1

Temat: termin płatności

Zawarta umowa na RB (oczywiście po przetargu) mowi że płatność faktur - do 30 dni. Wiadomo, że  w takiej sytuacji Zamawiający płaci w 29 lub 30 dniu. Tymczasem wykonawca poprosił o szybszą zapłatę w zamian za rabat - wyższy niż oprocentowanie w banku na którym zamawiający mógłby założyć lokatę.
Czy w zamówieniach publicznych taka sytuacja w ogóle jest do przyjęcia?
Bardzo proszę o Wasze opinie. Będę wdzięczna smile

2

Odp: termin płatności

Według mnie nie ma możliwości negocjacji w tym temacie.

3

Odp: termin płatności

Skoro nie podlega wątpliwościom, że jest tu korzyść dla Zamawiającego to da się to zrobić bez problemu. Wy przecież zapłacicie normalnie i w terminie, czyli różnica będzie taka, że zapłacicie mniej - nie można się nie zgodzić!

4

Odp: termin płatności

Otóż można i ja się NIE ZGADZAM.
Należy zapłacić NIEZWŁOCZNIE (!!!!), bez łaski, kombinowania i upustów.
Termin wyznaczony jest tylko po to, by potem doliczać odsetki - też bez łaski i kombinowania.

5

Odp: termin płatności

Jak macie kasę to co za problem zapłacić?, żaden!

6

Odp: termin płatności

A nikt sie nie będzie dziwił, że zawsze Zamawiający płaci w 30 dniu a jeden raz w piątym? Wiem, ze wszystko jest zgodnie z prawem bo 30-ty dzień to ostateczny termin, jednak zamawiający chciałby uniknąć wszelkich podejrzeń...

7

Odp: termin płatności

Nie będzie się dziwił, płaćcie.

8

Odp: termin płatności

Czekaj, czekaj Marcel - skoro wykonawca chce obniżyć cenę to Zamawiający powinien z tego skorzystać. Wykonawca nie może żądać zapłaty przed upływem terminu, daje więc marchewkę, czemu nie skorzystać?

9 (edytowany przez Marcel 2012-05-09 07:54:44)

Odp: termin płatności

Skoro termin płatności wynosi 30 dni to mogę zapłacić już 1 lub 2 dnia, a niech mi się ktoś przyczepi!, oczywiście w przypadku powyżej wykonawca proponuje pomniejszenie kwoty a tego to już nikt nie będzie się czepiał, gorzej gdyby było więcej, np. o 1 gr jak to miało miejsce ostatnio w moim przypadku smile

10

Odp: termin płatności

Marcel? Nikt nie będzie się czepiał? A nie jest to zmiana sposobu finansowania?

11

Odp: termin płatności

Jak zapłacicie w 5 minut po otrzymaniu faktury to oczywiste, że nikt nie będzie się czepiał. Jest to zmiana, ale jednoznacznie korzystna dla Zamawiającego, więc nie ma wątpliwości, że można to zrobić.

12

Odp: termin płatności

Jeszcze raz powtórzę, nie będzie się czepiał, przecież na zapłatę macie 30 dni, jak zrobicie to w 5 dniu to mieścicie się przecież w wyznaczonym terminie.

13

Odp: termin płatności

Odnośnie zmiany miałem oczywiście na myśli to co proponuje wam wykonawca, a nie samo zapłacenie wcześniej, bierzcie kasę (tu rabat).

14

Odp: termin płatności

Trzymaj się Marcel!
Ja dorzucę swoje, bo nie mogę wytrzymać niektórych wymysłów.

Karolina napisał/a:

A nikt sie nie będzie dziwił ...?

Po obniżeniu ceny -  to dopiero będzie zdziwienie!
Jak kto przerabiał zmianę ceny przy dofinansowaniu z zewnątrz, ten wie czym to pachnie i trzeciemu zakaże.

psz napisał/a:

skoro wykonawca chce obniżyć cenę to Zamawiający powinien z tego skorzystać.

Gra nie warta świeczki.
W razie czego nie zapomnijcie tym razem o aneksie do umowy!

Karolina napisał/a:

A nie jest to zmiana sposobu finansowania?

Nie jest!

psz napisał/a:

Jak zapłacicie w 5 minut po otrzymaniu faktury to...  - Jest to zmiana

NIE JEST !!!

15

Odp: termin płatności

hubal napisał/a:

Trzymaj się Marcel!

Uff, dzięki.

