1

Temat: Czy mogę zmniejszyć zakres umowy

Przetarg poniżej progów na usługi ochrony. W zakresie umowy ochrona i monitorowanie budynków A,B,C. Podpisałem dziś umowę i szef informuje mnie, że na 90% za miesiąc będzie chciał zrezygnować z usług dla budynku C. A wcześniej nie chciał. W ofercie mam budynki wycenione osobno więc ze zmniejszeniem kwoty nie będzie problemu ale nie mam w umowie takiego zapisu, że możemy wypowiedzieć umowę w zakresie świadczenia usług dla jednego z budynków.  Wykonawca nie widzi problemu ale pytanie standardowe- Czy mogę tak zrobić, Czy to zgodne z naszą ulubioną ustawą?

2

Odp: Czy mogę zmniejszyć zakres umowy

Wykonawca złożył swoją ofertę i przedstawił cenę, uwzględniając opisany przez zamawiającego przedmiot zamówienia. Nie można wykluczyć, że także cena jednostkowa brutto została zaproponowana na określonym poziomie, ponieważ wykonawca brał pod uwagę usługi we wskazanej w siwz wielkości (np. według zasady ?im więcej, tym taniej?).
Zmiana polegająca na znacznym ograniczeniu przedmiotu umowy powinna zostać uznana za istotną. W związku z tym winny być szczegółowo określone przez  w siwz lub w ogłoszeniu o zamówieniu, warunki takiej zmiany.
W tym wypadku raczej nie ma możliwości do tak drastycznego zmniejszenia zamówienia., ale jak wykonawca się godzi.......

3

Odp: Czy mogę zmniejszyć zakres umowy

No właśnie chodzi o to że wg mnie też nie jest to możliwe, w szczególności biorąc pod uwagę fakt że dopiero co podpisaliśmy umowę ale po drugiej stronie barykady stoi szef, który mówi "jak to nie można- ja mogę a skoro wykonawca się zgadza to tym bardziej".  I pewnie skończy się tak, że zaraz powstanie jakiś aneks zmniejszający zakres umowy.  I co pozostaje ewentualne tłumaczenie się ewentualnej kontroli dlaczego zaraz po podpisaniu umowy zmniejsza się jaj zakres?

4

Odp: Czy mogę zmniejszyć zakres umowy

Zamawiający nie ma możliwości wyboru wykonawcy oraz zawarcia umowy na mniejszy zakres zamówienia (tym samym za mniejsze wynagrodzenie) niż wskazany w ofercie.
W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia art. 140 ust. 1 ustawy Pzp. Stosownie do tego przepisu zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. Manipulowanie zakresem zamówienia prowadzi w konsekwencji do nieuprawnionego ingerowania w treść oferty. Wykonawca złożył swoją ofertę i przedstawił cenę, uwzględniając opisany przez zamawiającego przedmiot zamówienia. Nie można wykluczyć, że także cena jednostkowa brutto została zaproponowana na określonym poziomie, ponieważ wykonawca brał pod uwagę usługę we wskazanej w siwz wielkości (np. według zasady ?im więcej, tym taniej?).
Zobacz: Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 września 2010 r. (sygn. akt: KIO/1776/10), Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 2 września 2010 r. (sygn. akt. KIO 1756/10).
Zasada swobody kontraktowania wynikająca z art. 353 (1) Kodeksu cywilnego ulega na gruncie prawa zamówień publicznych znacznym ograniczeniom. Zakazane są co do zasady zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przewidziałaś możliwość dokonania takiej istotnej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w siwz oraz określiłeś jej warunki.

5

Odp: Czy mogę zmniejszyć zakres umowy

Wychodzi na to że będzie lipa.

6

Odp: Czy mogę zmniejszyć zakres umowy

Z drugiej strony, ten co płaci wypłatę ma zawsze rację smile