1

Temat: akcyza na opał

Witam,
W związku z wprowadzeniem akcyzy na opał z dniem 1.01.dostawca wystawił fakturę zwiększając kwotę o wysokość akcyzy. Moim zdaniem faktura nie do przyjecia ponieważ wartość netto i brutto musi być dokładnie jak w umowie.
Czy jednak są przesłanki do podpisania aneksu, jeżeli wsród zastrzezonym powodów zamian było tylko  że w przypadku zmiany Vat- u można wprowadzić zmianę.
Moim zdaniem - nie. Ale utwierdzcie mnie w przekonaniu albo powiedzcie mi jakie jest Wasze stanowsko.
Będę wdzięczna za każdą podpowiedz.

2

Odp: akcyza na opał

jak dla mnie to też nie.

3 (edytowany przez Marcel 2012-01-14 09:33:52)

Odp: akcyza na opał

Tylko czy wcześniej wiadomo było że akcyza wzrośnie?, bardzo podobna sytuacja jak z VAT i też się okazało że skoro nie przewidziano stawki VAT w umowie zgodnie z art.144 to i tak można było zmieniać wartość umowną (opinia UZP), a więc moim zdaniem sprawa jest do przemyślenia i ewentualnego potraktowania jako zmiana nieistotna z przyczyn wcześniej nieprzewidzianych o ile miało to miejsce.

Ustawodawca nie zdefiniował w ustawie Pzp pojęcia istotnych zmian umowy, dlatego w celu zinterpretowania tej kwestii: wyrok z 19 czerwca 2008 r. w sprawie C-454/06  Presse-text Nachrichtenagentur, w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał: ?Zmiana zamówienia publicznego w czasie jego trwania może być uznana za istotną, jeżeli wprowadza ona warunki, które gdyby zostały ujęte w ramach pierwotnej procedury udzielania zamówienia, umożliwiłyby dopuszczenie innych oferentów niż ci, którzy zostali pierwotnie dopuszczeni lub umożliwiłyby dopuszczenie innej oferty niż ta, która została pierwotnie dopuszczona?.
Ponadto, w tymże  wyroku w pkt 34 czytamy: ?Ze względu na cel przejrzystości procedur równego traktowania oferentów zmiany w postanowieniach zamówienia publicznego w czasie jego trwania stanowią udzielenie nowego zamówienia w rozumieniu Dyrektywy 92/50, jeżeli charakteryzują się one cechami w sposób istotny odbiegającymi od postanowień pierwotnego zmówienia i w związku z tym mogą wskazywać na wolę ponownego negocjowania przez strony podstawowych ustaleń tego zamówienia?.
Tym samym wyrokiem posługuje się Urząd Zamówień Publicznych w zamieszczonej na swojej stronie internetowej opinii (www.uzp.gov.pl), pt. ?Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego w związku z ustawową zmianą stawki podatku od towarów i usług (VAT)?:
?[?] Zmiana stawki podatku VAT jest zdarzeniem zewnętrznym niezależnym od woli stron umowy. Przy tym dotyczy ona w równym stopniu wszystkich podmiotów będących podatnikami tego podatku. Zmiana stawki podatku VAT może zatem stanowić obiektywnie uzasadnioną przyczynę zmiany wynagrodzenia ustalonego pierwotnie w umowie. Wskazując na powyższe, należy stwierdzić, iż zmiana wynagrodzenia (ceny) z uwagi na zmianę stawki podatku VAT może być w określonych warunkach faktycznych uznana za zmianę nieistotną w rozumieniu art. 144 ust. 1 ustawy PZP.

4

Odp: akcyza na opał

Jak udzielałam zamówienia na opał w 2011. 10 już wiedziałam, że akcyza wzrośnie nie wiem od kiedy było to wiadomo. Ja nie przewidywałam takiej zmiany i nie wyraziłam zgody na wzrost cen o akcyzę.

5

Odp: akcyza na opał

To zależy kiedy Karolina robiła postępowanie i czy dało (można), było to wcześniej przewidzieć, wszystko zależy od danej sytuacji.

6

Odp: akcyza na opał

Ja obstaję za uznaniem racji wykonawcy.

Jeśli chodzi o możliwość przewidywania, to w naszych realiach nawet jasnowidze nie radzą sobie. Na ile łatwo przewidywać można ocenić ot choćby na przykładzie obecnej sytuacji na rynku leków - nie wystarczy???

7

Odp: akcyza na opał

hubal napisał/a:

Ja obstaję za uznaniem racji wykonawcy.

Heh, ja też smile

8

Odp: akcyza na opał

A ja nie bo nie znam sprawy smile

9 (edytowany przez Marcel 2012-01-15 18:53:06)

Odp: akcyza na opał

Ale powyżej pisałeś coś innego wink

10

Odp: akcyza na opał

smile

11

Odp: akcyza na opał

bardzo dziękuję za wszystkie opinię :-)
Postępowanie przeprowadzone zostało we wrześniu na cały sezon grzewczy. Ja osobiście nie wiedziałam że ma wejść akcyza. Ktoś u Zamawiającego coś słyszał o przymiarkach.

12

Odp: akcyza na opał

Ja nie słyszałem, ale wynagrodzenie trzeba raczej podnieść, na przykładzie VAT, j.w, takie jest moje zdanie.

13

Odp: akcyza na opał

dzięki Marcel raz jeszcze

14

Odp: akcyza na opał

Można, nie trzeba. Niestety przez niezbyt dużą stabilność prawa (i dowolność interpretacyjną) podejście do takich sytuacji jest stosunkowo swobodne. Tak jak z rzeczonym VAT-em, nie ma żadnych wątpliwości kiedy można zmienić wartość umowy. Jednak podejście w stylu "przecież zmienił się VAT" spowodowało, że powszechna zmiana umów była możliwa nawet bez odpowiednich zapisów (skandaliczna opinia UZP).

15

Odp: akcyza na opał

psz napisał/a:

Jednak podejście w stylu "przecież zmienił się VAT" spowodowało, że powszechna zmiana umów była możliwa nawet bez odpowiednich zapisów (skandaliczna opinia UZP).

Dokładnie tak.

16

Odp: akcyza na opał

Nie przesadzacie z tymi lamentami?
A gdyby nagle podatki się obniżyły o połowę, to co byście powiedzieli? Jestem przekonany, że każdy zamawiający chciałby skorzystać z takiej obniżki.

17

Odp: akcyza na opał

Nie, nie przesadzamy. Nie przesadzasz ze "swobodą"?

Jeżeli chcesz wprowadzać zmiany do umowy to zrób zapis. Wiesz, że jeśli tego nie zrobisz to wg przepisów zmiany wprowadzać nie możesz. Jasna sytuacja, jeśli chcesz inaczej to po cholerę te przepisy?

Jeśli tak nie robisz to masz taki burdel jak teraz z receptami - wprowadzają przepisy, coś idzie nie tak, a potem minister mówi oficjalnie, że konsekwencje nie będą wyciągane, ustawę zaklepał sejm, senat, prezydent, ale co tam - minister otwarcie mówi, że można to olać!

18

Odp: akcyza na opał

Decyzja do Karoliny, ja jednak zachowuję swoje powyższe stanowisko w sprawie.

19

Odp: akcyza na opał

hubal napisał/a:

Nie przesadzacie z tymi lamentami?
A gdyby nagle podatki się obniżyły o połowę, to co byście powiedzieli? Jestem przekonany, że każdy zamawiający chciałby skorzystać z takiej obniżki.

I na pewno Wykonawca by się zgodził  haha.