Urząd stwierdza jedynie, że nie należy tu stosować przepisów o zamówieniach publicznych.

11

Odp: Objęcie udziałów

przyjmijmy, że masz marek rację ..skoro jest to zamówienie publiczne to jaka jest przesłanka nie stosowania procedur pzp.?..

12

Odp: Objęcie udziałów

ja widzę:

,,Zawiera ona definicję, zgodnie z którą przez "zamówienie publiczne na dostawy" należy rozumieć umowy o charakterze majątkowym, zawierane w formie pisemnej pomiędzy dostawcą (osoba fizyczną lub prawną) a zamawiającym, których przedmiotem jest kupno, kupno na raty, dzierżawa, najem lub leasing z opcją lub bez opcji zakupu produktów. Takie rozumienie dostawy wyłącza z zakresu stosowania przepisów o zamówieniach publicznych umowy, których przedmiotem jest nabycie udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego."


Więc jak nie ma tu dostawy to i zamówienia publicznego (bo rb i usługa to na pewno nie jest).

art. 2.13 zamówieniach publicznych - należy przez to rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane;

13

Odp: Objęcie udziałów

po dwudniowej analizie powyższą opinię czytam tak....objęcie akcji nie jest umową odpłatna zawarta pomiędzy wykonawcą a zamawiającym ..czyli nie jest zamówieniem publicznym na dostawy...gwoli wyjaśnienia gmina nie podpisuje ze spólką zadnej umowy na objęcie akcji.

14

Odp: Objęcie udziałów

Z tym podpisaniem umowy to jeszcze inna sprawa, bo gdyby warunkiem istnienia ,,zamówienia publicznego" była umowa pisemna, to co w sytuacji jak zamawiający miałby tylko fakturę na 500 tys za realiazcję np. robót budowlanych, nie mielibyśmy do czynienia z zamówieniem publicznym, mielibyśmy.

15

Odp: Objęcie udziałów

no to to mi gwóżdz wbiłeś w moja analizę z tą umową smile

16

Odp: Objęcie udziałów

nie wbiłem,
jakiś czas temu zastanawiałem się, że jakby tak w ogóle nie podpisywać umów to nie trzeba by ustawy stosować.

17

Odp: Objęcie udziałów

Nawet jeśli umowa będzie jedynie ustna, a przedmiotem tak zawartego stosunku zobowiązaniowego będzie usługa, dostawa lub robota budowlana w rozumieniu przepisów ustawy Pzp, to będzie to zamówienie publiczne smile