1

Temat: Wystawienie referencji

Prosimy od dłuższego czasu jednego z inwestorów (Jednostka Wojskowa) o Wystawienie referencji do wykonanych w 2015 roku prac. Prace zostały odebrane bez zastrzeżeń o czym świadczy bezusterkowy protokół odbioru robót, jednak inwestor jakoś nie bardzo kwapi się do wysatwienia poświadczenia. Jak to wygląda z punktu widzenia ustawy - czy zamawiający na prawo odmówić wystawienia referencji - jeśli tak to w jakich przypadkach ? Bo chyba siłą ich zmusić siłą nie bardzo możemy ;-)

2

Odp: Wystawienie referencji

Rozporządzenie w sprawie dokumentów określa tylko taką sytuację:
"Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, są:
2)  w przypadku zamówień na roboty budowlane - inne dokumenty - jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać poświadczenia, o którym mowa w pkt 1;".
Nie dawajcie za wygraną i co jakiś czas występujcie o wystawienie poświadczenia. Do postępowania możecie załączyć protokół odbioru i załączyć pismo, że bezskutecznie, kilkakrotnie występowaliście o wystawienie poświadczenia.

3

Odp: Wystawienie referencji

Znam ten zapis i w zasadzie dla bezpieczeństwa zadałam pytanie do zamawiającego u którego chcemy złożyć ofertę, czy dopuści bezusterkowy protokół odbioru jako "inny dokument". O wystawienie referencji występujemy od grudnia i ostatnio usłyszeliśmy że to wymaga konsultacji z prawnikiem, i dziś ma być ta konsultacja, ale jaki będzie jej wynik trudno przewidzieć.

4

Odp: Wystawienie referencji

Konsultacji z prawnikiem big_smile

5

Odp: Wystawienie referencji

Zabawne nie ? A najlepsze jest to że dwie wcześniejsze referencje dostaliśmy od tego samego inwestora bez problemu ;-) No z małym wyjątkiem - sama musiałam je zredagować a oni tylko złożyli podpis.

6

Odp: Wystawienie referencji

Ciekawe na czym się opierają, na podstawie jakich przepisów że to wymaga konsultacji prawnika.

7

Odp: Wystawienie referencji

Nie wiem. Może jakiś wewnętrzny regulamin - przypominam że to Jednostka Wojskowa. Z nimi w zasadzie zawsze są jakieś problemy. Największy jaki z nimi mamy to taki, że nie akceptują wzoru gwarancji należytego wykoania umowy i właściwego usunięcia wad i usterek żadnej firmy ubezpieczeniowej, gdyż oni mają swój wzór gwarancji i to towarzystwa ubezpeiczeniowe mają złożyć podpis na ich wzorze i koniec kropka.

8

Odp: Wystawienie referencji

Gdybym dostała od W informację, o której wspomniałam w poście 2, to przyjęłabym to bez marudzenia smile

9

Odp: Wystawienie referencji

No więc odpowiedź negatywna ;-( Referencji nie dostaniemy. Zamawiający stwierdził, iż nie ma obowiązku wystawić referencji i ich nie wystawi.

10

Odp: Wystawienie referencji

Wykonawca wystąpił o wystawienie referencji jednakże jego usługa była wadliwie wykonana - roboty budowlane, czy Zamawiający ma obowiązek wystawić referencje czy może odmówić. Czy jest jakakolwiek podstawa prawna na która można się odwołać przy odmowie wystawienia referencji

11

Odp: Wystawienie referencji

Nie ma obowiązku wystawienia referencji.

12

Odp: Wystawienie referencji

Ruda26 napisał/a:

Wykonawca wystąpił o wystawienie referencji jednakże jego usługa była wadliwie wykonana - roboty budowlane...

Dlaczego nie wystawić referencji? Wystawić zgodne z prawdą, tak aby kolejny Zamawiający wiedział co to za wykonawca. Powody bywają różne. Cenię sobie wykonawców którzy wystawiają referencje typu "zrobił, ale z opóźnieniem x dni, lub zrobił, ale naliczono kary umowne za..."

13

Odp: Wystawienie referencji

Bardzo lubię takie prośby od partaczy. Dokładnie wówczas opisuję ich wybitne osiągnięcia. Mam jednak wrażenie, że te listy pochwalne nigdy nie wychodzą poza biuro wykonawcy.

14

Odp: Wystawienie referencji

marekw2 napisał/a:

Mam jednak wrażenie, że te listy pochwalne nigdy nie wychodzą poza biuro wykonawcy.

Szanujmy się wzajemnie. Piszmy jak faktycznie zostało wykonane zamówienie (choć czasami ktoś chce naciskać...)

15

Odp: Wystawienie referencji

Tak i owszem, ale po co pisać i nakładać sobie roboty do czegoś - co i tak nie ujrzy światła dziennego? Czy myślisz, że jak napiszesz >>>>robota wykonana z wieloma ustarkami, które zostały poprawiane przez długi czas>>> albo, że robota wykonana nie terminowo - to czemuś ten papier będzie służyć?
Ja jeśli mam pisać podobnie to od razu mówię wykonawcy co napiszę i nie spotkałem się jeszcze aby chciał referencje z uwagami.

16

Odp: Wystawienie referencji

covec napisał/a:
marekw2 napisał/a:

Mam jednak wrażenie, że te listy pochwalne nigdy nie wychodzą poza biuro wykonawcy.

Szanujmy się wzajemnie. Piszmy jak faktycznie zostało wykonane zamówienie (choć czasami ktoś chce naciskać...)

czasem? ;-)

17

Odp: Wystawienie referencji

covec napisał/a:

Szanujmy się wzajemnie. Piszmy jak faktycznie zostało wykonane zamówienie (choć czasami ktoś chce naciskać...)

Ależ ja zawsze piszę tylko to co faktycznie zaistniało. Jeżeli zaś chodzi o wzajemne szanowanie to ja właśnie czuję się lekceważony przez wykonawcę, który mając świadomość źle wykonanej roboty zwraca się z prośbą o referencje. Czy ktoś taki spodziewa się, że ja po kilkumiesięcznej walce z nim i stracie nerwów nagle zacznę go chwalić.
cbud takie niby niepotrzebne pisanie czasem się przydaje.

18 (edytowany przez cbud 2020-01-31 08:40:05)

Odp: Wystawienie referencji

Jak uważasz, że się przydaje to pisz. To Twój czas, zwłaszcza że wogóle nie musisz tych referencji wystawiać. O jakości wykonawcy w takim wypadku świadczą pozostałe dokumenty: prtokoły przedłużające, usterki, czas trwania. Poza tym jak bardzo mnie wkurzy wykonawca to piszę wewnętrzną notatkę ze swoją opinią i opisem sytuacji załaczając do dokumentów zadania - "aby pokolenia wiedziały" smile