1

Temat: roboty budowlane

pierwszy raz robie zamówienie na roboty budowlane prosze o pomoc jaka dokumentacje poza siwz przekazuje wykonawcom: projekt budowlany, przedmiar robót, specyfikacje wykonania i odbioru robót czy jeszcze cos? Przedmiar robot pokazje co jest do wykonania i w jakiej ilości czy powinnam poprosić wykonawców i podanie cen poszczegolnych pozycji czyli dać formularz przedmiaru z cenami do wypełnienia?

2

Odp: roboty budowlane

Jeżeli to jest ryczałt, to nie dawaj żadnych formularzy - są całkowicie zbędne. Możesz zażądać kosztorysu ofertowego, ale po wyborze oferty - od wykonawcy, którego wybrałaś. Ja żądałem kosztorysu np. 3 dni po podpisaniu umowy (taki miałem zapis w umowie).

3

Odp: roboty budowlane

a wręcz przeciwnie. fakt że przy ryczałcie nie musimy dawać wykonawcom przedmiarów, nie musimy żądać kosztorysów ale ja zawsze daję przedmiary (choćby dla ułatwienia wykonawcom i sobie) kosztorysy złożone przez wykonawców traktuję pomocniczo i taki zapis zamieszczam w siwz. A powracając do głównego pytania to musisz koniecznie dać wykonawcom całą dokumentację projektową i to zarówno budowlaną jak i wykonawczą (wszystkie branże) i specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót  budowlanych no i wspomniany przedmiar - jeżeli przewidujesz wynagrodzenie kosztorysowe to przedmiar obowiązkowo - przy dużej robocie budowlanej dając przedmiar wykonawcy mogą skorygować ewentualne błędy, braki , możliwe staje się zweryfikowanie niektórych zapisów (zawsze daję przedmiar)

4

Odp: roboty budowlane

Przy ryczałcie bierzesz cenę oferty bez względu na sposób jej obliczenia, po co zatem formularze do wypełniania? Raz dopusciłem kosztorysy "pomocniczo" i musialem wozić się z odpowiedziami na pytania. Były one naprawde zbędne, albowiem wiążąca jest cała dokumentacja projektowa, a wykonawcy "pomocnicze kosztorysy" traktowali jako coś nadrzędnego.

5

Odp: roboty budowlane

z tego co widze w dopkumentacji projektowej przedmiar przedstawia co w jakich ilościach ma bycx wykonana, na tej podstawie wykonawcy składają kosztorys ofertowy a wiec wpisują ceny jednostkowe poszczegolnych robót. Jeżeli żądam od nich kosztorysu ofertowego to powinnam sporządzić jakiś wzór - czy taki kosztorys powinien zawierać ceny netto, brutto czy tylko brutto jak to ma wyglądać?

6

Odp: roboty budowlane

Jeżeli masz wynagrodzenie kosztorysowe, to załączasz przedmiar robót, a wykonawca na podstawie tego musi sporządzić kosztorys ofertowy sporządzony metodą uproszczoną lub szczegółową. Wykonawcy wiedzą jak się to robi smile

7

Odp: roboty budowlane

dzieki troche jestem zielona w tym wszystkim:(

8

Odp: roboty budowlane

czy nie masz problemów z wykonawcami - obawiam się że większość nie będzie chciała startowć zwłaszcza teraz gdy jest tak mało czasu na przygotowanie ofety????

9

Odp: roboty budowlane

szczerze mówiac to nie wiem mamy wykonawce ktory od lat z nami wspolpracuje i mysle ze zlozy oferte a jesli nie to trudno od marca trabie szefowi ze czas juz zaczac prace  ale ... pracownik rzadko ma racje:(

10

Odp: roboty budowlane

Co do opisu przedmiotu na roboty budowlane art 31 pzp wyszczególnia dokumenty niezbędne do tego. Nie podaje się odstępstw jeśli cena jest liczona jako ryczałtowa. Zamawiający ma obowiązek przekazać Wykonawcom wszystkie elementy tam zawarte. Inną rzeczą jest sposób oceny. Co zaś do formy dokumentacji projektowej - RM z dnia 2 września 2004 (z drobną zmianą) w sprawie szczegółowego zakresu ....... Oprócz trzech cytowanych wyżej elementów zawiera również informację dotyczącą bioz.

11

Odp: roboty budowlane

no i ok. przedmiar oprawowuje się na podstawie dokumentacji projektowej (nie jest on dokumentacją) i jest obowiązkowy jeżeli stosujesz cenę kosztorysową

12

Odp: roboty budowlane

czy wykonawca ma obowiązek ubezpieczyć plac budowy? Czy powinnam tego od niego wymagać?

13

Odp: roboty budowlane

Masz prawo wymagać i powinien to zrobić. Nie spotkałem sie jeszcze w mojej praktyce z odmową ubezpieczenia