1

Temat: roboty dodatkowe

Witam
Przeprowadziłam postępowanie na roboty budowlane. Umowa podpisania. W trakcie robót wystąpiły roboty dodatkowe (jest to potwierdzone  protokołami konieczności. Wartość tych robót dodatkowych nie przekroczy 50% wartości realizowanego zamówienia (zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy pzp) i również nie przekroczy 30 000 euro, bo jest to kwota 36.000zł. Ja zatem postąpić, aneks do umowy głównej i w nim podstawa prawna art. 4  pkt 8 ? Proszę bardzo o podpowiedź jak postąpić. Dziękuję bardzo.

2

Odp: roboty dodatkowe

a nie nowa umowa??

3

Odp: roboty dodatkowe

no właśnie tego nie wiem, pierwszy raz mi sie to przytafiło.

4

Odp: roboty dodatkowe

4.8 i  nowa umowa.

5

Odp: roboty dodatkowe

czyli w takiej sytuacji w nowej umowie nie nawiązywać że są to roboty dodatkowe do już zawartej umowy? tylko potraktować to jako nowe zamówienie na konkretną kwotę i konkretny zakres, tak?

6

Odp: roboty dodatkowe

Dobrze jest w dokumentach zaznaczyć że jest to zamówienie dodatkowe.

7

Odp: roboty dodatkowe

Marcel napisał/a:

Dobrze jest w dokumentach zaznaczyć że jest to zamówienie dodatkowe.



Czyli w nowej umowie zaznaczyć, tak? np. umowa na roboty dodatkowe nr ............... z dnia ............................. do umowy nr ........... z dnia ............................, której przedmiotem zamówienia jest ....................

8

Odp: roboty dodatkowe

umowa na roboty dodatkowe nr ............... z dnia ............................. do zamówienia nr ........... , którego przedmiotem jest ....................

9 (edytowany przez seniorcristobal 2016-05-16 10:59:54)

Odp: roboty dodatkowe

Mam pytanie związane z wątkiem.

art. 67 ust. 1 pkt 5 - dot. zamówień dodatkowych mówi m.in że warunkiem sine qua non możliwości ich udzielenia jest ...ich wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia".

1) czy chodzi to zatem wyłącznie o sytuację typu siła wyższa np. znalezienie pocisku, uderzenie pioruna etc? Co jeśli po prostu projektant czegoś nie przewidział.

A co jeśli faktycznie teoretycznie można było to przewidzieć, ale wykonanie danych robót jest naprawdę niezbędne żeby ukończyć całą robotę budowlaną. Po prostu bez wykonania tych prac nie można pójść dalej. Jednak zamawiający mógł to przewidzieć.

2) To co teraz? Ma rozpisywać nowy przetarg? Jest w trakcie budowy, wszystko rozkopane, dotychczasowy mógłby to w mog zrobić poprzez dodatkowe z wolnej ręki ale trzeba rozpisywać nowy przetarg na te prace?

10

Odp: roboty dodatkowe

Błąd projektanta nie upoważnia do zamówienia dodatkowego, ale zawsze można rozliczyć powykonawczo o ile jest to wynagrodzenie kosztorysowe smile

11

Odp: roboty dodatkowe

Wynagrodzenie jest ryczałtowe.

12

Odp: roboty dodatkowe

ale jak powykonawczo !!, skoro mówimy o zakresie wykraczającym po za dokumentację projektowa objętą w zamówieniu podstawowym ...

13

Odp: roboty dodatkowe

Jeżeli wykracza to faktycznie nie łapie się.

14

Odp: roboty dodatkowe

Czyli w sytuacji kiedy w trakcie prac wychodzą drobne rzeczy, które projektant najzwyczajniej pominął, a wynagrodzenie jest ryczałtowe, to szacuje wartość tych dodatkowych prac i udzielam niezależnego i nowego zamówienia stosując procedury adekwatnie do wartości.

Jeśli zatem okaże się, że te prace to trzy roboty np. 30.000 zł + 5.000 zł + 60.000 zł - to biorąc pod uwagę wartość - nie stosuje w ogóle ustawy, tylko ewentualnie wewnętrzny regulamin udzielania zamówień poniżej 30.000 euro?