1

Temat: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Szanowni Forumowicze!
Jak uważacie, czy jeśli jako drugie kryterium oceny ofert w usłudze priorytetowej dam Jakość personelu biorącego udział w wykonaniu zamówienia (doświadczenie głównego projektanta), będzie to uznane jako naruszenie art. 91.2 Pzp? W sumie będzie to w zgodzie z prawem wspólnotowym w szczególności z Dyrektywami 2014/24/UE (art. 67.2.b) oraz 2014/25/UE (art. 82.2.b) ale waham się troszku w odniesieniu do utrwalonego w Polsce (niestety) przekonania, że zakazuje się ustalania kryteriów oceny ofert dotyczących właściwości Wykonawcy. Poza tym nie znalazłem innego (sensownego) kryterium.  Dzięki z góry za wszelkie sugestie.

2

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Troszku nie znane jest nam to kryterium - jakby coś więcej chciał podać .... jakość - jak to opisał ...

3

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Bipi, pamiętaj że prawo wspólnotowe jest nadrzędne nad prawem, w tym wypadku polskim i zaryzykować moim zdaniem można, lecz czy nie obejdzie się od odwołania?, bardzo prawdopodobne, lecz uważam że do wygrania, z tym że czas i nerwy (ewentualnie).

4

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Marcel nie możemy stosować wprost dyrektywy jeśli nasze prawo stanowi inaczej.

5

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Darku - to tylko moja hipoteza - nie wchodzę na razie w szczegóły, ale sądzę, że punktowałbym doświadczenie w wykonaniu usług podobnych do przedmiotu zamówienia. Chodzi mi o przełożenie zapisu Dyrektywy do mojej siwz. Ściślej mówiąc chodzi mi o zapis:
(...)Artykuł 67
Kryteria udzielenia zamówienia
1. Bez uszczerbku dla krajowych przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych dotyczących cen określonych dostaw lub wynagradzania z tytułu określonych usług, instytucje zamawiające opierają udzielanie zamówień publicznych na ofercie najkorzystniejszej ekonomicznie.
2. Ofertę najkorzystniejszą ekonomicznie z punktu widzenia instytucji zamawiającej określa się na podstawie ceny lub kosztu, z wykorzystaniem podejścia opartego na efektywności kosztowej, takiego jak rachunek kosztów cyklu życia zgodnie z art. 68; może ona obejmować najlepszą relację jakości do ceny, którą szacuje się na podstawie kryteriów obejmujących aspekty jakościowe, środowiskowe lub społeczne związane z przedmiotem danego zamówienia publicznego. Kryteria takie mogą np. obejmować: (...)
b) organizację, kwalifikacje i doświadczenie personelu wyznaczonego do realizacji danego zamówienia, w przypadku gdy właściwości wyznaczonego personelu mogą mieć znaczący wpływ na poziom wykonania zamówienia;lub(...)

6

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Czyli w pełni nadaje się to do wykorzystania przez zamawiającego, jednak na 99% może zostać podważone.

7

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

może ktoś projektować całe życie ale - KNOTY

8

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Pewnie, że może, ale przy planach zagospodarowania przestrzennego wielkiej możliwości sknocenia nie ma (tam wszystko, prawie wszystko ustawa określa) - jeśli plan został ogłoszony przez Wojewodę i nie miał zwłoki znaczy że doświadczenie zdobył  - BTW, widzisz jakieś inne sensowne kryterium do usługi opracowania mpzp?

9

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Najlepsze w tym kryterium podmiotowym jest to, że przepisy dyrektyw musimy wdrożyć do połowy 2016r. W planach jest nowa ustawa regulująca zamówienia publiczne w RP.

Ciekaw jestem jak ustawodawca poradzi sobie z przeniesieniem tych przepisów na grunt naszej (nowej) ustawy. Podmiotowe kryteria oceny ofert wink

10 (edytowany przez radas 2015-03-03 11:55:44)

Odp: Dopuszczalność kryterium Jakość personelu

Katiqq napisał/a:

Marcel nie możemy stosować wprost dyrektywy jeśli nasze prawo stanowi inaczej.

Katiqq ma rację, nawet gdzieś o tym czytałem, całkiem nie dawno ...

Aktualnie nie można stosować kryterium odnoszącego się do właściwości wykonawcy.
Jedyne wyjście to odpowiednie sprofilowanie (nie mylić z ustawieniem) warunków udziału.