1

Temat: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Szanowni Forumowicze smile
Nie potrafię samodzielnie, ani w oparciu o materiały, które udało mi się znaleźć, rozstrzygnąć kwestii udzielenia zamówienia uzupełniającego, w tym przypadku na kwotę 10.000 zł.

Na forum było już kilka dyskusji w tej sprawie. Napisano też kilka komentarzy, a i UZP zdążył się wypowiedzieć w tej kwestii jednoznacznie.

Zgodnie z przeważającym stanowiskiem, w tym UZP, gdy wartość zam. uzup. nie przekracza kwoty z art. 4 pkt 8 Pzp to do udzielenia takiego zamówienia nie  stosujemy ustawy, a zatem nie wysyłamy zaproszenia, nie prowadzimy negocjacji itp.

Powyższe nie budziłoby moich większych wątpliwości, gdyby wykluczyć możliwość wystąpienia takiego scenariusza:

Zamówienie podstawowe np. na 10.000.000 zł. Przewidziana wartość zam. uzup. 20%
Na etapie realizacji pojawia się potrzeba udzielenia zamówienia uzup. na 10.000 zł. W tym przypadku Zamawiający udziela zamówienia na podst. art. 4 pkt 8.

No ale co dalej.. przecież przewidziana wartość zamówień uzup. to maksymalnie 2.000.000 zł! W takim razie co, gdy następne zamówienie uzup. będzie na kwotę np. 200.000? Do tego zamówienia już będzie stosowana Pzp, ale co z tym poprzednim? Czy było to "nielegalne" podzielenie zamówienia?

Jakie są Wasze opinie w tej sprawie?

2

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Bierzesz pod uwagę wartość obecnie udzielanego zamówienia. Jeśli nie przekracza progu, to jedziesz z procedurą do 30 tys ?. Za jakiś czas powtórka i np wyjdzie, że stosujesz ustawę, to ją zastosujesz. Uzupełniającego możesz udzielić w kilku częściach. Ważne żeby nie przekroczyć 3 letniego okresu.

3

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Ok. Dzięki za szybką odpowiedź:)
Tak sobie myślę, że to  ma sens. Wychodzę z założenia, że na etapie zam. podstawowego zakreślam tylko ogólne ramy wartości ewentualnych zam. uzup. Natomiast na etapie realizacji udzielam ich stosownie do potrzeb, które mogą się pojawiać sukcesywnie, więc za każdym razem określam odrębnie wartość.

No dobra, to mi pasuje smile

4 (edytowany przez Marcel 2015-10-28 14:02:13)

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

marcines napisał/a:

więc za każdym razem określam odrębnie wartość.

Tylko pamiętać należy że jeżeli łącznie zamówienia uzupełniające przekroczą 30 000 ojro to trzeba już zgodnie z Pzp, o czym wyżej pisała Katiqq.

5

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Hmm, no dobrze.
To teoretyzując, udzielę zam.uzup. na kwotę 100.000 zł, na podstawie art. 4 pkt 8 pzp.
Następnie wyniknie potrzeba jeszcze jednego zamówienia uzupełniającego np. na 50.000 zł, to wtedy co, to  ostatnie udzielam z zastosowaniem ustawy? Może być, ale co z poprzednimi? Nie będzie zarzutu?

6

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Jeżeli kolejne przekroczy łącznie z pierwszym 30 000 stosujesz pełny proceder.

7

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

tzn.jaki?

8

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

A ja się z Wami nie zgodzę - zamówienia uzupełniające, jako te przewidywalne jesteśmy w stanie zaplanować i uważam, że jeśli udzielono kilku o wartości nieprzekraczającej 30.000 Euro zgodnie z np. regulaminem, ale ich suma przekraczała 30.000, to zamówienie podzielono celem ominięcia Pzp.

9

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

zam. uzupełniające przewidziane zgodnie z literą prawa i wynoszę grubo > 30 000 euro i co zlecam sobie z 4.8. wykonawcy x,y,z jakieś tam części każda np. po 30 000 złotych suma zamówień nie przekracza 30 tys euro   i co te kwoty odejmuję od wartości zam. uzupełniających? a jak są dalsze to jaką procedurę wprowadzam ???

10

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

też jestem tego zdania po to są wprowadzone dwa odrębne zamówienia  aby je stosować z głową a nie mieszać

11

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

bipi napisał/a:

A ja się z Wami nie zgodzę - zamówienia uzupełniające, jako te przewidywalne jesteśmy w stanie zaplanować i uważam, że jeśli udzielono kilku o wartości nieprzekraczającej 30.000 Euro zgodnie z np. regulaminem, ale ich suma przekraczała 30.000, to zamówienie podzielono celem ominięcia Pzp.

Kolego, no co ty, chcesz planować uzupełniające !?, ty je przewidujesz nie planujesz, a to różnica.

