1

Temat: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

Czołem wszystkim. mam problem z doprecyzowaniem przedmiotu zamówienia na materiały eksploatacyjne, tak  by oferent dał nam właśnie taki toner do drukarki czy odpowiednią folię do faxu. Oferenci kombinują jak konie pod górę i za wszelką cenę starają się zaoferować zamienniki. Jak mam to ująć w Opisie, żeby dostać towar przyzwoitej jakości?

2

Odp: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

Zależy od wartości. Jeśli jest poniżej 60.000 Euro to można skorzystać z trybu zapytania o cenę - sprawa prosta, wysyłasz zaproszenie do tych wykonawców, co do których masz pewność że handlują tylko takim sprzętem o któy ci chodzi.
Trudniej jest w przypadku szacunku przekraczającego 60.000 euro. Można spróbować oprzeć się na oświadczeniach wykoanwców i dokumentach stwierdzających, że tonery spełniają normy zużycia określone dla tego tonera o który Ci chodzi (np. normę ISO), lub wstawić parametry odnośnie jakości do kryteriów. Niemniej jednak na rynku jest dużo firm oferujących zamienniki o wysokiej jakości. Jeśli nie wchodzi w grę gwarancja na sprzęt to może warto jednak zainwestować w zamienniki tańsze o porównywalnej jakości.

3

Odp: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

Witam. Problem faktycznie ciekawy. Ja miałem podobny przetarg tylko na tonery do kserokopiarek. Rozwiązałem go w ten sposób, że w przedmiocie zamówienia a dokładnie w wymaganiach zamawiajacego dopisałem punkt: Wszystkie tonery, które będą dostarczone będą muszą być dopuszczone przez producenta urządzenia. Do tego dodałem jako załącznik do SIWZ oświadczenie do podpisania przez wykonawcę, że oświadcza on, że wszystkie dostarczone materiały są materiałami oryginalnymi - dopuszczonymi przez producenta urządzenia. Możesz również napisać: Zamawiający wymaga Oswiadczenia wykonawcy potwierdzone przez przedstawiciela producenta, że wykonawca jest autoryzowanym dystrybutorem materiałów. Osobiście sprawdziłem w praktyce ten pierwszy przypadek i nie miałem najmniejszych problemów z otrzymaniem oryginalnych i pewnych materiałów i to bez protestów! ;-)

4

Odp: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

To gratuluję bo na dzień dzisiejszy nie ma praktycznie możliwości zakupu tonerów czy tuszy np HP do drukarki HP. "Wszystkie tonery, które będą dostarczone będą muszą być dopuszczone przez producenta urządzenia" - który z producentów da ci cos takiego? Oni tylko zalecają własne nic więcej. "Owiadczenie że wszystkie dostarczone materiały są materiałami oryginalnymi - dopuszczonymi przez producenta urządzenia." brzmi uroczo ale- toner wyprodukowany w malezji będzie orginalny ale złożenie podpisu że "producent dopuszcza" ten pojemnik bęzdie naciagane. " Zamawiający wymaga Oswiadczenia wykonawcy potwierdzone przez przedstawiciela producenta, że wykonawca jest autoryzowanym dystrybutorem materiałów. " - Czy to aby nie nierówne warunki udziału w postępowaniu?

5

Odp: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

Witam, własnie jestem po przetargu i moge stwierdzić, że właściwie nie ma wyjścia z takiej sytuacji aby nie dopuścic zamienników ... miałm 4 razy uniewazniane postępowanie, pełno protestów z powodu zapisu w SIWZ , że muszą być to oryginalne tonery dopuszczone przez producenta drukarek i co się okazało, że producenci drukarek dopuszczają już (oprócz OKI) stosowanie zamienników jesli spełniają  parametry techniczne. A to wszystko za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie producenta HP  gdzie stwierdzono, że zapis w gwarancji firmy HP, że nie dopuszcza sie stosowania zamienników jest sprzeczny z ustawodawstwem unijnym. Dlatego wiekszość producentów dopuszcza już stosowanie zamienników. Nawet nasz Urząd Ochrony Konkurencji zalecił nam złożenie wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie  stosowanie praktyk monopolistycznych przez firmę OKI , która dalej stosuje zapisy w gwarancji, że moga być tylko OKI. Jak bedziesz chciał zapisać parametry  tonerów to powiem tyle, że wiekszośc zamienniów mają lepsze parametry niż ich "oryginalne produkty" np wydajność tonerów. Jedyne co mi sie nasuwa to może połączyć w przetargu dostawę tonerów i tuszy wraz z  odbiorem zużytych pojemników i dopuścić cenę za nowy toner i cenę za odbiór zużytego tonera ... te zużyte tonery Oryginalne są skupowane i są w znacznie wyższej kwocie. Zresztą nie spotkałam sie żeby jakaś firma skupowała zużyte zamienniki. Moze to jest rozwiązanie .. Chyba na koniec roku bedę próbowała to przetestować u Siebie.

6

Odp: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

Iza naprawdę dzięki za te informację a czy mogłabyś mi jeszcze dac namiary na ten wyrok ETS? Jakąś sygnaturkę albo cuś?

Z góry dziekuję

7

Odp: Opis przedmiotu zamówienia - materiały eksploatacyjne

W tym problem ...wszyscy słyszeli o tym wyroku ale nikt nie był mi w stanie podać gdzie jest jego publikacja. Napisałam maila do HP ale z wiadomych wzgledów nie podali mi sygnatury wyroku. W firmie Canon Polska też słyszeli o tym ale nie znają sygnatury. Ja się o tym dowiedziałm na szkoleniu z Panią Grabowska - Chudy ale niestety nie znała sygnatury. Przeszukałam całe unijne orzecznictwo i nie znalazłam wyroku wiem tylko,  że to było albo  w 2004 albo 2005 roku. Życzę owocnych poszukiwań. Moze w UOK coś wiedzą na ten temat.  Ja w rozstrzygnięciu protestu zablefowałam i  powołałam się na orzecznictwo unijne bez wskazywania sygnatury ... i udało mi się . Protestujący spasował.