1

Temat: Jak szacować?

Witam mam pytanko, a mianowice Jak szacować w „nowej” ustawie zamówień? Z góry dziękuje za pomoc. Pati:-)

2

Odp: Jak szacować?

Nowa ustawa - Prawo zamówień publicznych szacowanie wartości zamówienia reguluje w art. 32-35. Tam znajdziesz najważniejsze zasady szacownia. Na moje oko jakichś rewolucyjnych zmian nie ma (no może art. 34) poza tym po staremu: ustalamy wartość zamówienia nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem wszczęcia postępowania jeżeli przedmiotem są dostawy lub usługi, oraz nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęciem postępowania jeżeli przedmiotem zamówienia sa roboty budowlane. Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy BEZ PODATKU od towarów i usług. No i najważniejsze szacujemy z NALEŻYTĄ STARANNOŚCiĄ a więc czyniąc zadość treści art. 355 par. 1i2 kc, a i jeszcze jedna ważna rzecz - trwają prace<<nad drugim już w tym roku:)>> Rozporządzeniem Prezesa RM w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro. POWODZENIA w szacowniu PATI wink

3

Odp: Jak szacować?

no to małe pytanko:
jezeli oszacowałem zamówienie 2 miesiace temu i obliczyłem próg stosujac stary kurs euro, ale jeszcze nie ogłosiłem zamówienia to powinienem przeliczyć je jeszcze raz?
jezeli tak, to w jakim zakresie? wszystkie pozycje czy tylko przelicznik na  wartość w euro by sprawdzic progi?
jezeli po publikacji ogłoszenia kurs euro znowu sie zmieni to juz chyba nic na to nie poradzimy?

4 (edytowany przez emi 2006-05-07 14:50:38)

Odp: Jak szacować?

Drogi Leonie,

odpowiedź znajdziesz w treści Rozporządzenia z dnia 20 marca 2006 roku, gdzie w § 2 czytamy: "Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe" Wszczętych czyli po zamieszczeniu ogłoszenia.

Tak więc wydaje mi się że skoro nie było jeszcze ogłoszenia to powinieneś przeliczyć wartość zamówienia wg nowego kursu - podstawa prawna - art. 35 ust. 2 ustawy "Jeżeli po ustaleniu wartości zamówienia nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenie, zamawiający przed wszczęciem postępowania dokonuje zmiany wartości zamówienia"

5

Odp: Jak szacować?

A wątpliwości powstają w związku ze statusem EURO. No bo przecież tylko raz w danym postępowaniu dokonuje się przeliczenia na EURO i koniec. Później wszystkie operacje przeprowadzone są na złotówkach. Przyznam się że czasami mam wątpliwości co do swojego postępowania w przypadku gdy wartość zamówienia szacowana lekko poniżej 60.000 Euro, a przy rozstrzyganiu przetargu wybierana jest oferta o wartości powyżej 60.000 EURO, bo inne zostały odrzucone. Mam nadzieję że jak najszybciej wejdziemy do strefy EURO wtedy nasze rozterki znikną smile