Temat: roboty nie ujęte w dokumentacji

Czy co do robót nie ujętych w dokumentacji, ani w przedmiarze można zrobić aneks? Na jakiej podstawie - 144 ust. 1 pkt 6 ?

2 (edytowany przez wadialny 2019-03-11 11:59:37)

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

Zamawiający może dokonać zwiększenia zakresu robót stanowiących przedmiot umowy, a tym samym zwiększyć wynagrodzenie wykonawcy również na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp.

Na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp zmiany w umowie w sprawie zamówienia publicznego zamawiający może z góry uznać za nieistotne, jeżeli łączna wartość zmian jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp i jednocześnie mniejsza od 15% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie w przypadku zamówień na roboty budowlane.

W przypadku zmian umowy dokonywanych na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp zamawiający nie musi sprawdzać, czy zmiana ma charakter istotny czy nieistotny, wystarczy bowiem, że łączna wartość zmian jest mniejsza niż kwoty określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 2479) [5 548 000 euro] i jednocześnie mniejsza od 15% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie, w przypadku zamówień na roboty budowlane.

Zmiany dokonane na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp nie mogą jedynie prowadzić do zmiany charakteru umowy lub umowy ramowej.

Ze zmianą ogólnego charakteru zamówienia będziemy mieć do czynienia w sytuacji zastąpienia danego przedmiotu zamówienia innym lub w sytuacji zmiany rodzaju zamówienia.

Zamawiający nie może natomiast zastosować art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp w celu uniknięcia stosowania Pzp.

3

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

czy można skorzystać z art. 144 uat. 1 pkt 6 również przy wynagrodzeniu ryczałtowym? w inwestycji na termomodernizacje budynków nie było uwzględnionego remontu  dachu jednego z budynków, nie ma tego w dokumentacji projektowej. w trakcie realizacji umowy okazuje sie że przecieka dach nie ujęty w dokumentacji projektowej. Czy Z. może skorzystać z art. 144 ust. 1 pkt.6?

4

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

gdyby to było w dokumentacji projektowej powiedziałbym że musi to być wykonane w ramach ceny ryczałtowej,

a tak zaryzykowałbym że może to być wykonane w trybie 144 ust.1 pkt 6 (przy zachowaniu widełek),

ale jeszcze uwaga,

czy takie zamówienie nie może być potraktowane jako odrębne od tego już realizowanego bo się teraz ujawniło? czyli zlecone stosownie do swej wartości komukolwiek?

5

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

wg mnie może tylko nie wiemy czy nie będzie bardziej ekonomicznie aby zlecić temu który już jest na budowie?

6

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

Tak. Przepis art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp może być zastosowany w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego. Podobnie, jak art. 144 ust. 1 pkt 2 Pzp.

7

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

wadialny- mogę prosić o coś więcej w tym temacie?będę wdzięczna

8

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

ktoś pomoże?
Wykonawca wysłał do nas liste robót po inwentaryzacji które należy wykonać dodatkowo-wartość tych robót nie ujętych w wysokości do 15% wartości umowy. czy to jedyna przesłanka którą Zamawiający musi zbadać czy należy również sprawdzić czy są konieczne aby ukończyć zadanie podstawowe?protokoły konieczności rozumie że muszą być itd...

9

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

A czy widzisz coś takiego w tym przepisie że mają być konieczne do wykonania podstawowego?

10

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

nie, ale ten przepis wg mnie to pełna swoboda..nie ma tu jakiegoś haczyka??

11

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

tak swoboda, zamawiający nie są aż do takiej przyzwyczajeni, stąd wietrzą podstęp

12

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

Tak się tylko zastanawiam nad tym ryczałtem. Skoro mamy umowę z wynagrodzeniem ryczałtowym to czy te dodatkowe roboty które pojawiły się po inwentaryzacji nie powinny zostać wykonane w ramach podstawowej umowy bez zwiekszenia wynagrodzenia?

13

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

no właśnie..wydaje mi sie że dodatkowe a dodatkowe to wielka rożnica... wg mnie jeśli czegoś nie ujęto w projekcie a zgodnie ze sztuką budowlaną czy fachową wiedzą budowlańca wiadomo odgórnie że musi być coś zrobione dodatkowo, bo technicznie jest to nierozłaczne ażeby "zahulało" to sorry ale Wykonawca robi to w cenie podstawowej umowy ryczałtowej.
bo tak to może sobie litanie wypisać i ujawnić sie z nią nie na etapie zadawania pytań do siwz tylko na etapie realizacji....

14

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

przykład gdzie wg mnie można uznać te dodatkowe z art. 144 ust. 1 pkt 6: Z. w ramach termomodernizacji budynków wymienia oprawy na energoszczedne, w projekcie nie było wymiany instalacji i okazuje sie na etapie realizacji ze stara instalacja nie udźwignie tych nowych opraw, wtedy można by umowę aneksować i wykonać dodatkowo nową instalacje, zgadzacie się? oczywiście opinia inspektora od instalacji musiałaby być wykonana.

15

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

no zgadza się pisałem w poście 4, to co powinno być w cenie ryczałtowej to w tej cenie

16 (edytowany przez Marta 2019-04-02 06:05:30)

Odp: roboty nie ujęte w dokumentacji

a czy w przypadku gdy Zamawiający zechce zrobić remont dachów-wymianę papy na dachach tych budynków termomodernizowanych a nie było to ujęte w dokumentacji projektowej to może to zlecić z art. 144 ust. 1 pkt 6?