1

Temat: Zmiana terminu wykonania umowy

Mamy umowę zawartą 21.01.2021r.  z terminem realizacji do 10.11.2021 ( PN wg starej ustawy). Wykonawca wszedł na roboty w marcu. Dziś złożył wniosek o aneks o przesunięcie terminu wykonania o 1 mc. Argumentuje tym,  że taka Zmiana terminu to Zmiana nieistotna oraz że ma problem z pracownikami oraz podwykonawcami w związku z COVID. Umowa przewiduje zmianę terminu w sytuacji nieprzewidzianych okoliczności, których nie można było przewidzieć.... Projekt dofinansowany.
Nie zgodzę się z tym że nie mógł przewidzieć problemów z pracownikami w zw. z Covid bo ten  jest już od 2020r.  Ale to taki popularny teraz powód i te ustawy coviodowe, pozwalające przesuwać terminy itd..  Z istotnością zmiany też są na to różne orzecznictwa. Nie wiem czy się zgodzić czy też nie. Zgoda na zmianę oczywiście przyniesie dla nas wiele innych problemów zw. z dofinansowaniem, płatnościami itd. Ktoś coś doradzi? Proszę

2

Odp: Zmiana terminu wykonania umowy

Zmiana terminu jest zmianą istotną, tu nawet nie ma wątpliwości. Skutki covid mógł przewidzieć, ale nie mógł im zapobiec. Ale nawet jeśli uznasz, że nie są to okoliczności, których wykonawca nie mógł przewidzieć, to powinnaś działać na podstawie art. 15r ustawy antycovidowej. Zależy też, na ile rzetelnie wykonawca wyjaśnił całą sytuację, ale w razie czego należy wezwać go do uzupełnienia wyjaśnień.

3

Odp: Zmiana terminu wykonania umowy

memphis napisał/a:

Zmiana terminu jest zmianą istotną, tu nawet nie ma wątpliwości.....


a mogę poprosić o jakiś wyrok obronny? bo jakoś dziwnie wszystkie w innym kierunku

4

Odp: Zmiana terminu wykonania umowy

Prawdopodobnie nie ma wyroku stwierdzającego, że zmiana terminu jest zawsze istotna, bo nie musi być tak zawsze. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Z Twojego przypadku wynika natomiast, że wykonawca rozpoczął wykonywanie zamówienia dopiero po dwóch miesiącach od zawarcia umowy, a chce wydłużenia o miesiąc... Dla mnie to nie jest przypadek, który w jednakowym stopniu dotyczyłby każdego wykonawcy, chyba że ów opóźnienie jest rzeczywiście związane z covidem.
Natomiast jeśli okolicznościami powodującymi wydłużenie jest wyłącznie covid, nie zastanawiałbym się nad istotnością zmiany, tylko działał na podstawie ustawy antycovidowej albo klauzul umownych.
Udowodnianiem, że to zmiana nieistona uzależniasz się od oceny kontrolujących, którzy przyjmują najczęśniej bezpieczny wariant.

5

Odp: Zmiana terminu wykonania umowy

dziękuję