16

Odp: termin płatności

Jak zamawiający zapłaci 5 minut po otrzymaniu faktury - to nie jest to zmiana.
Ale jak weźmie z tego powodu rabat? Czy to nie jest zmiana?

Mówimy o zadaniu "unijnym"

17

Odp: termin płatności

A powiedz, kto się obrazi jak zapłacicie mniej?

18

Odp: termin płatności

A co Hubal miał na myśli pisząc: "Jak kto przerabiał zmianę ceny przy dofinansowaniu z zewnątrz, ten wie czym to pachnie i trzeciemu zakaże" ?

Moje pytanie własnie brzmi: Kto sie obrazi/przyczepi?

Bo to że jest to (powinno być) ze wszech miar pożądane to wszyscy wiemy smile

19

Odp: termin płatności

No więc nie płać wcześniej a wówczas wykonawca nie da rabatu i po kłopocie smile

20

Odp: termin płatności

Hubalu, może powiesz czym to pachnie....?

21

Odp: termin płatności

hubal napisał/a:
psz napisał/a:

Jak zapłacicie w 5 minut po otrzymaniu faktury to...  - Jest to zmiana

NIE JEST !!!

No co Ty? Hehe

Odnosiłem się do postu #10, zrozumiałem Karolinę, że pyta czy zmianą sposobu finansowania jest rabat, a nie wczesna spłata!

Skąd wiesz, że gra niewarta świeczki, wiesz o jakie kwoty chodzi?

22

Odp: termin płatności

A ja Karolinie mówię, że nie może kombinować bo ingeruje w SIWZ. Na pewno miała termin płatności wskazany w siwz i wykonawcy akceptowali 30 dni, jak by wiedzieli że będą mogli negocjować warunki płatności to może ich oferty by wyglądały inaczej przecie 30 dni to nie np.  2 dni a może inni oferenci złożyli by oferty. Dlatego jak masz kasę to płać szybciej ale nie możesz negocjować i szukać interesu bo jak zostanie ślad to Ci współczuję.

23

Odp: termin płatności

Ehh nina, nie panikuj, w tym wypadku sprawa jasna i czysta.

24

Odp: termin płatności

Karolina napisał/a:

Hubalu, może powiesz czym to pachnie....?

Zaraz tłumaczę, ale idźmy po kolei.

Karolina napisał/a:

Ale jak weźmie z tego powodu rabat? Czy to nie jest zmiana?

Według mnie to jest zmiana. Zmiana wysokości wynagrodzenia, czyli istotna zmiana umowy

Marcel napisał/a:

A powiedz, kto się obrazi jak zapłacicie mniej?

Ci, co ewentualnie będą się musieli tłumaczyć lub pracowicie dorabiać kolejne dokumenty.

Karolina napisał/a:

Moje pytanie własnie brzmi: Kto sie ... przyczepi?

Ano w pierwszym rzędzie kontrolerzy, a najbardziej kontrola instytucji dofinansowującej, bo w szczególności z taką instytucją należy się podzielić korzyściami.

Karolina napisał/a:

A co Hubal miał na myśli pisząc: "Jak kto przerabiał zmianę ceny przy dofinansowaniu z zewnątrz, ten wie czym to pachnie ... ?

Ano ten ogrom (wydawałoby się zbędnej) pracy nad dokumentami, które mogą być potrzebne np. ww. instytucji, takimi jak aneksy do umów (!!!), do tego stosowne wnioski, zmiany w budżetach (!!!), wyjaśnienia, faksy, telefony, pisma, posiedzenia komisji, wyjazdy szefów do może odległej siedziby, rozliczenia itd.

psz napisał/a:

wiesz o jakie kwoty chodzi?

Dokładnie nie wiem, ale na pewno nie takie, dla których warto by robić takie zamieszanie wokół tematu.

25

Odp: termin płatności

Bardzo wszystkim dziękuję. Sama mam podobne zdanie jak Nina i Hubal, tzn wolę być ostrożna - żeby nie narobić sobie kłopotów większych niż to wszytsko warte.
Z drugiej strony szkoda nie skorzystać z rabatów, gdy wykonawca jest chętny dać. Nawet zastanawiałam się czy nie wprowadzić zapisów do przyszłych umów, aby można było z takich rabatów korzystać. Jednak nie przychodzą mi do głowy zapisy jednoznaczne - bo nigdy nie wiadomo czy Zamawiający bedzie miał akurat wolne środki zeby wcześniej zapłacić, albo na jakim poziome określić rabat...
Może coś sie kiedyś wykluje..