1

Temat: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Jest po wyborze oferty, ale termin do wniesienia odwołania jeszcze nie upłynął. Chcę wezwać W, którego oferta została wybrana do przedłużenia TZO bo wiem ze nie wyrobimy się z umową. Czy tego wykluczonego też Wzywać, żeby nie naruszyć zasady równego traktowania, czy też niech sam sobie pilnuje TZO i jak chce to przedłuża.

2

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Tej oferty już nie ma, więc nie bardzo jest o co występować. Sam wykonawca też nie ma czego przedłużać - z jego perspektywy też już nie ma tej oferty.

Równie dobrze można napisać, że aby nie naruszyć zasady równego traktowania albo nikogo nie wykluczasz albo wszystkich (albo ze wszystkimi podpisujesz umowę).

O równym traktowaniu można mówić tylko w przypadku takiej samej sytuacji wykonawców. Tu oczywiście tego nie ma, wykonawca jest wykluczony, więc nie ma podstaw, żeby myśleć o tej zasadzie.

3

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

O przedłużenie terminu związania ofertą zwróć się do wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu, którzy nie zostali wcześniej wykluczeni lub też ich oferty nie zostały odrzucone. Brak zgody na przedłużenie oznacza wykluczenie z dalszego postępowania.
Zasady przedłużania terminu związania ofertą regulują przepisy art. 85 ust. 2-5 ustawy Pzp. Zgodnie z nimi, jeżeli o przedłużenie terminu związania ofertą występuje zamawiający, ma on wówczas obowiązek, aby zwrócić się do wykonawców z wnioskiem o wyrażenie zgody na co najmniej 3 dni przed upływem terminu związania ofertą. Termin związania ofertą można przedłużyć o nie więcej niż 60 dni, a zamawiający może wystąpić z taką prośbą tylko raz w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Występując z wnioskiem o przedłużenie terminu, zamawiający ma obowiązek wystosować go do wszystkich wykonawców, którzy biorą udział w postępowaniu, którzy nie zostali wcześniej wykluczeni lub też ich oferty nie zostały odrzucone.

4

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Dziękuję.

5

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Trochę odświeżę temat.. Następująca sytuacja: przetarg nieograniczony, w terminie wpłynęło kilka ofert. Dla jednej z ofert wadium wpłynęło po terminie (w pieniądzu), dla innej nie wpłynęło wcale. Wyboru najkorzystniejszej oferty jeszcze nie było i w związku z tym chce przedłużyć TZO. Co zrobić z ofertami "niezabezpieczonymi"? Już teraz wiem, że wyk. będą do wykluczenia. Pominąć ich przy przedłużaniu TZO?

6

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Oczywiście, przecież skoro oferta nie jest zabezpieczona to do czego chcecie ich wzywać?

7

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Chciałem się upewnić, zatem wzywam pozostałych, a tych od "niezabezpieczonej" spisuje na straty wink dzięki

8

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Ja bym uważał z tym pomijaniem... w art. 85 jest mowa o wykonawcach a nie o wykonawcach biorących udział w postępowaniu... przywołując definicję wykonawcy z art. 2 to bym się nad tym zastanowił...

9

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Na pewno jest tu inna sytuacja niż w pierwotnym zapytaniu z tego wątku.

Moim zdaniem należy wezwać wszystkich. Oferta jest w grze. To że wyleci jest oczywiste, więc dla poprawności, wykonawcy którzy złożyli niezabezpieczone oferty powinni być wykluczeni niezwłocznie.

10

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Dzisiaj jest ostatni dzień na wysłanie przedłużenia, prawdopodobny termin wyboru będzie dopiero we wtorek. Jeśli wezwę też tych od niezabezpieczonych to zgodnie z 85 ust. 4 przedłużą termin i wadium (wadium w pieniądzu). Problem polega na tym, że dla jednej z ofert wadium w ogóle nie wpłynęło i po ewentualnym wezwaniu o przedłużenie może się zrobić ciekawa sytuacja.. Wykonawca, który złożył ofertę i nie wpłacił wadium zostanie wezwany o przedłużenie TZO i przedłużenie okresu ważności wadium lub wniesienie nowego? (bo "starego" wadium nie było)? Trochę dziwne.. Skłaniałbym się bardziej do rozwiązania, które zaproponował Marcel..

11

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

A na jakiej podstawie wezwiesz do przedłużenia wadium wykonawcę którego za brak wadium zobowiazany jesteś do wykluczenia?

12

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Najlepszym rozwiązaniem jest uprzednie wykluczenie odpowiednich wykonawców. Skoro ich nie wykluczyłeś to ich oferty są w grze i nie można ich przy przedłużeniu TZO pominąć.

13

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

I taka była pierwotna treść mojego pytania, wniosek o przedłużenie TZO wysłać tylko do tych, których oferty są zabezpieczone wadium czy do wszystkich? Dodam, że wybór najkorzystniejszej planuję na wtorek, a TZO kończy mi się w środę.

