1

Temat: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

przygotowujemy się do przeprowadzenia postępowania przetargowego które finansowane będzie z RPO. Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnej gwarancji że otrzymamy środki na projekt. Z uwagi na dość krótkie termyny realizacji chcemy zrobić wcześniej postępowanie. Zatem czy mogę umieścić w siwz zapis,  że  postępowanie może być unieważnione  w razie nie otrzymania środków na ten cel???

2

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

ostatnio na szkoleniu znany prawnik w zakresie zamówień publicznych  na podobne pytanie odpowiedział,ze można ogłosić przetarg bez ( w tym momencie) zabezpieczenia środków, ważne jest, że w chwili podpisania umowy te  środki są, natomiast  jeśli chodzi o zapis to niech może ktoś inny się wypowie , mnie mój  prawnik odradził ogłaszania rok temu przetargu z takim zapisem, co nie oznacza,że miał rację.

3

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

Według mnie zapis zupełnie niepotrzebny, przesłanki uniewaznienia mamy w artr. 93 i po prostu tylko tego sie można trzymac, inne zastrzezenia w specyfikacjach chyba nic nie wnosza. Pozostaje ci tylko 93.1.4. Bo to kwota która możesz wydać (jesli dostaniesz kase) a nie kwota która zamierzasz.

4

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

Przy takim zapisie możesz mieć tzw. zero wykonawców ponadto masz obowiązek poinformowania o wartości jaką zamawiajacy posiada na zrealizowanie przedmiotu zamówienia przy otwarciu ofert

5

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

myszy1953 napisał/a:

Przy takim zapisie możesz mieć tzw. zero wykonawców ponadto masz obowiązek poinformowania o wartości jaką zamawiajacy posiada na zrealizowanie przedmiotu zamówienia przy otwarciu ofert

Jaką zamierza przeznaczyć, a to nie to samo.

6

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

zgadzam sie z przedmówcą. Zamierza a może to wielka róznica smile

7

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

RobertoX27 napisał/a:

przygotowujemy się do przeprowadzenia postępowania przetargowego które finansowane będzie z RPO. Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnej gwarancji że otrzymamy środki na projekt. Z uwagi na dość krótkie termyny realizacji chcemy zrobić wcześniej postępowanie. Zatem czy mogę umieścić w siwz zapis,  że  postępowanie może być unieważnione  w razie nie otrzymania środków na ten cel???

Taki zapis jest niedozwolony,biorac pod uwage ekwiwalentnosc zobowiazan.Zamawiajacy ponosi odpowiedzialnosc za swoją zdolnosc płatnicza a wykonawca chce miec pewnosc ze otrzyma wynagrodzenia.

8

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

Zobaczcie co otrzymałem z sąsiedniej gminy


"Gmina może ogłosić przetarg jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu w ramach
RPO z klauzulą umożliwiającą jego unieważnienie w przypadku nieotrzymania
dofinansowania. Takie zapisy zdarza nam się wstawiać, radcy prawni nie mają
zastrzeżeń, ale proszę na wszelki wypadek skonsultować to jeszcze z Waszym
mecenasem. Zapis wynika z tego, że przesuwamy roboty na IV kwartał 2008 i
przetarg trzeba rozstrzygnąć najpóźniej na początku października, a nie
wiadomo tak do końca ile potrwa procedura konkursowa"

9

Odp: zastrzeżenie unieważnienia postępowania

na stronie urzędu zamówień publicznych swego czasu były odpowiedzi dla miast organizujących euro 2012. jedno z pytań dotyczyło (o ile sie nie mylę) problemu wszczęcia postepowania w przypadku, gdy zamawiajacy zmaierza pozyskać je z zewnatrznych źródeł - może tam znajdziesz odpowiedź.