Temat: Nowelizacja 1 lipca 2015

zgodnie z nowelizacją z 1 lipca 2015 roku wykonawcy zobowiązani są złożyć oświadczenie o podatku. Co w sytuacji, kiedy wykonawca takiego oświadczenia nie złoży? Czy odrzucam jego ofertę, podobno wykonawcy nie można wezwać do uzupełnienia w zakresie tego dokumentu? Jakie jest wasze zdanie?

2

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

jakie oświadczenie?, wykonawca informuje zamawiającego , jak nie informuje to przepis nie ma zastosowania.

3

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Marcel napisał/a:

jakie oświadczenie?, wykonawca informuje zamawiającego , jak nie informuje to przepis nie ma zastosowania.

oraz można przyjąć, że nie ma obowiązku podatkowego ...

4

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Dokładnie o to mi chodziło.

5

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

"wykonawca informuje zamawiającego czy wybór oferty będzie prowadził do podstania u zamawiającego obowiązku podatkowego" czytając to zdanie uważam, że wykonawca zobowiązany jest poinformować zamawiającego zarówno w przypadku kiedy wybór będzie prowadził do powstania obowiązku podatkowego u Zamawiającego, jak i w przeciwnej sytuacji.

6

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

czy w związku z ta nowelizacją  w ofercie zobowiązani jesteśmy żądać ceny netto vat i brutto?

7

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Moim zdaniem nie

8

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Jak eva, nie.

9

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

PN krajowy art. spożywcze

wykonawca zaznaczył mi w oświadczeniu do siwz, że wybór jego oferty prowadzi do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego,  ale nie doczytał dalej że należy wtedy:
.... Wykonawca w takim przypadku składając ofertę, wskazuje
nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do powstania, u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku.

złożył ofertę na art. spożywcze - zad x - mięso, formularz cenowy z 100 pozycjami według wzoru z siwz
:cena netto za szt, cena brutto za szt. wartość brutto i wartośc netto

art. spożywcze zakup do stołówek przecież nie ma tu racji bytu w kwestii odwróconego VAT
i co teraz, 
1/ w zawiadomieniu o wyborze najkorzyst. oferty opisać że się pomylił
2/ doliczyć mu do ceny brutto kolejny VAT ?
3/ ..... ?

Powstanie obowiązku podatkowego u zamawiającego może wynikać z takich okoliczności jak:
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
- import usług lub towarów,
- czy właśnie mechanizm odwróconego obciążenia podatkiem VAT.

10

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Ja bym tę kwestę z Wykonawcom wyjaśnił.

11 (edytowany przez jo 2015-09-22 05:47:52)

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

myślę że nie zrozumiał do końca co zaznaczył

12

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

moim zdaniem pod art. 26.4 - wyjaśnienia nie da rady bo
- oświadczenie to ani nie potwierdza spełniania warunków udziału w postępowaniu,
-  nie potwierdza spełniania przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego,
- nie jest pełnomocnictwem.

http://kartaprzetargowa.pl/przewodnik/oswiadczenie-o-obowiazku-podatkowym-u-zamawiajacego/

13

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Gordon napisał/a:

moim zdaniem pod art. 26.4 - wyjaśnienia nie da rady bo
- oświadczenie to ani nie potwierdza spełniania warunków udziału w postępowaniu,
-  nie potwierdza spełniania przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego,
- nie jest pełnomocnictwem.

http://kartaprzetargowa.pl/przewodnik/oswiadczenie-o-obowiazku-podatkowym-u-zamawiajacego/

Jakoś to wyjaśnić trzeba, a autor artykułu podkreślił "Pamiętaj, że to moje stanowisko, a ostateczna praktyka postępowania ukształtuje się dopiero pod wpływem orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej.".

14

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

a jak wykonawca nie udzieli wyjaśnień na wezwanie to co ?

teoretycznie nie jest to część oferty itp ? nie jest to do potwierdza spełniania warunków udziału w postępowaniu  tylko do rozliczenia się z US, ?

ale cene netto i brutto i vat mam z formularza cenowego,

15

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Jak nie wyjaśni to oceniasz na podstawie tego czym dysponujesz.

16

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

no tak, nie zaszkodzi wezwać do wyjaśnień żeby dopełnić należytej staranności,
dobrze że ten wykonawca na szczęście nie złożył najkorzystniejszej oferty,

pogogoluje czy kijanki już nie wypowiadały się w tym temacie, eh sad

17

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Jak coś znajdziesz, daj znać.

18

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Witam, a ja mam trochę inne pytanie do Was:  czy w związku z nowelizacją (o której mowa wyżej),  Zamawiający ma obowiązek  zarówno w treści siwz jak i w ogłoszeniu o zamówieniu żądać obligatoryjnego dołączenia przez Wykonawcę do oferty dokumentu/oświadczenia potwierdzającego/lub nie, że  wybór jego  oferty  będzie/nie będzie  prowadzić  do  powstania  u  zamawiającego  obowiązku podatkowego? Czy pozostawiacie  w gestii Wykonawcy, w jaki sposób (rodzaj)  ma o tym poinformować Zamawiającego? Jak Wy to robicie w swoich siwz?  Drugie moje pytanie: czy dostawę energii elektrycznej dotyczy tzw, odwrócony VAT?
Dzięki. Pozdrawiam :-)

19

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=14162&p=2

20

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Marcel, dziękuję pięknie :-)

21

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

coś takiego udało mi się znaleźć,
https://www.google.pl/search?q=144/DOR/2015&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=BGgCVrfWIMOvaY-NjrgN

drugi od góry doc.

zwięźle i sensownie opisano,
ja wezwałem do wyjaśnienia wykonawcę, i opisałem co to jest vat odwrócony, czego dotyczy, i że w opinii Z omyłkowo zaznaczył że powstanie obowiązek podatkowy po stronie Z,
do dnia X dałem czas na wyjaśnienie i jak nie wyjaśni to będzie rozumiane, że potwierdza tezę Z.

22

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

teresa1 napisał/a:

Zamawiający ma obowiązek  zarówno w treści siwz jak i w ogłoszeniu o zamówieniu żądać obligatoryjnego dołączenia przez Wykonawcę do oferty dokumentu/oświadczenia potwierdzającego/lub nie, że  wybór jego  oferty  będzie/nie będzie  prowadzić  do  powstania  u  zamawiającego  obowiązku podatkowego

Ciekawa jestem skąd się wzięła teza, że mamy obowiązek żądania oświadczenia zarówno w siwz jak i w ogłoszeniu, bo szukam, szukam i nie znajduję potwierdzenia.

23

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Takiego obowiązku brak.

24

Odp: Nowelizacja 1 lipca 2015

Tak też właśnie myślałam smile