14

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

psz napisał/a:

Najlepszym rozwiązaniem jest uprzednie wykluczenie odpowiednich wykonawców.

I tak było by najrozsądniej, z takiego założenia wyszedłem, lecz skro nie zostali poinformowani o wykluczeniu nadal posiadają status wykonawcy i należy ich wezwać.

15

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

U mnie w jednostce z reguły dopiero po uzupełnieniach/wyjaśnieniach komisja zwraca się z wnioskiem do kierownika o wybór, wykluczenia, odrzucenia itd. Zastanawiam się jak formalnie zrobić wykluczenia dziś. Mogę dziś wykluczyć oferty niezabezpieczone wadium, a np. we wtorek (po uzupełnieniach) zrobić wybór najkorzystniejszej i ewentualne dalsze wykluczenia? Jeśli tak to jak wtedy wygląda kwestia informowania wykonawców? Zgodnie z art. 92 o wykluczeniach/odrzuceniach wykonawców informuję dopiero niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej. Nigdy nie robiłem oddzielnie tych czynności, więc jak powinno to wyglądać?

16

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

To wybierz i nie wzywaj do przedłużenia! Po co sobie sprawę komplikować - najważniejsze, żeby wybór był przez upływem TZO.

17

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

W kilku ofertach mam uzupełnienia i wyjaśnienia, z terminem "realnym" wyznaczonym na poniedziałek, a dziś jest dla mnie ostatni dzień na wniosek o przedłużenie TZO..

18

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Adam napisał/a:

W kilku ofertach mam uzupełnienia i wyjaśnienia, z terminem "realnym" wyznaczonym na poniedziałek, a dziś jest dla mnie ostatni dzień na wniosek o przedłużenie TZO..

Booo???

19

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

85 ust. 2 - na 3 dni przed upływem TZO

20

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

psz napisał/a:

Najlepszym rozwiązaniem jest uprzednie wykluczenie odpowiednich wykonawców. Skoro ich nie wykluczyłeś to ich oferty są w grze i nie można ich przy przedłużeniu TZO pominąć.

Nie wiem czy jest to mozliwe. Art 92 mówi o jednoczesnym działaniu - wybór / odrzucenie/ wykluczenie

21 (edytowany przez Adam 2014-02-07 10:17:46)

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

No właśnie 92 mówi o równoczesnym poinformowaniu wykonawców, a nie o samej czynności. Ponadto nakazuje poinformować o wykluczniach/odrzuceniach niezwłocznie po wyborze.. Art. 24 ust. 3 też mówi o zawiadomieniu (z zastrzeżeniem art. 92 ust 1 pkt 3). A sam moment wykluczenia?

22

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Wg mnie nie należy wzywać tych wykonawców do przedłużenia TZO. Chcąc być mega skrupulatnym mozesz napisac w wew. protokole dlaczego nie wzywasz pozostałych.

23

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Adam napisał/a:

85 ust. 2 - na 3 dni przed upływem TZO

Ale po co??? Jeśli we wtorek rozstrzygasz, to nie ma sensu wzywać spytaj tylko wygrywającego czy chce zawrzeć umowę wink

24

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

Myślałem nad takim rozwiązaniem: komisja pisze wniosek do kierownika o wykluczenie wyk. których oferty nie zostały zabezpieczone wadium. Następnie kieruję wnioski do pozostałych o przedłużenie TZO. Po uzupełnieniach/wyjaśnieniach, wyrażeniu zgody na przedłużenie TZO komisja pisze wniosek do kierownika o wybór (i odpowiednio wykluczenie/odrzucenie w razie niewyrażenia zgody) i dopiero po tym napiszę informację zgodnie z 92 do wykonawców, w której napiszę o wyborze najkorzystniejszej, o wykluczeniu w dniu dzisiejszym wyk. oraz o ewentualnych pozostałych wykluczeniach. Termin na odwołania/ podpisanie i tak płynie od otrzymania informacji, więc teoretycznie sam moment wyklucznia nie ma znaczenia. Pytanie tylko, czy tak można?

25

Odp: Wzywać wykluczonego do przedłużenia TZO?

bipi napisał/a:
Adam napisał/a:

85 ust. 2 - na 3 dni przed upływem TZO

Ale po co??? Jeśli we wtorek rozstrzygasz, to nie ma sensu wzywać spytaj tylko wygrywającego czy chce zawrzeć umowę wink

Trochę na wyrost.. będą wykluczenia, więc będę musiał czekać z umową min. 5 dni, a to już będzie grubo po TZO. Zamówienia współfinansowane. Jeśli Wykonawca się rozmyśli przed podpisaniem umowy (pomimo najszczerszych chęci i zapewnień) to będę miał problem...