1

Temat: Klauzula zawieszająca

Uprzejmie proszę o opinię, czy wolno zamawiającemu ogłosić i przeprowadzić postępo-wanie o udzielnie zamówienia publicznego z klauzulą zawieszającą, tj. z zapisem w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że postępowanie zostanie unieważnione, jeśli zamawiający nie otrzyma spodziewanej dotacji lub pożyczki, a w planie finansowym nie posiada środków własnych na zrealizowanie całości tego zamówienia.
Przykład:
Jednostka samorządu terytorialnego przewiduje wykonanie kanalizacji jednej miejscowości, w planie finansowym zakłada 20 % wartości szacunkowej ze środków własnych a pozostałe 80 % ze środków pomocowych UE lub pożyczki, np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zamawiający zamierza ubiegać się o środki z Unii Europejskiej, lecz nie jest pewny ich pozytywnego rozpatrzenia, a chce ogłosić i przeprowadzić postępowanie, żeby ewentualnie móc jeszcze w tym samym roku budżetowym wykonać zamówienie.
Pytanie:
Czy wolno zamawiającemu zapisać w SIWZ warunek, że jeśli nie otrzyma dofinansowa-nia/pożyczki to unieważni postępowanie, a jeśli tak to który zapis w ustawie Prawo zamówień publicznych na to pozwala?


Moim zdaniem nie można, ale Radca Prawny i Skarbnik twierdzą, że to jest dopuszczalne, ale nie podają na jakiej podstawie.

2

Odp: Klauzula zawieszająca

Takiego zapisu nie radze wprowadzać, bo mozna go oprotestowac, a po co sie użerac z protestem?
Jak nie dostaniecie środków, to i tak unieważnicie smile

3

Odp: Klauzula zawieszająca

Zgadzam się z Piotrkiem.

Wszcząć postępowanie możecie zawsze, nawet jeżeli nie posiadacie Państwo w pełni zabezpieczenia finansowego.
Ważne, że się o nie staracie. W przypadku, gdy nie zostanie przyznana dotacja - nie istotne źródło - postępowanie należy unieważnić. 

W ŻADNYM WYPADKU NIE WOLNO UPRZEDZAĆ W SIWZ, ŻE ISTNIEJE PRAWDOPODOBIEŃSTWO UNIEWAŻNIENIA POSTĘPOWANIA.

Na pewno wolno prowadzić procedurę, nie wolno podpisać jedynie umowy w wyniku jej rozstrzygnięcie, jeżeli nie zostały środki finansowe zapewnione.

Gdy nie zostaną środki przyznane wówczas unieważniamy postępowania z art. 93 ust. 1 pkt. 6

4

Odp: Klauzula zawieszająca

nora4 napisał/a:

unieważniamy postępowania z art. 93 ust. 1 pkt. 6

A czego nie można było przewidzieć? Gdzie tu interes publiczny? Ja to widze interes zamawiającego, który niekoniecznie musi być publicznym smile

5

Odp: Klauzula zawieszająca

Wchodzi w grę art. 93 ust. 1 pkt 4, 6 i 7.
Tak czy owak - jak nie ma pieniędzy to zamówienia i tak nie będzie big_smile

6

Odp: Klauzula zawieszająca

Ale jak otworzę oferty i unieważnię to narażam się na zwrot kosztów za przygotowanie ofert. A tak poza tym jaką miałabym podać kwotę na otwarciu: tą którą mam na kocie czy tą którą może będę miała jak mi dadza dofinansowanie.
Powiedzmy, że szacunkowa wartość zamówienia wynosi 100.000 zł netto
Na koncie mam swoich pieniędzy 20.000
A na pozostałe 80.000 cały czas czekam, albo już w trakcie otwarcia wiem, że ich nie dostanę.
Którą kwotę podać?

7

Odp: Klauzula zawieszająca

Pieniądze musisz dostać przed otwarciem ofert - inaczej uniewazniasz postepowanie.
Mozesz je uniewaznic przed otwarciem ofert - wtedy nie narazasz sie na zwrot kosztów, chyba że ktoś złozył oferte duzo wczesniej, ale to sie w praktyce nie zdaża.
Mozesz tez otworzyć oferty - wtedy na otwarciu podajesz kwote którą masz czyli 20.000 i z tego powodu uniewazniasz postepowanie, ale wtedy wykonawcy moga żądać zwrotu kosztów.