12

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Ps. pamiętasz ten wątek:
http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=14044

13

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

profilaktycznie do każdego zamówenia uzupeł robie procedurę negocjacje itp ale słyszałem opinie że tak jak Motylek i Marcel jest dobrze a na szkoleniu z RIO powiedzieli że tych z 4.8 nie sprawdzają ale uzupełniające tak

14

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Marcel napisał/a:

Ps. pamiętasz ten wątek:
http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=14044

Nie rozumiem - przecież nic niezgodnego z moim stanowiskiem nie napisałem wink jeżeli wszystkie uzupełniające, które przewidziałem, tudzież zaplanowałem nie przekraczają 30.000 Ojro, to nie stosuję Pzp. Ale jeśli przekraczają, to do każdego stosuję Pzp i WR.

15

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Bipi mówimy o uzupełniającym udzielanym nazwijmy to sobie w etapach. Mam przewidziane ogólnie na kwotę 2 mln zł. Teraz robię na 100 tys. zł, ale nie wiem czy resztę w ogóle będę robić. Po 2 latach wynikła potrzeba zrobienia kolejnego uzupełniającego na kolejne 100 tys. zł. Zgodnie z tym, co napisałeś do obu musiałabym stosować procedurę jak dla całych 2 mln. Ale skąd ja mam wiedzieć, że będę robić drugie, trzecie i kolejne uzupełniające już  w momencie udzielania pierwszego?
Są dwa stanowiska: zgodnie z opinią UZP ustawy nie stosuje się do zamówień poniżej 4.8 - więc tak, jak tutaj; i drugie wyrażane przez Ciebie i Myszkę, że bez względu na wartość lecicie procedurą ustawową.

16

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Katiqq napisał/a:

(...)drugie wyrażane przez Ciebie i Myszkę, że bez względu na wartość lecicie procedurą ustawową.(...)

Ale gdzie ja tak napisałem???
Problem tkwi w różnym podejściu do zamówień uzupełniających - ja traktuję zamówienia uzupełniające jako wyjątek - jako zamówienie, którego z jakichś względów nie mogę udzielić razem z podstawowym, bo np. nie mam kasy w danej chwili, nie mam uzgodnień itp. ale wiem, że jak będę je miał to najpewniej udzielę.

Katiqq napisał/a:

Ale skąd ja mam wiedzieć, że będę robić drugie, trzecie i kolejne uzupełniające już  w momencie udzielania pierwszego?

Nie wiesz - ale przewidujesz (planujesz) - jest to analogia do planu zamówień - planujesz na dany rok (lub inny okres czasu) zamówienia, które zamierzasz udzielić - też nie wiesz, czy udzielisz wszystkich.

17

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

bipi napisał/a:

... nie mam uzgodnień itp. ale wiem, że jak będę je miał to najpewniej udzielę.

No właśnie tego nie wiesz i nie wiesz czy w ogóle z nich skorzystasz.

18

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Marcel - ale planujesz - czy to takie trudne do zrozumienia? Ja wiem, że dla wielu zamówienia uzupełniające to lek na całe zło ale tak nie jest.

19

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Marcel napisał/a:

No właśnie tego nie wiesz i nie wiesz czy w ogóle z nich skorzystasz.

Ale przewidujesz/planujesz - plan zamówień też robisz i też nie masz pewności, że wszystko udzielisz ale sumujesz podobne...

20

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

bipi napisał/a:

Marcel - ale planujesz - czy to takie trudne do zrozumienia? Ja wiem, że dla wielu zamówienia uzupełniające to lek na całe zło ale tak nie jest.

Bipi niekoniecznie je planuję. Przewiduję możliwość udzielenia, która wcale nie musi się ziścić, z tej prostej przyczyny, że nie wiem, czy w najbliższych 3 latach będę miała na realizację takich zamówień kasę. Klepię te uzupełniające niejako na zapas - zabezpieczająco, ale nigdy nie traktuję ich jako zaplanowanych.

21

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

bipi napisał/a:
Katiqq napisał/a:

(...)drugie wyrażane przez Ciebie i Myszkę, że bez względu na wartość lecicie procedurą ustawową.(...)

Ale gdzie ja tak napisałem???

Sorka, to nie Ty, tylko Myszka. Nie krzycz już wink

22

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Katiqq napisał/a:

Bipi niekoniecznie je planuję.

A ja planuję, bo mogę - i to jest właśnie różnica między naszym rozumieniem zamówień uzupełniających. wink

23

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

I co, udzielasz uzupełniających za 1000 zł z zastosowaniem ustawy? big_smile

24

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

Nie - pomyliłeś mnie z Myszkami Apollo wink

25

Odp: Zamówieie uzupełniające poniżej progu ustawy

No ale Bipi jeśli w tych przewidzianych 2 mln będziesz miał 20 udzielonych zamówień uzupełniających w ciągu 3 lat i żadne z nich nie przekroczy 30 tys ?, to idąc Twoim tokiem rozumowania każdego należałoby udzielić procedurze ustawowej, bo jak napisałeś "jeśli udzielono kilku o wartości nieprzekraczającej 30.000 Euro zgodnie z np. regulaminem, ale ich suma przekraczała 30.000, to zamówienie podzielono celem ominięcia Pzp.".