8

Odp: Klauzula zawieszająca

Ale na jakiej podstawie unieważniam przed otwarciem. Przecież nie wiem za ile będą oferty. A może mi wystarczy? (wiem że to mało prawdopodobne, ale wszystko jest możliwe).

9

Odp: Klauzula zawieszająca

Przed otwarciem można unieważnić jedynie na podst. 93.1 pkt 6 lub 7.
Na temat pkt 6 już sie wypowiedziałem, natomiast co do pkt.7 to też za bardzo sie nie da podciągnąć - chyba że oszacowano du... nieprawidłowo big_smile i właściwy szacunek powodowałby zmiane progu wartości zamówienia

10 (edytowany przez daga 2006-12-29 11:38:34)

Odp: Klauzula zawieszająca

Czyli tak naprawdę nie można unieważnić. Z 6 brak wystąpienia istotnej zmiany okoliczności oraz interesu publicznego. A co do 7 to postępowanie jeżeli jest przeprowadzone prawidłowo, to czy nie dostanie dofinansowania, czyli brak pieniędzy można uznać za "wadę postępowania"?

Czyli lepiej nie ogłaszać, aż do chwili gdy dostanie się pieniądze.

11

Odp: Klauzula zawieszająca

Marko napisał/a:
nora4 napisał/a:

unieważniamy postępowania z art. 93 ust. 1 pkt. 6

A czego nie można było przewidzieć? Gdzie tu interes publiczny? Ja to widze interes zamawiającego, który niekoniecznie musi być publicznym smile

To, proste. Zamawiający powołując sie na tę przesłankę unieważnienia musi podać uzasadnienie faktyczne, a w tym szczególnym przypadku powinno dotyczć łączenie trzech spójnie ze sobą związanych zależności:

1.  wystąpiła istotna zmiana okoliczności - np. zmiana ta polega na nie uwzględnieniu wniosku i nie przyznanie dotacji z FOŚ (należy podać przyczynę jej nie otrzymania, jeżeli jest to uzasadnione w cofniętym wniosku, także podając datę złożenia wniosku i datę ostatecznej decyzji o jego cofnięciu);

2. nie leży w interesie publicznym - np. zamawiający w związku z powyższym nie może  zapewnić pełnego finansowania, a tym samym nie może zrealizować zamówienia bez narażenia się na naruszenie dyscypliny finansów publicznych;

3. nie można było wcześniej przewidzieć - np. zamawiający składając wniosek o dofinansowanie dopełnił wszytkich obowiązków wynikających z terminów, wymaganych dokumentów do wniosku, stosownych zezwoleń itp..., jednak wniosek z przyczyn nie zależnych od zamawiającego został odrzucony, czego nie mógł przewidzieć wszczynając postępowanie, a którego celem było dochowanie terminów zawartych we wniosku.


Myslę, że nie należy zaraz upatrywać u zamawiających zakulisowych podstaw unieważniania postępowania. Pytanie Dagi było dość czytelne.

Interes publicznczny Sz. Marko można załatwić w prostszy sposób. Nie trzeba wcale narażać się na uchybienia stosowania przesłanek z a rt. 93 ust. 1 pkt. 6 lub 7.

Wystarczy po prostu przeprowadzić postępowanie, wybrać ofertę, poczekać, poczekać, czekać..... już wiemy wszyscy na co smile)  i .... nie podpisać umowy, która z mocy prawa będzie nie ważna.

12

Odp: Klauzula zawieszająca

daga napisał/a:

Czyli tak naprawdę nie można unieważnić. Z 6 brak wystąpienia istotnej zmiany okoliczności oraz interesu publicznego. A co do 7 to postępowanie jeżeli jest przeprowadzone prawidłowo, to czy nie dostanie dofinansowania, czyli brak pieniędzy można uznać za "wadę postępowania"?

Czyli lepiej nie ogłaszać, aż do chwili gdy dostanie się pieniądze.

ogłaszaj i prowadź postępowanie. Jak unieważnić czytaj wyżej... smile